Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces kardiologów z Oświęcimia

Bogusław Kwiecień
To wielki sukces kardiologów z Oświęcimia - uważa dr hab. Stanisław Bartuś
To wielki sukces kardiologów z Oświęcimia - uważa dr hab. Stanisław Bartuś Zbiory GVM Carint w Oświęcimiu
Pomoc przyszła w ostatniej chwili. 59-letnia Łucja Koper z Andrychowa wyszła cało z ostrego ataku serca dzięki kardiochirurgom z Oświęcimia, którzy przeprowadzili zabieg, stosując najnowocześniejszą metodę operacyjną. Coraz częściej szpitale powiatowe oferują pacjentom zabiegi, które do tej pory były zarezerwowane dla dużych klinik w Krakowie czy na Śląsku.

Ostatnio na stół operacyjny w Oddziale Kardiologii Inwazyjnej GVM Carint, prowadzącej placówkę w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu, trafiło dwoje pacjentów z powiatów oświęcimskiego i wadowickiego z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi. W tętnice wszczepiono im stenty naczyniowe.

Łucja Koper była jedną z uratowanych. - Dzięki Bogu i lekarzom z Oświęcimia żyję - cieszy się andrychowianka. Niewiele ponad dwa tygodnie temu, w czwartek wieczorem, bardzo źle się poczuła. Wezwała pogotowie ratunkowe. Dostała lekarstwa i miała się zgłosić do swojego lekarza. Kobieta jednak wiedziała, że z nią jest źle. Na własną rękę pojechała do lecznicy w Wadowicach. - Od dyżurnej lekarki usłyszałam, że jeszcze dwie godziny i nie przeżyłabym. Wyniki były bardzo złe.

Następnego dnia o 6 rano przewieziono mnie do Oświęcimia, gdzie trafiłam prosto na stół - mówi Łucja Koper. Dziś, po dwóch zabiegach, jest w domu. Czuje się dobrze. Za miesiąc ma się zgłosić do kontroli. - Nawet nie pamiętam nazwisk lekarzy. Wiem jedynie, że byli to panowie Piotr i Marek. Obu jestem bardzo wdzięczna - dodaje wzruszona pacjentka.

Stenty, które jej wszczepiono, to rodzaj mikrorusztowań wprowadzanych przez kardiologa do zwężonych przez miażdżycę naczyń serca, aby je rozszerzyć. Dzięki temu serce otrzymuje ilość krwi niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Dodać trzeba, że są to nowoczesne stenty, które ulegają naturalnemu rozkładowi po zakończeniu ok. dwuletniego okresu rozszerzania zwężonego naczynia. Te metalowe pozostają w organizmie do końca życia.

Nowa metoda kilka lat temu została wprowadzona w uniwersyteckich ośrodkach kardiologicznych w Krakowie, Zabrzu, Katowicach i Warszawie. Korzysta z niej niewiele placówek w kraju. Do codziennej praktyki oświęcimskiego oddziału kardiologii inwazyjnej udało się ją wdrożyć dzięki współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To wielki sukces kardiologów z Oświęcimia. Obydwa zabiegi zostały przeprowadzone wzorowo - ocenia dr hab. med. Stanisław Bartuś z Collegium Medicum UJ, konsultant naukowy oddziału w Oświęcimiu. Według niego pacjenci w powiatowym szpitalu mają obecnie do dyspozycji wszystkie metody leczenia, jakie współcześnie oferuje światowa kardiologia. Jak twierdzi Marcin Mikos z biura prasowego GVM Carint, nie ma żadnych ograniczeń pod względem liczby zabiegów, poza wskazaniami medycznymi. - Tego typu zabiegi będą prowadzone na bieżąco - mówi przedstawiciel Carintu.

Nie tylko kardiolodzy z Oświęcimia potrafią wszczepiać nowoczesne stenty. Na początku roku dwie takie operacje przeprowadzono w Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca przy szpitalu w Chrzanowie. Wtedy chrzanowskie centrum dostało stenty w ramach promocji - nie były one finansowane przez NFZ.

W ub.r. z pomocy kardiologów inwazyjnych w Chrzanowie i Oświęcimiu skorzystało ok. 1500 mieszkańców powiatów chrzanowskiego, oświęcimskiego i okolicznych. 80 proc. z nich miało wszczepione stenty, jeszcze te metalowe.

Powiatowe bez kompleksów

Jest coraz więcej dziedzin w medycynie, w których szpitale powiatowe nie muszą mieć kompleksów wobec dużych, prestiżowych klinik. Jednym z przykładów jest oddział urazowo-ortopedyczny w Nowym Szpitalu w Olkuszu, gdzie już wykonuje się m.in. zabiegi wszczepiania endoprotez stawów biodrowych i kolanowych, wertebroplastyki kręgosłupa (mało inwazyjna metoda leczenia złamań kręgosłupa), a w najbliższym czasie ta oferta ma być poszerzona o endoprotezy stawów barkowych (tego typu zabiegów nie wykonują wszystkie szpitale).

W olkuskiej lecznicy wkrótce zostanie też otwarty nowoczesny oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Podobnym oddziałem może się już pochwalić Szpital Powiatowy w Oświęcimiu. Wykonuje się tutaj m.in. diagnostykę udaru mózgu u młodych ludzi. Pacjenci z tego typu objawami przyjeżdżają z różnych stron Polski. Z najnowocześniejszych metod korzysta także w tym szpitalu oddział ortopedyczny.

Lecznica w Wadowicach może się pochwalić pododdziałem chirurgii urazowej, w którym stosuje się nowoczesne metody leczenia złamań kości sposobem tzw. osteosyntezy stabilnej. Najczęściej wykonywane to zespolenia kości udowej, złamania szyjki kości udowej z założeniem protezy, zespolenia kości podudzia, stopy, kości ramieniowej, kości przedramienia, artroskopia kolana.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska