MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna! W domu i ogrodzie

Agnieszka Nigbor-Chmura
Gorlickie ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiły się już pierwsze kwiaty, a rabaty i warzywniki w tym czasie wymagają szczególnej pielęgnacji. Od wiosny do późnej jesieni życie gorliczan toczy się w przydomowych ogrodach i na działkach. Radzimy, jak o nie dbać, by móc w nich wypoczywać.

Kolejna wiosna to nowe pomysły na ogród, rabatę, warzywnik, sad czy chruśniak. Wcielamy je w życie niezależnie od możliwości, jakie posiadamy. Jedni w dużych gospodarstwach rolnych - co cieszy coraz częściej ekologicznych. Inni realizują swoje pasje ogrodnicze w małych przydomowych ogródkach, które są nie tylko oazami zieleni, ale coraz częściej miejscem tworzenia małych placów zabaw dla dzieci. Jeszcze inni na balkonach, nawet w bloku, gdzie latem dopatrzyć się można dojrzewających pomidorów czy papryki.

Agnieszka Dybaś-Kopczacka z Hurtowni Ogrodniczej Ogrody Gorlice przekonuje, że ogród może być doskonałym miejscem do relaksu albo wręcz terapii. Odpowiednio dobrane gatunki drzew i krzewów, okraszone oczkiem wodnym, czy kaskadą potrafią działać na wszystkie zmysły, kojąc nerwy i uciszając emocje. Dość nowatorskie leczenie ogrodem to hortiterapia, w której zaleca się właśnie zajęcia w ogrodzie. Ogrody sensoryczne są w stanie pomóc dzieciom, które mają trudności w nauce, autystykom, osobom cierpiącym na depresję, starszym, którzy mają problemy ze wzrokiem czy słuchem.

Roman Oleszkowicz, ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem podaje krótki instruktaż dla tych, którzy chcą cieszyć się w ogrodzie oczkiem wodnym. Jak mówi, najwięcej pracy jest przy założeniu takiego miejsca. Potem można już tylko cieszyć się z wielobarwnych lilii, które możemy w nim zasadzić. Sadzawka będzie też doskonałym miejscem do bytowania dla ryb, a także płazów i gadów, które chętnie zagoszczą w nim nawet bez zaproszenia. Na wiosnę dużo pracy mają również leśnicy. Ci z nadleśnictwa Gorlice zasadzą w tych dniach 45 hektarów młodego lasu. Dla zwolenników drzew typu buk, jodła czy dąb mają sadzonki, wyhodowane we własnej szkółce. To propozycja dla tych ogrodników, którzy dysponują większą przestrzenią lub rolników, którzy chcieliby zalesiać grunty.

Szkołą, która kształci rolników jest Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Hańczowej. Zdobyte tam umiejętności mogą być przydatne nie tylko w prowadzeniu przydomowego ogrodu, ale także dużego gospodarstwa. Jeśli zakładamy przydomowy ogród, albo modyfikujemy już istniający warto poświęcić odrobinę czasu i przestrzeni na zasadzenie drzewek i krzewów owocowych. Specjalistką w tej dziedzinie jest Beata Smalec, pracująca w gorlickiej firmie Ścinex. Jej zdaniem w Gorlickiem można założyć sad i prowadzić go z powodzeniem. Zanim jednak się na to zdecydujemy powinniśmy zapytać specjalisty, jakie gatunki wybrać i na jakich stanowiskach je sadzić, by obficie owocowały.

O tym, że warzywa i owoce z własnej uprawy są niezwykle cenne, wiedzą Państwo Anna i Marian Mrukowie z Moszczenicy, którzy od siedemnastu lat prowadzą certyfikowane gospodarstwo ekologiczne. Uprawa prowadzona jest z ekologicznych nasion własnej produkcji, na oborniku i z wykorzystaniem kompostu. Co więcej tutaj nie stosuje się żadnych chemicznych środków ochrony roślin. Wszystkie używane preparaty są wykonywane z ziół. Dariusz Ruttar z Budimetu o różach i ich hodowli wie prawie wszystko. Chętnie doradzi tym, którzy chcieliby założyć w ogrodzie różany żywopłot. Różany, czy inny zielony, może być połączony z gabionami, z których produkcji słynie gorlicka firma TLC. Podobnie jak z innego rodzaju bram, furtek czy ogrodzeń, które pomogą nam zabezpieczyć przydomowy skrawek raju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska