Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region tarnowski. W szkołach ubywa etatów

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Józef Sadowski przyznaje, że reforma odciśnie swoje piętno na zatrudnieniu nauczycieli w regionie
Józef Sadowski przyznaje, że reforma odciśnie swoje piętno na zatrudnieniu nauczycieli w regionie Robert Gąsiorek
Zwolnienia nauczycieli spowodowane reformą szkolnictwa nie ominą regionu tarnowskiego. Dla ponad 170 osób zabraknie miejsc w szkołach. Kolejne pół tysiąca pedagogów straci część etatu

Obawy nauczycieli dotyczące utraty pracy po wejściu reformy oświaty nabierają realnych kształtów. Związek Nauczycielstwa Polskiego ma już dane ze szkół całego regionu tarnowskiego, które obrazują skalę problemu. - Nie wygląda to dobrze. Nawet jeśli nie mówi się o realnych zwolnieniach, to w wielu przypadkach nauczycieli dotknie zmniejszanie etatów - mówi Józef Sadowski, szef tarnowskiego ZNP.

Gra na przeczekanie

Według danych zebranych przez związkowców, w szkołach Tarnowa i powiatów tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego i dąbrowskiego, bez pracy pozostanie po wakacjach około 106 nauczycieli.

To osoby, z którymi szkoły nie przedłużą umów zawartych wcześniej na czas określony. Wszystko wskazuje na to, że we wrześniu do pracy nie wróci również kolejnych 27 osób, które przejdą w „stan nieczynny”.

- Jest to przysługujące nauczycielom uprawnienie, polegające na półrocznym zawieszeniu zatrudnienia. Gwarantuje się im w tym okresie dotychczasowe wynagrodzenie oraz inne świadczenia. Warunkiem jest jednak, aby „nieczynna” osoba nie pracowała w tym czasie w oświacie. Po upływie pół roku, nauczyciel może zostać z powrotem przyjęty do pracy lub zostanie zwolniony - wyjaśnia Sadowski.

Dodaje, że część osób będących w takiej sytuacji ma uprawnienia emerytalne. Dlatego na pewno na emeryturę odejdzie 42 belfrów.

Dworzec autobusowy w Tarnowie

Zobacz jak wyglądał Tarnów przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Pedagodzy, którzy stracą pracę, będą mieli olbrzymie problem z kontynuowaniem kariery w zawodzie. Jakimś ratunkiem może być dla nich przekwalifikowanie.

- Bezrobotnym pedagogom oferujemy szkolenia, jednak nie zawsze są oni nimi zainteresowani. Nie wierzą, że uda się dzięki nim znaleźć pracę -mówi Angelina Bilska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.

- Starsi mają trudniej, bo - jak wiadomo - nie przesadza się starych drzew - wzdycha Józef Sadowski.

Obcinanie etatów

Liczniejszą grupę nauczycieli w regionie czekają ograniczenia etatów. To problem aż 492 osób. Część zachowa pracę na mniej niż pół etatu.

W samym Tarnowie wypowiedzenia wręczono już 62 nauczycielom. - Dziewiętnastu spośród nich ma już uprawnienia emerytalne - zaznacza Daniela Motak, rzecznik prasowy magistratu. Wypowiedzenia otrzymało m.in. 10 nauczycieli zatrudnionych dotąd w Gimnazjum nr 2, które od nowego roku szkolnego zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi. Identyczna liczba osób przechodzi w „stan nieczynny” w Gimnazjum nr 11, które od września stanie się XXI Liceum Sportowym.

Cała nadzieja w naborze

Zarówno magistrat jak i związkowcy przyznają, że ostateczna liczba tracących pracę nauczycieli może się z czasem jeszcze zmienić.

- Będziemy to mogli precyzyjnie określić w lipcu, po zakończaniu naboru do szkół. Jeśli okaże się udany, skala zwolnień będzie mniejsza - zapewnia Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Region tarnowski. W szkołach ubywa etatów - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska