Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będą zbierać pieniądze...

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będą zbierać pieniądze na leczenie najmłodszych i najstarszych

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Kojzar

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Owsiak przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu m.in. aparaturę ECMO. Na zdjęciu z prof. Januszem Skalskim

  Owsiak przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu m.in. aparaturę ECMO. Na zdjęciu z prof. Januszem Skalskim ©Andrzej Wisniewski / Polskapresse

  W niedzielę WOŚP zagra po raz 25. Znowu wolontariusze będą zbierać pieniądze na leczenie najmłodszych i najstarszych.
  Owsiak przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu m.in. aparaturę ECMO. Na zdjęciu z prof. Januszem Skalskim

  Owsiak przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu m.in. aparaturę ECMO. Na zdjęciu z prof. Januszem Skalskim ©Andrzej Wisniewski / Polskapresse

  Orkiestrowych historii są tysiące. Uratowane wcześniaki, które ważyły 650 gramów i przeżyły, bo trafiły do inkubatora z serduszkiem. Maluchy z ciężkimi wadami operowane nowoczesnym sprzętem z charakterystyczną naklejką. Seniorzy, którzy dzięki nowym łóżkom nie mają odleżyn i czują się już znacznie lepiej.

  >> Zobacz jak zagrał WOŚP w Małopolsce


  W internecie podziękowania: „Jako 10-latka miałam przeprowadzoną operację serca. I już wtedy korzystano ze sprzętu zakupionego przez WOŚP. Dziękuję!!! Nigdy nie przestanę Was wspierać!!!”, „Właśnie dzięki WOŚP i Jurkowi Owsiakowi mam teraz przy sobie swój najukochańszy skarb. Razem z moja córeczką dziękujemy!”

  >> Wejdź na stronę WOŚP w Krakowie

  To małe szczęścia, które Polska zawdzięcza Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

  W najbliższą niedzielę zagramy już 25. raz, znowu dla najmłodszych i najstarszych pacjentów, a potem wszystkie pieniądze trafią na oddziały szpitalne - również w Małopolsce.

  Nie tylko dla maluchów

  - To piękna inicjatywa i zawsze bardzo mocno trzymam za nią kciuki. I tak naprawdę nieważne, który szpital dostanie coś od Orkiestry - wszyscy cieszymy się, że ona jest - mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Barbara Bulanowska.

  Placówka, którą zarządza, jest jedną z wielokrotnie obdarowanych przez Orkiestrę.

  WOŚP nie jest w stanie podać, jaki sprzęt ostatecznie trafił do szpitali po poprzednim, 24. finale - konkursy ofert wciąż trwają. Ale wykaz tych urządzeń, które już trafiły na oddziały, jest ogólnodostępny.

  I tak wspomniany Szpital Uniwersytecki w zeszłym roku otrzymał przenośny aparat pozwający na wykonywanie zdjęć rentgenowskich bezpośrednio przy łóżku pacjenta, bez konieczności przewożenia go do innych pomieszczeń. Kosztuje około 160 tysięcy zł.

  Oddział neonatologiczny rok wcześniej otrzymał aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków i ultrasonograf. W sumie, po 24 finałach akcji, naonatologia w SU otrzymała sprzęt za ponad 3 miliony złotych.

  - Dla naszego szpitala to istotna pomoc, bo choć WOŚP kojarzony jest głównie z zakupami dla oddziałów pediatrycznych, wspiera również geriatrię. Dostaliśmy zarówno łóżka, jak i sprzęt do leczenia seniorów - mówi Barbara Bulanowska i dodaje, że rozszerzenie działalności WOŚP jest dla Szpitala Uniwersyteckiego dobrą wiadomością.

  - W końcu jesteśmy ośrodkiem przede wszystkim dla dorosłych pacjentów - podkreśla.

  14 milionów złotych

  Co roku hojnie obdarowany jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. Sumy można wymieniać w nieskończoność - ogólna wartość sprzętu dla np. oddziału gastroenterologii i żywienia to pół miliona złotych, a dla intensywnej terapii - milion, tyle samo dla kardiochirurgii.

  Łącznie przez wszystkie finały szpital dostał prawie 14 milionów złotych. Po zeszłorocznym - aż 1,6 miliona zł.  - To nieoceniona pomoc - mówi dyrektor placówki, prof. Maciej Kowalczyk. - Mamy w całym szpitalu sprzęt za około 200 mln zł. Trzeba wymieniać go średnio co dziesięć lat. To wielki koszt, a środki z NFZ przeznaczamy na utrzymanie działalności szpitala. Na pozostałe zakupy trzeba szukać środków gdzie indziej, a WOŚP jest właśnie jednym z tych źródeł - dodaje prof. Kowalczyk.

  Szpital w Prokocimiu np. w 2015 r. otrzymał aparaturę ECMO - taką samą, jaka uratowała wyziębionego kilkuletniego Adasia. Sprawa była głośna w całym kraju. W szpitalu działały trzy takie aparaty, ale jeden się spalił.

  - Jerzy Owsiak sam zaproponował nam podarowanie nowego ECMO, gdy tylko usłyszał, co się stało - opowiadał wtedy prof. Skalski, kierownik oddziału kardiochirurgii.

  Po zeszłorocznym finale szpital wzbogacił się m.in. o nowy echokardiograf, dwa ultrasonografy, respirator oscylacyjny oraz aparat do ilościowego i jakościowego oznaczenia materiału genetycznego.

  - To nowoczesny robot, który umożliwia dokładne zbadanie zmian genetycznych występujących w komórkach nowotworowych. Wiedza, jaką dzięki temu uzyskujemy, ułatwia lekarzom dobór odpowiedniej chemioterapii dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta - mówi dr n. biol. Teofila Książek z Zakładu Genetyki Medycznej USD.

  Nie tylko Kraków

  Nie tylko szpitale z Krakowa mogą liczyć na pomoc. Po zeszłorocznym finale wyposażenie oddziałów geriatrycznych trafiło m.in. do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim, Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego w Bochni i Oddziału Geriatrii SP ZOZ w Brzesku. Brzeski oddział dziecięcy dostał EKG i kardiomonitor.

  Oddział noworodków i wcześniaków w wadowickim ZOZ dostał urządzenie do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka. Jego koszt to około 30 tysięcy zł.

  15 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  >> Zobacz wszystkie aukcje sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej

  Wyjątkowe aukcje WOŚP w Krakowie. Sprawdź, co na nich znajdziesz [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  >> Zobacz wszystkie aukcje sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej  - WOŚP robi rozeznanie, jakiego sprzętu potrzebują szpitale. My zgłaszamy, które z nich byłby dla danego ośrodka przydatne - tłumaczy dyr. Bulanowska. Jednocześnie Owsiak wielokrotnie powtarzał, że są również zarezerwowane środki na zakupy nagłe.

  W poprzednim finale udało się zebrać rekordową sumę 72 mln zł. W niedzielę WOŚP będzie próbował pobić ten rekord.

  Co się będzie działo?

  Kraków

  Na scenie na Rynku Głównym zagrają m.in. De Press, Kabanos, People of the Haze. Oprócz tego w planie m.in.: akcja „nawrzucaj Adasiowi”, nauka pierwszej pomocy, orkiestrowy sklepik, akcja krwiodawstwa. Na bulwarach wiślanych miłośnicy sportu będą mogli wziąć udział w V Biegu Wielkich Serc, a w Nowej Hucie w biegu Policz się z Cukrzycą. Wśród wolontariuszy będzie można spotkać m.in. Annę Dymną, Roberta Makłowicza, Tomasza Schimscheinera i Dariusza Gnatowskiego. Kwestować będą także dziennikarze z krakowskich redakcji - „Gazety Krakowskiej”, Onetu, Krowoderskiej.pl, Radia ESKA, TOK FM i RMF MAXXX.

  Brzeszcze

  W Domu Kultury w Brzeszczach finał rozpocznie się o godz. 14.30 poprzez koncerty lokalnych zespołów. Przewidziano takie atrakcje jak przejażdżka kucykiem dla dzieci oraz smakowanie potraw kuchni regionalnej.

  Oświęcim

  Przez cały finałowy dzień za sprawą Oświęcimskiego Klubu Modelarzy Kolejowych „Piętrusek” można będzie posterować składami pociągów oraz wziąć udział w akcji pn. „Mierzymy wysoko!“. O godz. 16 w sali widowiskowej zagrać mają zespoły muzyczne: Lumines, Besides, Bao oraz śpiewać wokaliści ze Studia Wokalnego Voicesing.

  Wadowice

  Tu atrakcje na mieszkańców czekają już od godz. 10 rano. Na wadowickim Rynku będzie można skosztować potraw przygotowanych przez kucharzy MasterChefa, zjeść oscypka z grilla oraz obejrzeć pokazy rowerowe i ratownictwa.

  Olkusz

  Impreza rozpocznie się o godz. 15 w MDK przy ul. F. Nullo 29. Wystąpią: Ognisko Muzyczne „Żaczek” w Olkuszu, zespół Guitarstep, Szkoła Suzuki, Ognisko Muzyczne „DodiArt” w Olkuszu, zespół wokalny MOK oraz kapele Unchanted, Hurrockaine i Wotum.

  Bukowno

  W niedzielę impreza wystartuje o godz. 14 na sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury. Od godz. 14.15 do 19.10 będą różne występy.

  Trzebinia

  O godz. 15 w Domu Kultury „Sokół” odbędzie się koncert laureatów IX Edycji Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego SixArt. W programie: pokazy tańca nowoczesnego, koncerty.

  Nowy Sącz

  Już od godz. 10 na terenie Galerii Trzy Korony będzie można spotkać strongmana Tomasza Kowala, sądeckich karateków i tancerzy salsy, którzy będą chwalić się swoimi umiejętnościami. O godz. 20 impreza przeniesie się do Klubu La Rocca.

  Stary Sącz

  Na scenie przy Kinie Sokół wystąpią: zespół regionalny Spod Prehyby, studio tańca Etiuda oraz chór gospel i muzyki rozrywkowej.

  Tarnów

  W niedzielę już od 8 rano na torze w Biskupicach Radłowskich będzie można podziwiać wyścigi wraków, quadów i samochodów terenowych. O 18.40 przy Hali Sportowej ZSO nr 4 miłośnicy sportu pobiegną w Tarnowskim Biegu z Pochodniami.

  Bochnia

  W sobotę w pubie Grawitacja będzie można wylicytować m.in. płyty zespołów MY WAY i S.T.O.R.M.

  Brzesko

  Wszystkie imprezy skupią się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Tam o 16.15 koncert orkiestry dętej, potem zagra zespół Poison, a o 19 występ operetkowy.

  Nowy Targ

  Niedzielne imprezy na scenie MOK rozpoczną się o godz. 13 występem Miejskiej Orkiestry Dętej, a zakończą o 20 „Światełkiem do nieba”.

  Aukcje WOŚP

  Na stronie www.orkiestra.gk.pl można na bieżąco śledzić aukcje internetowe prowadzone przez sztab przy „Gazecie Krakowskiej”. W akcję włączyły się znane małopolskie osobistości. Co można wylicytować?
  • Koszulka Rafała Sonika

  Mistrz kierownicy, który właśnie uczestniczy w rajdzie Dakar, przekazał na naszą aukcję swoją koszulkę z podpisem. - Ludźmi, którzy organizują takie akcje jak WOŚP, kieruje to samo, co jadącym w Dakarze - pasja - mówi Sonik.
  • Sukienka i rakieta Agnieszki Radwańskiej

  W naszych licytacjach można także zdobyć białą sukienkę treningową Agnieszki Radwańskiej z autografem. W zestawie jest także rakieta oraz zdjęcie tenisistki z jej podpisem.
  • Pieczęć założycielska Uniwersytetu Jagiellońskiego

  Jest to replika prawdziwej pieczęci założycielskiej Kazimierza Wielkiego. Otrzymaliśmy ją bezpośrednio od UJ, który co roku wspiera WOŚP.
  • Czaszka ze spektaklu „Do Damaszku”

  „Do Damaszku” to spektakl grany w Starym Teatrze w Krakowie. Wyreżyserował go Jan Klata, a sam rekwizyt przekazał grający jedną z ról Marcin Czarnik.
  • Piłki z podpisami

  Mamy zarówno piłkę z autografami reprezentacji Polski w siatkówce, jak i piłkę przekazaną przez Marcina Gortata.
  • Obraz Andrzeja Mleczki

  W cenie jest także spotkanie z autorem podczas odbierania obrazu w galerii na ul. św. Jana w Krakowie. Aukcja już ruszyła, w piątek cena podskoczyła do 4 tys. zł.
  • Prezent od Grzegorza Turnaua

  Muzyk przekazał pudełko, w którym znajdziemy płytę winylową, CD oraz DVD z koncertem z Och-Teatru. Wszystko, oczywiście, z autografami.
  • Książki z podpisami

  Książki na nasze aukcje przekazali m.in. Mariusz Szczygieł, Katarzyna Grochola, Andrzej Stasiuk, Róża Thun i Jakub Porada. Więcej aukcji na orkiestra.gk.pl

  Bank Pekao SA będzie wspierał działania WOŚP już po raz 19. w swojej historii


  W najbliższą niedzielę odbędzie się 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już po raz 19. Orkiestrę będzie wspierał Bank Pekao SA.

  W tym roku wolontariusze będą zbierali pieniądze na rzecz dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

  Sam Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Godziny transmisji telewizyjnych, koncerty, licytacje, organizacja pracy wolontariuszy - to wszystko nie mogłoby działać sprawnie, gdyby nie wsparcie instytucji i partnerów.

  Jednym z nich, już po raz 19., jest Bank Pekao SA. Dwa tysiące pracowników banku będzie przeliczało i sortowało pieniądze, których może być nawet kilkadziesiąt ton.

  Pracownicy wykorzystają sortownico-liczarki, ale w niektórych sztabach pieniądze będą liczone ręcznie.

  Dodatkowo bank przekaże 400 tysięcy złotych na zakup pomp insulinowych i fantomów do nauki pierwszej pomocy, a 200 pracowników przyłączy się do charytatywnego biegu „Policz się z cukrzycą”. Podobnie jak w ubiegłym roku bank wyposaży wolontariuszy w 300 terminali POS, dzięki czemu ci, którzy nie będą mieli przy sobie gotówki, będą mogli wesprzeć Orkiestrę, dokonując przelewu kartą lub smartfonem z aplikacją płatności mobilnych.

  Jakub Oworuszko

  KOJ, ALF, PONI,TAI

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  handel odpustami

  zupełnymi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  "najlepiej zarabia się na dobroczynności". Ludzie są naiwni i wierzą w obrazki telewizyjne, przedstawiające plączące, upośledzone dzieci, którym "pomógł" jakiś SMS,
  albo datek za papierowe...rozwiń całość

  "najlepiej zarabia się na dobroczynności". Ludzie są naiwni i wierzą w obrazki telewizyjne, przedstawiające plączące, upośledzone dzieci, którym "pomógł" jakiś SMS,
  albo datek za papierowe serduszko. Nikt nie chce pomyśleć o WOŚP, jako o ściemie, maskonie (termin Lema z "Kongresu Futurologicznego"), skrywającym ruiny systemu zdrowotnego.
  Co miesiąc płacimy składki na NFZ. Jesteśmy ścigani przez policję za ich niepłacenie. Pałace NFZ rosną, liczba urzędników wraz z nimi. Ich pensje także.
  Jak jest "u lekarza" - wiemy wszyscy. Nikt nie chce zlikwidować tej pijawki i rzeczywiście zreformować systemu. Zasłaniany jest za to akcją,
  która nakazuje poprzez naciski moralne na dzieci, czyli głównych uczestników "fajnej, rockendrolowej" imprezy, kolejne opodatkowanie się społeczeństwa. Raz do roku.
  Jest to podatek dobrowolny, ale odmów, człowieku, dzieciakowi z puszką? Odmów datku na biedne umierające dzieciaki lub kaleki? Jesteś, człowieku, bez serca?
  Organizator dobrze wie, ze finałami WOŚP legitymizuje kolejnych ministrów zdrowia i kolejne zaniechania reform.
  Marzy mi się minister zdrowia, który stanie na scenie finału Orkiestry i przed kamerami wszystkich telewizji opisze patologie polskiego systemu zdrowotnego,
  składek na pałace NFZ, armie urzędników, lekarzach na kilku etatach, zmowie firm farmaceutycznych po likwidacji polskich zakładów i zapowie konkretną reformę systemu.
  Udawanie, że tego nie ma, bo "nie puści" WOŚP "Publiczna" jest chowaniem głowy w piasek i w dodatku napędza tej imprezie tłumy, gdyż "owoc zakazany" najlepiej smakuje.
  Coś w rodzaju średniowiecznego targu odpustami.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UWAGA MOCNE

  Kamil Pałasz

  Zgłoś naruszenie treści

  https://youtu.be/xS5p1cyTt2E

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo