Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia Paschalna w katedrze na Wawelu i sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wigilia Paschalna w katedrze na Wawelu i sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
Wigilia Paschalna w katedrze na Wawelu i sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
W Wielką Sobotę w katedrze wawelskiej, a także w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyła się liturgia Wigilii Paschalnej. Składa się z ona z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa Bożego, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej zakończonej procesją rezurekcyjną. Uroczystej mszy św. na Wawelu przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W sanktuarium św. Jana Pawła II wraz z wiernymi modlił się kard. Stanisław Dziwisz.

Wigilia Paschalna na Wawelu

Uczestnicy liturgii zgromadzili się przed katedrą, gdzie arcybiskup najpierw poświęcił ogień, od którego odpalił paschał. Przy trzykrotnym śpiewie diakona: „Światło Chrystusa” procesja weszła do bazyliki etapami zapalając najpierw świece celebransa, następnie wszystkich wiernych, a na końcu rozświetlając wnętrze świątyni. Diakon odśpiewał Orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczęła się wyjątkowa liturgia Słowa przypominająca całą historię zbawienia.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przywołał historię tworzenia Kościoła w Akwilei, gdzie św. Piotr wysłał św. Marka w towarzystwie Hermagorasa i Fortunata. Zaznaczył, że Apostołowie zdążali do ówczesnych dużych ośrodków, aby ich mieszkańcom głosić prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

Wśród rozważań o historii powstania bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Akwilei, a także elementach jej architektury odzwierciedlających charakter inicjacji chrześcijańskiej Kościoła pierwszych wieków metropolita krakowski mówił również o XI-wiecznej replice Grobu Świętego z Jerozolimy: – Pustego grobu, bo On zmartwychwstał, dając tym wszystkim, którzy w Niego uwierzyli, i w imię Jego, a także w imię Ojca i Ducha Świętego, przyjęli chrzest dla nowego życia, dla całkowitej przemiany, dla nowej perspektywy sięgającej samej wieczności – tłumaczył arcybiskup.

Zapowiedział liturgię chrzcielną, w czasie której katechumeni przyjmą sakramenty inicjacji a wszyscy wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne. – Za łaskę chrztu, która spłynie na nowych naszych braci i siostry, za łaskę chrztu, dzięki której staliśmy się prawdziwie Bożymi dziećmi, wysławiajmy Boga chwaląc, że naprawdę do końca nas umiłował i chce – On, nasz Stwórca i Pan – abyśmy kiedyś weszli do Jego przybytku i to na wieczność całą – zakończył.

Po homilii, liturgia chrzcielna rozpoczęła się od śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Woda chrzcielna została pobłogosławiona przez zanurzenie w niej paschału. Sakrament chrztu przyjął 10-letni chłopiec, sakrament bierzmowania – dziewczyna związana z parafią wawelską, a sześcioro katechumenów wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej – dwie Polki i czworo obcokrajowców m.in. z Demokratycznej Republiki Konga, Hiszpanii i Francji.

Pozostali wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne i zostali pokropieni wodą święconą. Po modlitwie powszechnej rozpoczęła się liturgia eucharystyczna. Po Komunii, z kaplicy Trójcy Świętej, wyruszyła procesja rezurekcyjna – przez bramę południową wyszła na zewnątrz, by powrócić do świątyni bramą główną w kierunku ołtarza koronacyjnego. Po przybyciu na miejsce odśpiewano hymn „Ciebie, Boga wysławiamy”. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem zaśpiewano wspólnie „Regina Caeli”.

Wigilia Paschalna w papieskim sanktuarium

W sanktuarium św. Jana Pawła II w czasie homilii ks. Sebastian Kozyra zauważył, że podczas liturgii Wigilii Paschalnej jej uczestnicy patrzą na całość dziejów od stworzenia świata aż po jego kres. – Jest jednak w tej liturgii coś więcej niż tylko spojrzenie na całość dziejów świata i człowieka. Jest w niej również ukryty klucz do zrozumienia sensu tych dziejów – mówił dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II.

Nawiązując do świecy paschalnej, która jest symbolem Chrystusa, i wypisanych na niej pierwszej i ostatniej liter greckiego alfabetu – alfa i omega – stwierdził, że Jezus jest „klamrą spinającą całe dzieje świata i ludzkości”.

– W Chrystusie wszystko ma sens: sprawy wielkie i małe, radosne i smutne, dobre i złe, kształtujące się pod sercem matki dziecko i z trudem chwytany oddech starca – mówił ks. Sebastian Kozyra dodając, że nawet grzech człowieka i śmierć mają również wielki sens. – To wszystko w Chrystusie ma sens, choć dla nas jest on jeszcze ukryty, tajemniczy i niepojęty. Trzeba wielkiej odwagi i pokory, by w ten sposób, po Bożemu, spojrzeć na dzieje świata i ludzkości, a także swoje osobiste – zaznaczył.

Podkreślił też, że stojąc nad pustym grobem Chrystusa, każdy wierzący słyszy Jego zapewnienie: „ W tym życiu, w tej walce, nie jesteś sam! Jesteś blisko mnie – zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. (…) Żyjąc i cierpiąc ze mną, nie przegrasz swojego życia – będziesz uczestnikiem mojego zwycięstwa i zmartwychwstania”.

Liturgię Wigilii Paschalnej w papieskim sanktuarium na Białych Morzach zwieńczyła procesja rezurekcyjna.

– Dziś z sanktuarium św. Jana Pawła II, trwając na modlitwie, pragniemy dzielić się radością ze Zmartwychwstania Pańskiego – mówił metropolita krakowski senior. Złożył świąteczne życzenia papieżowi Franciszkowi, Kościołowi w Polsce, sprawującym władzę: – Rodzinom polskim życzymy, by były wspólnotami miłości, w których może dorastać nowe pokolenie naszego narodu – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Nie zapomniał o osobach chorych i samotnych, a także o braciach i siostrach na Ukrainie, którym życzył pokoju i solidarnego wsparcia. – Wam wszystkim życzę radości i pokoju Zmartwychwstałego Pana – zakończył.

Po liturgii teatr tańca „Lilia” poprowadził wspólne tańce uwielbienia.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska