Ważne
  Schyłek WOŚP w Bochni?

  Schyłek WOŚP w Bochni?

  Małgorzata Więcek-Cebula

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Schyłek WOŚP w Bochni?

  ©Małgorzata Więcek-Cebula

  W drugim co do wielkości mieście regionu ubogi finał akcji, nawet bez „światełka do nieba” Na szczęście inni nie tracą zapału. Wiele atrakcji szykują sztaby w Tarnowie, Brzesku, Dąbrowie
  Schyłek WOŚP w Bochni?

  ©Małgorzata Więcek-Cebula

  Jeszcze dwa lata temu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bochni towarzyszyła impreza muzyczna. Rok temu z niej zrezygnowano, a tym razem, za miesiąc, podczas kolejnego finału zabraknąć może nawet symbolicznego „światełka do nieba”, wieńczącego kwestowanie na szczytny cel.

  Już wiadomo, że 15 stycznia, w mieście, na rzecz ratowania życia dzieci i godnej opieki dla seniorów kwestować będzie jedynie 50 wolontariuszy. Zorganizowanie tej grupki na swoje barki wzięli harcerze z miejscowego hufca ZHP.

  Miejski Dom Kultury w Bochni, który angażował się w poprzednie finały WOŚP, tym razem jedynie symbolicznie wesprze inicjatywę. - Pomagamy harcerzom w rejestracji wolontariuszy, udostępniamy im miejsce na spotkania. Podczas samego finału w naszych pomieszczeniach będzie działał sztab akcji - mówi Anna Kocot-Maciuszek, dyrektorka placówki. MDK nie zorganizuje żadnego koncertu, podobnie zresztą jak już przed rokiem. Wówczas jedyną atrakcją było „światełko do nieba”, czyli fajerwerki wystrzelone wieczorem z parkingu obok MDK. Teraz może zabraknąć nawet tego drobnego akcentu finałowego.

  - Koncentrujemy się na organizacji zbiórki. To dla nas wyzwanie, a o dodatkowe atrakcje postaramy się podczas kolejnych edycji tej akcji - mówi Jakub Jelonek, 18-letni szef bocheńskiego sztabu WOŚP.

  Dla władz miasta brak jakiejkolwiek oprawy nie jest problemem, choć asystent burmistrza Andrzej Koprowski przyznaje, że kwesta na rzecz chorych oraz wyposażenia szpitali w sprzęt to szczytny cel.

  - Zbiórki nie są prowadzone podczas koncertów, tylko przede wszystkim pod kościołami, w centrach miast oraz w sklepach wielkopowierzchniowych. Caritas w Polsce uzyskuje od darczyńców corocznie około 500 mln zł, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż WOŚP - dodaje przedstawiciel bocheńskiego magistratu.

  Tropem Bochni podąża Łapczyca - kiedyś siedziba jednego ze sztabów, teraz wcale nie zagra w Orkiestrze. - Jest dużo innych lokalnych zbiórek, które wspierają mieszkańcy naszej gminy. Zainteresowanych udziałem w WOŚP odsyłamy do miasta - mówi Jan Truś, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

  Na szczęście to wyjątki. W Brzesku, mniejszym od Bochni, będzie już 160 wolontariuszy, a także specjalna impreza w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. - Na scenie zaprezentują się głównie nasi wykonawcy - mówi Małgorzata Cuber, dyrektor MOK.

  W Tarnowie zgłosiło się aż 995 wolontariuszy, w dwóch sztabach. Program zapowiada się bogato: zawody sportowe, akcja krwiodawstwa, koncert na Rynku. - Dogrywamy jeszcze szczegóły orkiestrowego grania - mówi Agata Grudzień, zastępca szefa tarnowskiego sztabu WOŚP.

  Do finału szykuje się też 73 wolontariuszy z Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie planowane są m.in. zabawy i pokazy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!