Tarnów. Matka Boża z Burku jest cała w dziurach

  Tarnów. Matka Boża z Burku jest cała w dziurach

  Paweł Chwał

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Anna Borowska ( z prawej) pokazuje na zdjęciach ks. Piotrowi Mamakowi uszkodzenia i ubytki w obrazie, które wykazały badania
  1/6
  przejdź do galerii

  Anna Borowska ( z prawej) pokazuje na zdjęciach ks. Piotrowi Mamakowi uszkodzenia i ubytki w obrazie, które wykazały badania ©Paweł Chwał

  Pod najbardziej znanym tarnowskim wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem odkryto inne malowidła przedstawiające Maryję.
  Odwiedzających sanktuarium na Burku, gdzie znajdował się łaskami słynący i otaczany kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, od kilku dni wita pusta wnęka w ołtarzu głównym. Obraz był już w tak fatalnym stanie, że w trybie pilnym zdecydowano o wyjęciu go z ram i poddaniu konserwacji. Może ona potrwać nawet pół roku.

  - Matka Boża dba o swoje dzieci, dlatego my również powinniśmy się o nią troszczyć - mówi ks.
  Piotr Mamak, kustosz sanktuarium na Burku. To właśnie proboszcz zaalarmował konserwatorów, że z najbardziej znanym tarnowskim wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem dzieje się coś złego. Zaniepokoiła go najpierw szrama na szyi Maryi. Później podobne pęknięcie pojawiło się też na twarzy Jezusa.

  Konserwacji zniszczonego obrazu podjęła się Anna Borowska z Krakowa, która ma na swoim koncie m.in. podobne prace w kościołach w Gosprzydowej , Zawadzie i w Chełmie.

  Obraz w obecności wiernych wyjęto z ram w ub. tygodniu. Ogrom zniszczeń, które wyrządził czas, wilgoć, korniki i ludzka ręka pokazał się w pełni, kiedy zdjęto zasłaniającą postaci Maryi i Dzieciątka „sukienkę” z koronami.

  - Obraz namalowany został na połączonych ze sobą trzech deskach lipowych, które cały czas pracują. 50 lat temu przeprowadzono jego konserwację, w trakcie której, by zapobiec wyginaniu się wizerunku Matki Bożej, wmontowano na odwrocie wstawki z twardego drzewa dębowego. To spowodowało, że obraz zaczął teraz niebezpiecznie pękać - ocenia Anna Borowska.

  Już pierwsze oględziny obrazu dały zaskakujące wyniki. Można stwierdzić, że na desce znajduje się kilka wizerunków Maryi. Datowane na XVII/XVIII wiek obecne jej przedstawienie miało wcześniej kilka innych wersji. Związane jest to z tym, że nim obraz trafił do kościółka na Burku znajdował się w kaplicy bractwa różańcowego w katedrze i przedstawił Matkę Bożą Różańcową.

  - Korci mnie, by zobaczyć, jak wyglądał pierwotnie, ale nie będziemy tego robić. To obecny wizerunek Matki Bożej otoczony jest kultem i mogłoby to być źle odebrane przez wiernych - mówi Andrzej Cetera, dyrektor delegatury Służby Ochrony Zabytków.


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ojejku jej....

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To straszne!!!
  I co teraz będzie?
  Jestem zdruzgotany :(

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!