Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia dla bezdomnych w Krakowie. Rynek Główny po raz kolejny stanie się wielkim stołem wigilijnym dla potrzebujących

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wigilia dla bezdomnych w Krakowie
Wigilia dla bezdomnych w Krakowie Aneta Zurek / Polska Press
W niedzielę, 18 grudnia, na krakowskim rynku po raz 26. odbędzie się Wigilia Jana Kościuszki dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Na wielkim stole pojawi się barszcz czerwony z uszkami, pierogi czy słodkości. Potrzebujący otrzymają również świąteczne paczki, a także będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w rozstawionym na miejscu szpitalu polowym.

-Ta wigilia ma wyjątkowy charakter. Z jednej strony są ludzie, którzy chcą albo muszą przyjąć pomoc, a z drugiej strony są ludzie, którzy chcą i mogą tej pomocy udzielić. Między nimi jest umowny stół i nie ma żadnej gradacji, że od kogoś czuć alkohol a ktoś jest zbyt dobrze ubrany to mu się nie daje. To nie jest dzień na wprowadzanie tego typu gradacji. To jest miejsce dla wszystkich - tak, o tradycyjnej wigilii dla bezdomnych i potrzebujących mówił inicjator akcji, Jan Kościuszko.

Krakowski restaurator podkreślił też, że na wigilię zaproszeni są potrzebujący bez względu na miejsce zamieszkania czy to co i ile posiadają. Za każdym razem przygotowywanych jest ponad 50 tys. paczek i porcji potraw, w tym m.in. barszczu z uszkami czy pierogów. Na stole znajdą się też słodkości, w tym tona cukierków od firmy Wawel. Jak zaznaczył Kościuszko, w tym roku ze względu na wojnę w Ukrainie i wysokie koszty życia liczba potrzebujących może być większa.

- Nie chcemy żeby ani w tym dniu, ani w te święta w Krakowie, ktokolwiek był głodny, więc każdy kto tego potrzebuje, niech czuje się zaproszony - podkreślił Jan Kościuszko.

Wigilia rozpocznie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 11 na Rynku Głównym od strony pomnika Adama Mickiewicza. Oprócz ciepłych posiłków i słodkości na bezdomnych i potrzebujących będą czekać prezenty.

- Przeróżne historie się z tym wiążą. Kiedyś taka starsza pani przyszła podziękować, że dostała paczkę, bo po raz pierwszy od trzech lat pójdzie do domu, gdzie kiedyś mieszkała i tę paczkę podzieli na trzy paczuszki i będzie mogła dać prezenty swoim wnukom – opowiedział organizator akcji. Jak patrzę na twarze tych ludzi, na ich cierpienie, łaknienie i rezygnację w oczach to mnie to motywuje, by kontynuować akcję.

Na wszystkich chętnych w tym dniu będzie czekać także bezpłatna opieka medyczna, z której będzie można skorzystać w specjalnie utworzonym na rynku szpitalu polowym.

- Oni wszyscy niby objęci są ochroną zdrowia, ale bardzo często są mocno wykluczeni zdrowotnie z tego względu, że boją się, nie umieją prosić o pomoc albo po prostu spotykają się bardzo często z odmową tej pomocy w niektórych ośrodkach – przyznał dr Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.

W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna będą wykonywać m.in. badania krwi, EKG i USG brzucha. Szpital będzie działać przez cały czas trwania Wigilii.

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska