Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rozpoczną się XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe w Teatrze Wielkim

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Łódzkie Spotkania Baletowe otworzy Ballet de L’Opera de Lyon z Francji spektaklem „Beach Birds/Biped”
Łódzkie Spotkania Baletowe otworzy Ballet de L’Opera de Lyon z Francji spektaklem „Beach Birds/Biped” Jean Pierre Maurin
Teatr Wielki w Łodzi przygotowuje XXVII edycję słynnych Łódzkich Spotkań Baletowych. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się od 26 kwietnia do 22 maja.

Uwielbiane przez wielopokoleniową publiczność, słynne Łódzkie Spotkania Baletowe, organizowane przez łódzki Teatr Wielki, należą do najstarszych i najznaczniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, o autentycznym znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym. Już XXVII edycja, odbywającego się od 1968 roku wydarzenia (z założenia - w formie biennale, czyli co dwa lata), zostanie zainaugurowana 26 kwietnia i potrwa do 22 maja.

Łódzkie Spotkania Baletowe niezmiennie prezentują najnowsze osiągnięcia choreograficzne, zarówno w balecie klasycznym, jak i rozmaitych nurtach tańca współczesnego. Tegoroczne przedsięwzięcie otworzy (26 i 27 kwietnia) Balet Opery Lyońskiej, uważany za jeden z najbardziej progresywnych i otwartych na sztukę tańca współczesnego. Francuscy artyści pokażą spektakl złożony z dwóch choreografii pamiętnego amerykańskiego tancerza i twórcy Merce’a Cunninghama (przygotowany, by uczcić 105. rocznicę urodzin artysty): „Beach Birds/Biped”.

- To dwa przełomowe w historii tańca dzieła, którymi Marce Cunningham wprowadził tę sztukę w XXI wiek - zapewnia Jacek Przybyłowicz, kurator festiwalu.

Praca „Beach Birds” miała premierę w 1991 roku i była efektem wieloletniej współpracy choreografa z kompozytorem Johnem Cage’em. Premiera „Biped” zaś odbyła się w roku 1999, w okresie, kiedy Merce Cunningham przekonywał, iż „komputery są przyszłością tańca”.

11, 12 i 14 maja premierę symfonii dramatycznej „Romeo i Julia” Hectora Berlioza z choreografią Sashy Waltz przedstawią gospodarze - Balet Teatru Wielkiego w Łodzi. Kompozytor swe dzieło napisał na troje solistów, dwa duże chóry oraz orkiestrę - i w takim zestawie zostanie ono wykonane w Łodzi.

- Czeka nas ogromne, wymagające muzyczne przedsięwzięcie opatrzone fascynującą choreografią - zauważa Rafał Janiak, dyrektor artystyczny łódzkiego Teatru Wielkiego.

Sasha Waltz, niemiecka choreografka i tancerka, należąca do najważniejszych współczesnych wizjonerów baletu, po raz pierwszy współpracuje z polskim zespołem baletowym. Artystka, co prawda, współtworzyła z warszawskim Teatrem Wielkim - Operą Narodową w 2011 roku spektakl „Matsukaze”, lecz nie brał w nim udziału balet Opery Narodowej. Sasha Waltz i jej zespół gościli na XXVI Łódzkich Spotkaniach Baletowych.

Choreografię „Romea i Julii” Sasha Waltz stworzyła w 2007 roku. Podczas światowej premiery baletu, kochanków, którzy odnaleźli się dopiero po śmierci tańczyły gwiazdy - Aurélie Dupont i Hervé Moreau. Jesienią 2012 roku spektakl znalazł się w repertuarze mediolańskiej La Scali. W kwietniu 2015 roku w Berlinie odbyła się premiera „Romea i Julii” jako koprodukcji Deutsche Oper Berlin, La Scala w Mediolanie i Sasha Waltz & Guests. Tam po raz pierwszy choreografię tę zatańczyli tancerze zespołu Sasha Waltz & Guests. W Łodzi tytułowe role przygotowują Kata Ban i Karolina Urbaniak oraz Chase Vining i Joshua Legge.

Na 16 i 17 maja zaplanowany jest występ zespołu Aterbaletto, zespołu tańca współczesnego z Włoch. Goście przedstawią dwie choreografie: „Yeled” Eyala Dadona i „Secus” Ohada Naharina. Widowisko określane jest jako dialog dwóch generacji twórców współczesnego tańca izraelskiego.

Na finał Łódzkich Spotkań Baletowych, 21 i 22 maja, będzie można zobaczyć spektakl „OCV Love” L-E-V Dance Company. Współautorka przedstawienia, Sharon Eyal wraz ze swym zespołem po raz pierwszy zaprezentuje własny projekt w Polsce. Artystka przed 23 lata była tancerką, a następnie dyrektorem artystycznym i choreografem Batsheva Dance Company.

Po każdym pierwszym spektaklu zespołu odbędzie się spotkanie z autorami i wykonawcami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki