Zakopane. Góralski bankomat nie pasuje do parku kulturowego?

  Zakopane. Góralski bankomat nie pasuje do parku kulturowego?

  Łukasz Bobek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakopane. Góralski bankomat nie pasuje do parku kulturowego?
  Czy przepisy dotyczące parku kulturowego na Krupówkach nie zapędziły urzędników w kozi róg? Nie spodobała się wiata nad jednym z bankomatów, która była wykonana z drewna i przypominała styl regionalny. Nakazali ją rozebrać, a w zamian stanęło plastikowe zadaszenie, które spełnia już wymogi parku na góralskim deptaku. Choć wielu się nie podoba.
  Zakopane. Góralski bankomat nie pasuje do parku kulturowego?
  Bankomat obity drewnem i gontem

  Chodzi o bankomat, który stoi przy budynku Wierchów, blisko skrzyżowania ulic Krupówki i Tetmajera. Około dwóch tygodni temu nad maszyną pojawiła się drewniana wiata ze spadzistym dachem obitym gontem. Konstrukcja nawiązywała do lokalnego tradycyjnego budownictwa w drewnie. Oczywiście nie była idealnym odtworzeniem stylu zakopiańskiego. Ludziom początkowo wydawało się, że to jest właśnie efekt zapisów parku kulturowego.

  - Obijają bankomat drewnem, bo pewnie park kulturowy to nakazał. Mamy już góralską Biedronkę (sklep spożywczy przy ul. Piłsudskiego, którego ściany zostały obite gontem - przyp. red.), a teraz mamy góralski bankomat - śmiał się pan Andrzej, zakopiański taksówkarz.

  Bankomat obity drewnem postał niecałe dwa tygodnie. Kilka dni temu drewniana wiata okrywająca go jednak zniknęła. Pojawił się za to plastikowy daszek.

  Okazuje się, że to właśnie - zdaniem urzędników - plastik bardziej pasuje do góralskiego deptaka, a nie drewniana wiata.

  Kazali rozebrać, bo nie spełnia wymogów

  - Gdy rozpoczęła się budowa wiaty, zgłosiliśmy sprawę straży miejskiej, która podjęła interwencję - mówi Tomasz Filar, odpowiedzialny z ramienia Urzędu Miasta za wprowadzanie parku kulturowego na Krupówkach. - Okazało się, że wiata powstaje bez pozwolenia, na terenie, który właściciel bankomatu (firma Euronet - przyp. red.) dzierżawi od spółki Społem. Tymczasem Społem nic nie wiedziało o tym. Ponadto jest to niezgodne z zapisami parku kulturowego - mówi urzędnik.

  Według zapisów, w parku kulturowym mogą znajdować się bankomaty i wpłatomaty. Nie dopuszczalne są jednak zadaszenia - jak je określają urzędnicy - pseudogóralskie.

  - Dlatego wystąpiliśmy do właścicieli restauracji i innych lokali, żeby zdemontowali drewniane strzechy nad wejściami do ich lokali. Skoro oni muszą to zdemontować, także i wiata nad bankomatem musiała zniknąć - mówi Tomasz Filar.

  Jednakże bardzo podobne wiaty zdobią już od dłuższego czasu inne bankomaty w centrum miasta. Identyczna konstrukcja znajduje się od dawna nad bankomatem na dolnych Krupówkach - przy postoju dorożek i Góralskich Sukiennicach. Kolejna przy siedzibie jednego z banków na rogu Krupówek i ul. Jana Pawła II. Ta wiata stoi od lat, tyle że została pomalowana na biało.
  16 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Najpiękniejsze tatrzańskie zdjęcia 360 stopni

  Najpiękniejsze tatrzańskie zdjęcia 360 stopni

  Link do głównego zdjęcia

  Co bardziej pasuje: drewno, czy plastik?

  Po demontażu drewnianej wiaty i wymianie jej na plastikową, pojawiły się głosy, że coś chyba jest nie tak z parkiem kulturowym.

  - No jak to? Plastik lepszy od drewna? To jakiś absurd. Taka wiata może nie jest w stylu zakopiańskim, ale na pewno ładniej to wygląda niż wiata z pleksi. Zdecydowanie bardziej pasuje do góralszczyzny i Zakopanego - mówi Anna Kowalska, turystka z Kielc.

  Większość z przepytanych przez nas osób uważa, że drewno zdecydowaniem lepiej ukrywa kolorowe maszyny. Tylko niektórym osobom było to obojętne, czy nad bankomatem jest wiata drewniana, czy plastikowa.

  Jan Karpiel-Bułecka, zakopiański architekt i regionalista dodaje zaś, że do Krupówek obecnie pasuje niemal wszystko.

  - Po 100 latach zmian na tym deptaku ciężko już powiedzieć właściwie, jaka jest ta ulica. Ciężko będzie teraz przywrócić dawny jej styl. Krupówki stały się już takim podhalańskim Las Vegas - kwituje Jan Karpiel-Bułecka.

  WIDEO: Zakopianka. Bliżej tunelu im. gen. Maczka

  Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fasiag

   Anty PKK. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Bankomat tylko w fasiagu .Cale Krupowki pelne cyganskich kowbojskich wozow/fasiagow/obwieszonych czym sie da przykrytych cerata-Koszmarny widok tylko idiota mogl cos takiego...rozwiń całość

   Bankomat tylko w fasiagu .Cale Krupowki pelne cyganskich kowbojskich wozow/fasiagow/obwieszonych czym sie da przykrytych cerata-Koszmarny widok tylko idiota mogl cos takiego wymyslic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/fasiag/.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama