Gmina Pleśna. Ludzie pomstują na ekologię, odkąd latarnie...

  Gmina Pleśna. Ludzie pomstują na ekologię, odkąd latarnie szwankują

  Paweł Chwał

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Cztery latarnie z panelami solarnymi są m. in. w centrum Rzuchowej. - Lampy stoją tu dla parady i pożytek z nich niewielki. Jesienią i zimą, wieczorami

  Cztery latarnie z panelami solarnymi są m. in. w centrum Rzuchowej. - Lampy stoją tu dla parady i pożytek z nich niewielki. Jesienią i zimą, wieczorami świeci jedna, czasem dwie - mówi Jan Polek ©Paweł Chwał

  Lampy solarne miały za grosze rozświetlać ciemności na drogach w gminie Pleśna. W zimie nie dają jednak rady. Przestają działać.
  Cztery latarnie z panelami solarnymi są m. in. w centrum Rzuchowej. - Lampy stoją tu dla parady i pożytek z nich niewielki. Jesienią i zimą, wieczorami

  Cztery latarnie z panelami solarnymi są m. in. w centrum Rzuchowej. - Lampy stoją tu dla parady i pożytek z nich niewielki. Jesienią i zimą, wieczorami świeci jedna, czasem dwie - mówi Jan Polek ©Paweł Chwał

  Gmina Pleśna była jedną z pierwszych w regionie, która na dużą skalę zdecydowała się sięgnąć po wykorzystywanie energii słonecznej do oświetlania dróg, skwerów i chodników. Kosztem blisko 600 tysięcy złotych w kilku miejscowościach zamontowano 76 lamp solarnych.

  - Latem, kiedy przez większą część dnia jest słonecznie, latarnie nawet świecą. Gdy przychodzi jesień i zima, a słońca jest niewiele, zazwyczaj nie działają w ogóle, albo ledwo się żarzą, dając światła niewiele - irytują się mieszkańcy.
  Podkreślają, że latarnie są im potrzebne przede wszystkim o tych porach roku, kiedy dni są krótkie. Powinny oświetlać im drogi do domów czy do kościoła, zwłaszcza te, które czasami toną w kałużach lub są zasypane śniegiem.

  - Cóż z tego, że ustawili nam lampy, nawet ładne, skoro kompletnie nie spełniają one swojej funkcji - mówi Jan Polek, mieszkaniec Rzuchowej.

  Zobacz również:
  Studniówki 2017. I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie [ZDJĘCIA]
  Studniówki 2017. IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie [ZDJĘCIA]
  Studniówki 2017. Bal maturalny III LO w Tarnowie
  Studniówka VII LO w Tarnowie

  Latarnie zamontowano m.in. na osiedlach domów jednorodzinnych w Rzuchowej i Pleśnej, wzdłuż dróg gminnych Pleśna-Gądówka i Pleśna-Szczepanowice oraz przy drodze powiatowej w Lichwinie. Wcześniej podobne oświetlenie pojawiło się w centrum Rzuchowej, obok parkingu przy kościele.

  - Potwierdzam, że mamy z tymi latarniami problem . Decyzję o zakupie właśnie takich lamp podjął jeszcze mój poprzednik. Ja sam zresztą też kiedyś byłem zwolennikiem oświetlania ulic przy wykorzystaniu energii słonecznej, bo to zawsze jest jakaś oszczędność w rachunkach za prąd. Życie pokazało jednak, że nie jest to rozwiązanie idealne - mówi Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

  Lampy są jeszcze na gwarancji, dlatego pracownicy firmy ze Śląska, która je zamontowała, na razie dokonują doraźnych napraw i poprawek na własny koszt. Okres ten kończy się jednak w tym roku i w gminie już martwią się o koszty dalszego serwisowania oświetlenia.

  - Wydaje mi się, że problem leży po stronie akumulatorów, które są schowane pod ziemią, a przez to są bardziej narażone na zawilgocenie i mniej wydajne. Nie ładują się w pełni i szybko tracą moc, przez co lampy nie świecą pełnym blaskiem - zastanawia się głośno wójt Knapik.

  Zdarza się, że wieczorem i nocą z czterech lamp stojących przy kościele w Rzuchowej świeci tylko jedna. Podobnie jest przy drodze osiedlowej. Po interwencji urzędu gminy, firma niedawno naprawiała lampy w Lichwinie.

  - Planujemy kolejne oświetlenia w gminie, również z wykorzystaniem lamp solarnych. Ale wszędzie przezornie zaznaczamy już w specyfikacji zamówienia, że bezwzględnie muszą mieć alternatywne źródło zasilania w postaci energii elektrycznej - mówi wójt.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matematyka nie jest mocną stroną wójta Pleśnej

  taki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Matematyka jest prosta, nie wiem kto udowadniał opłacalność lamp solarnych ale mamy tu proste obliczenia: Koszt jednej lampy solarnej - 8000 zł, co 3 lata wymiana akumulatora koszt ok 350 zł, za 15...rozwiń całość

  Matematyka jest prosta, nie wiem kto udowadniał opłacalność lamp solarnych ale mamy tu proste obliczenia: Koszt jednej lampy solarnej - 8000 zł, co 3 lata wymiana akumulatora koszt ok 350 zł, za 15 lat mamy dodatkowo 2000 zł co daje razem 10000 zł (666 zł średnio rocznie).
  Alternatywa:
  istniejąca sieć energetyczna
  Oprawa LED 50 W (odpowiednik mocowy solarnej oprawy) cena ok. 900 zł
  roczny koszt energii - 100 zł, za 15 lat 1500 zł
  Średnio roczny koszt: 160 zł
  Różnica 500 zł rocznie (dla 76 opraw daje to razem 38 000 zł rocznie - 570 000 za 15 lat)
  Nie uwzględniam kosztów eksploatacji/serwisu ale są identyczne dla obydwu opraw.
  Obliczenia dla opraw sodowych wychodzą jeszcze korzystniej.
  Oczywiście, lampa zasilana z sieci świeci zawsze kiedy powinna, solarna w zimie w praktyce nie działa - zostawiam to bez komentarza.
  Zostawmy solary tam gdzie nie ma możliwość doprowadzić zasilania
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)