Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie śladów historii

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Młodzi wolontariusze z fundacji Antyschematy 2 czyszczą macewy na tarnowskim cmentarzu żydowskim i rozszyfrowują wyryte na nich napisy.

Tarnowianom pomagają studenci judaistyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Wiele macew jest w dobrym stanie. Myślę, że uda się nam odczytać napisy znajdujące się na tablicach. Większość z nich jest w języku hebrajskim, ale zdarzają się zapisy alfabetem łacińskim - podkreśla Dominika Jasińska, studentka judaistyki z Krakowa.

Prace rozpoczęły się wczoraj przed południem i trwały kilka godzin. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem naukowego opiekuna z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Najpierw oczyszczamy macewy z mchu. Później robimy dokumentację fotograficzną, odczytujemy tekst na tablicach, tłumaczymy i uzupełniamy, korzystając z zachowanych w Tarnowie żydowskich metryk - wyjaśnia dr Leszek Hońdo.

Wolontariusze wspólnie ze studentami będą pracować na kirkucie przez co najmniej kilka najbliższych dni. - To dla mnie wyjątkowa przygoda i ciekawa lekcja historii - mówi Wioletta Pochroń, wolontariuszka fundacji Antyschematy 2.

Efektem finalnym będzie katalog, w którym każda z macew zostanie oznaczona na planie i dokładnie opisana.

- Chcemy przywrócić pamięć o Żydach, których kiedyś pochowano na cmentarzu w Tarnowie, ale do tej pory nie zostali zidentyfikowani - tłumaczy Tomasz Malec, prezes fundacji walczącej z rasistowskimi stereotypami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska