Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień z arcydziełami muzyki dawnej. Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie potrwa do 1 kwietnia

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Vincent Dumestre
Vincent Dumestre Adrian Pallasch
To już 21. edycja festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia. Koncerty będą się odbywały w dziesięciu różnych lokalizacjach Krakowa. O program festiwalu zadbał Vincent Dumestre, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent francuskiego zespołu Le Poème Harmonique.

Od ponad dwóch dekad okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy to w Krakowie czas, gdy miasto rozbrzmiewa dziełami muzyki dawnej w światowej klasy wykonaniach. Podczas tegorocznej edycji festiwalowe wydarzenia podzielone zostały na dwa nurty: IN, a w nim cykle "Grands Concerts" i "Dormitio" oraz OFF, w którego ramach odbędą się cykle "Uchem malarza", "Listening Keys" i "Keyboard Days". To w sumie kilkadziesiąt koncertów, kursów mistrzowskich, spotkań, konferencji, warsztatów, które odbędą się do 1 kwietnia.

W cyklu "Grands Concerts" publiczność znajdzie najważniejsze dzieła repertuaru muzyki zachodniej. Słuchacze zostaną także zaproszeni do odkrywania nowych miejsc. Koncert muzyki sefardyjskiej odbędzie się w należącej do najstarszych w Polsce Starej Synagodze na Kazimierzu – na znak otwarcia na różne kultury Krakowa. W kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” obok dzieł Bacha i jemu współczesnych publiczność usłyszy utwór skomponowany przez sztuczną inteligencję. W bazylice Mariackiej przed odrestaurowanym niedawno ołtarzem Wita Stwosza, zabrzmi dzieło, które usłyszymy niejako na nowo: "Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny" Claudia Monteverdiego, złożone głównie z kompozycji pochodzących z jego ostatniego zbioru "Selva morale e spirituale" opublikowanym na kilka lat przed jego śmiercią w 1643 roku.. Ten muzyczny testament mistrza wykona grupa Le Poème Harmonique.

Wydarzenia cyklu "Grands Concerts" zostaną poprzedzone spotkaniami "Listening Keys", które przybliżą repertuar, postaci kompozytorów, ich czasy i okoliczności powstania utworów.

Kontrapunktem dla "Grands Concerts" będzie kameralne odkrywanie repertuaru na klawesyn w serii wieczornych recitali poświęconych zetknięciu dzieł Bacha z kompozycjami innych mistrzów. Naszymi przewodnikami będą wirtuozi tego instrumentu: Pierre Hantaï (Bach i XVI wiek) i Carole Cerasi (Bach i XVIII wiek). Cykl "Dormitio" (będący wspomnieniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny) będzie okazją do pełnego refleksji wsłuchania się w ten instrumentalny repertuar przy świecach w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dzielnicy Wesoła.

Część OFF-owa festiwalu będzie różnić się od tradycyjnego nurtu IN. W cyklu "Keyboard Days!" Pałac Potockich przy Rynku Głównym otworzy podwoje, aby zaprezentować najwspanialsze dawne instrumenty klawiszowe. Zobaczymy ich około trzydziestu, a recitale, wykłady, warsztaty i kursy mistrzowskie złożą się na trzydniowe święto, w którym wezmą udział Diego Ares, Patrick Ayrton, Maciej Skrzeczkowski, Corina Marti, Marcin Świątkiewicz, twórcy instrumentów i studenci konserwatorium. Wśród prezentowanych instrumentów znajdą się m.in. klawesyny hiszpańskie, klawikordy, wirginał Mother & Child, klawicyterium, pianoforte, klawesyn-lutnia i wiele innych.

Cykl "Uchem malarza..." gościć będzie w krakowskich muzeach. Majestatyczne sale Zamku Królewskiego na Wawelu wypełnią się muzyką w Wielki Piątek. W Sali Senatorskiej wykonane zostanie niepublikowane dotąd dzieło należące do gatunku sepolcro – "La Morte vinta" autorstwa Marc’Antonia Zianiego, odkryte na nowo przez Les Traversées Baroques pod dyrekcją Etienne’a Meyera. W innych salach zamku muzyka zabrzmi jako preludium do tego koncertu.

Wyjątkowe spotkanie ze sztuką zaoferuje również Muzeum Czartoryskich: spędzimy czas w obecności dwóch arcydzieł malarstwa zachodniego spod pędzla Leonarda da Vinci i Rembrandta, które zostaną umieszczone w muzycznym kontekście czasów ich powstania. Zabrzmią m.in. frottole Bartolomea Tromboncina w wykonaniu Sary Aguedy na harfie.

Więcej informacji o programie na stronie festiwalu - www.misteriapaschalia.com

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska