Wirtualna galeria sztuki już w Polsce

Artykuł sponsorowany Galeria Śladowski
Z początkiem czerwca odwiedzać będzie można wystawę hipnotyzujących obrazów Jaremiego Picza w pierwszej w Polsce galerii otwartej o każdej porze dnia i nocy - w rzeczywistości wirtualnej, a nawet tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Sztuka zagości w świecie znanym dotychczas z najnowocześniejszych gier kompu-terowych.

- Połączenie wszystkich zastosowanych technologii w tym projekcie jest unikalne i nowatorskie na skalę światową - informuje Wojciech Śladowski, właściciel Polskiego Domu Aukcyjnego w Krakowie oraz nowej galerii w wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna Galeria Śladowski dostępna będzie z poziomu internetowej przeglądarki, bez konieczności pobierania aplikacji, a dzieła prezentowane będą w niezwykłej jakości trójwymiarowych skanach, odtwarzających nawet najdrobniejsze detale. Żeby odbyć „spacer” po takim wnętrzu, wystarczy otworzyć stronę na laptopie czy w telefonie, a podłączając dodatkowo gogle VR, śledzić będzie można nawet ruchy własnych dłoni.
Skrót VR - z ang. virtual reality - odpowiada sztucznej rzeczywistości stworzonej komputerowo. Światy znane dotychczas przede wszystkim z gier czy filmów science-fiction zapewnią kolekcjonerom i pasjonatom sztuki możliwości, których próżno szukać, osobiście wybierając się do galerii.
W wirtualnej przestrzeni wystawy przemyślano na przykład tryb przełączenia się na światło ultrafioletowe, specjalnie z myślą o twórczości Jaremiego Picza. Artysta maluje swoje ogromne, hipnotyczne kręgi z myślą o dodatkowym wymiarze, który można zauważyć wyłącznie w trybie UV. Inspirowane kosmicznymi wybuchami prace przypominają rozbłyski supernowej, zmieniające się w świetle ultrafioletowym.

Przymierzalnia sztuki?
Oprócz odwiedzin w wirtualnej sali z rzeźbą i malarstwem, wirtualna Galeria Śladowski pozwoli zwiedzającym przenieść każde z dzieł… do własnego domu. System łączący świat rzeczywisty - a więc na przykład nasz pokój widziany w obiektywie telefonu - ze światem generowanym komputerowo, określany jest terminem rzeczywistości rozszerzonej (z ang. augmented reality, AR). Przesuwając obiektywem smartfona po naszych ścianach czy kątach mieszkania, widzieć będziemy obraz rzeczywisty, w który wkomponować będziemy mogli dodatkowo wybrany obraz czy rzeźbę odzwierciedloną trójwymiarowo.
- Wykorzystanie trybu AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości, pozwoli użytkownikowi zobaczyć, jak konkretne dzieło sztuki będzie wyglądało w jego własnej przestrzeni. Dzięki temu sztuka staje się bardziej dostępna, a prezentowane obiekty możemy umieszczać w dowolnej konfiguracji we własnym wnętrzu - dodaje Wojciech Śladowski.

Oficjalne otwarcie wirtualnej Galerii Śladowski zaplanowane jest po 1 czerwca.
1 czerwca w Polskim Domu Aukcyjnym w Krakowie odbędzie się aukcja sztuki dawnej i współczesnej, na którą przewidziany jest m. in. jeden z obrazów Jaremiego Picza. Obraz z najbardziej rozpoznawalnego cyklu „Epicentrum Quantum” wyceniony został przez ekspertów domu aukcyjnego w przedziale 60 000 - 80 000 zł.
Oprócz abstrakcyjnego dzieła pod młotek pójdą tego wieczoru m. in.rzeźba Amadea Modiglianiego, muzealny olej Józefa Pankiewicza, słynny secesyjny plakat Teodora Axentowicza czy obraz, który namalował reżyser Jerzy Skolimowski.

Zaproszenie do wirtualnej Galerii Śladowski:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=YU6snxFVmEY&feature=youtu.be

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska