MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo wprowadza internetowy system informacji medycznej

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
Jest plan, by połączyć wszystkie szpitale w Małopolsce elektronicznym systemem informacji. Na razie zaangażowano pilotażowo trzy ośrodki.

Wystarczy kilka kliknięć, żeby zarejestrować się do poradni. Wybieramy, który szpital nas interesuje, jaka specjalizacja, który lekarz. Dowiadujemy się, kiedy mamy najbliższą możliwą datę wizyty. Wszystko prosto i przejrzyście, za pośrednictwem internetu.

Jeśli chcemy sprawdzić, jak długo trzeba czekać na wizytę - również wystarczy spojrzeć na ekran komputera.

Na przykład: wybieramy szpital im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu i poradnię chirurgii onkologicznej. Wynik widzimy od razu: w kolejce jest 59 osób, czas oczekiwania to 21 dni. Tak działa Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM), czyli projekt, który ma ułatwić życie pacjentom z całego regionu.

Łatwa rejestracja i sprawdzanie kolejek to nie jedyne zadania systemu. Na koncie internetowym mamy rownież dostęp do wszystkich wyników badań, jakie mieliśmy robione. Ponadto znajdziemy tutaj informacje dotyczące przepisanych leków i zasad ich przyjmowania. Dzięki temu pacjent, przechodząc do innej poradni czy lekarza, nie musi nosić ze sobą pliku kartek z całą dokumentacją. Szpital dysponuje nią bowiem on-line.

MSIM jest w tej chwili jedynie projektem pilotażowym, obejmującym trzy szpitale: im. Dietla w Krakowie, im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i im. Rydygiera w Krakowie. Urząd Marszałkowski do 2019 r. planuje rozszerzać system na kolejne placówki, żeby w końcu włączyć do niego wszystkie szpitale w regionie oraz inne ośrodki, także te niepubliczne. Na samo uruchomienie MSIM, ponad rok temu, przeznaczono 7,5 mln zł.

- System będzie też ogromną pomocą w nagłych wypadkach, w których każda minuta jest na wagę złota. Kiedy do szpitala objętego MSIM trafi nieprzytomny pacjent, o wszystkich jego chorobach, zażywanych lekach czy alergiach ratownicy medyczni i lekarze dowiedzą się właśnie z systemu - mówił podczas inauguracji projektu wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Teraz, po roku pilotażu, przyszedł czas na ocenę systemu. Skorzystało z niego 150 osób, a szpitale chwalą sobie takie rozwiązanie. - Sam pomysł jest bardzo dobry i potrzebny - ocenia dyrektor szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego, Artur Puszko. - Kiedy do projektu dołączą kolejne placówki, takie rozwiązanie będzie bardzo wygodne - dodaje. Tłumaczy jednak, że pacjenci do samej rejestracji internetowej podchodzą z rezerwą - szczególnie osoby starsze, które nie posługują się komputerami.

- Od przejścia na elektroniczne systemy nie uciekniemy i nie powinniśmy uciekać, bo jest to wielkie ułatwienie. Zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Taki system jest elektroniczną książeczką zdrowia pacjenta - mówi dyr. ds. lecznictwa szpitala im. Rydygiera, Bożena Kozanecka.

Całość projektu będzie kosztować 200 mln zł. Środki na realizację tego zadania pochodzą z funduszy europejskich.

Z MSIM można korzystać za pomocą strony www.e-zdrowie.malopolska.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska