Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiśnicz. Stanisław Soyka zaśpiewa z więźniami wiśnickiego zakładu karnego

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Dziś o godzinie 16 w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu zaplanowano wyjątkowy koncert. Więźniowie wystąpią razem ze Stanisławem Soyką. Wszystko to w ramach projektu Tolerancja

Projekt zakładał nabór osadzonych do zespołu wokalnego, przeprowadzenie warsztatów chóralnych oraz organizację koncertu ze wspólnym udziałem Stanisława Soyki, zespołu wokalnego Cracow Singers oraz nowej formacji wokalnej, która będą tworzyć osadzeni Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.
Podczas koncertu zaprezentowany zostanie m.in. program wypracowany podczas cyklu warsztatów, na który złożą się utwory chóralne z gatunku muzyki klasycznej, jazzowej oraz aranżacja wielogłosowa kompozycji Stanisława Soyki pn. „Tolerancja”. Ten ostatni utwór skazani zaśpiewają wspólnie ze Stanisławem Soyką.

Koncert zaplanowany został na godzinę 16 18 października i odbędzie się
w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu.

Zakład Karny w Nowym Wiśniczu jest jednostką typu zamkniętego dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych. W więzieniu odbywa karę ponad 400 osadzonych. Administracyjnie, Zakład Karny w Nowym Wiśniczu podlega Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Krakowie. Wiśnicki zakład karny mieści się w budynkach odziedziczonych po klasztorze Karmelitów Bosych.

Klasztor ufundował jeden z największych magnatów Rzeczypospolitej Polskiej XVII wieku Stanisław Lubomirski jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem. Kasatę Klasztoru Karmelitów Bosych ogłosił dekretem z 1783 r. cesarz Józef II a budynki klasztorne przeznaczono na ciężkie więzienie. Od 1786 roku mieścił się tu również sąd i mieszkania sędziów. Tutaj przyszedł na świat malarz Juliusz Kossak, syn sędziego sądu karnego - Michała.

„TOLERANCJA” – WARSZTATY MUZYCZNE I PREZENTACJE KONCERTOWE DLA OSADZONYCH
W ZAKŁADZIE KARNYM W NOWYM WIŚNICZU WRAZ Z FORMOWANIEM
STAŁEGO ZESPOŁU WOKALNEGO.
„DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO”

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska