Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane straci prawo do opłaty klimatycznej?

Łukasz Bobek
brak
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej, bo ma zbyt brudne powietrze. Będzie dowodził tego w sądzie.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przyłączyło się do pozwu, jaki Fundacja Client Earth Prawnicy dla Ziemi złożyła przeciw Zakopanemu w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie. Dotyczy on uchwały Rady Miasta w Zakopanem, która mówi o tym, że miasto pod Giewontem może pobierać opłatę miejscową (potocznie zwaną klimatyczną) od wypoczywających w górach turystów.

Głównym zarzutem skarżących jest brak podstawy prawnej do pobierania opłaty z uwagi na... brudne powietrze. - Prawo polskie pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia normatywnych poziomów stężeń niektórych substancji w powietrzu - informuje biuro prasowe rzecznika. Aleksandra Będkowska z Biura RPO dodaje, że dołączając się do pozwu, rzecznik podparł się sprawą Wisły, która decyzją sądu w 2015 roku straciła prawo pobierania opłaty miejscowej właśnie z uwagi na brudne powietrze.

Co więcej, gdyby okazało się, że Zakopane przegrało proces przed WSA, z opłatą mogą pożegnać się także inne gminy. Bo według prawa dana miejscowość może pobierać opłatę, gdy strefa, w której leży, ma czyste powietrze oraz odpowiednie walory krajobrazowe. Tymczasem na Podhalu zimą wszędzie jest problem ze smogiem.

W Zakopanem gra się toczy o ok. 2,7 mln zł. Tyle bowiem rocznie wpada do miejskiej kasy z tytułu opłaty miejscowej. - To dla nas sporo pieniędzy. Dlatego nie wyobrażam sobie, że stracilibyśmy to źródło dochodu - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Będziemy się bronili w procesie. Chcemy przede wszystkim wykazać przed sądem, że robimy dużo, by poprawić jakość powietrza w naszym mieście. M.in. za rok spodziewamy się blisko 10-milionowej dotacji na wymianę pieców w prywatnych domach.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w październiku tego roku poziom pyłu zawieszonego PM10 w Zakopanem został przekroczony w ciągu dwóch dni. W pozostałe zbliżał się do poziomu bezpiecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska