Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandal na Słowacji! W jednym z aquaparków zatrzymano Polaka z wielką swastyką na plecach

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Archiwum Polska Press
"Gazeta Krakowska" dotarła do oficjalnej informacji mówiącej o aresztowaniu na Słowacji jednego z obywateli Polski, odpoczywającego na terenie Liptowskiego Mikulasza (ok. 60 km od Zakopanego). Według przedstawicieli tamtejszej policji, gdy w jednym z aquaparków w tej miejscowości miał on zażywać kąpieli, obsługa basenów zobaczyła na jego ciele duże tatuaże przedstawiające swastykę i napis "Heil Hitler".

Do zdarzenia miało dojść we wtorek 23 stycznia. W godzinach popołudniowych, do jednego z parków wodnych w Liptowskim Mikulaszu przyjechała kilkuosobowa grupa Polaków. Kobiety i mężczyźni zachowywali się bardzo głośno, agresywnie i prowokacyjnie w stosunku do innych gości ośrodka. Wszczęli też awanturę z interweniującymi ratownikami.

Ci wezwali więc policję. Ta po przyjeździe przebadała wszystkich Polaków alkomatem. Większość z nich była pijana. Najbardziej agresywny mężczyzna miał aż 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Uwagę słowackich policjantów zwrócił jednak nie jego stan, a tatuaże jakie miał na swym ciele 27-latek. Na jego plecach znajdowała się bowiem swastyka. Na piersiach miał mieć napis pozdrawiający Hitlera.

- Jako, że na Słowacji panuje bardzo ostre prawo, które zakazuje propagowania nazizmu i faszyzmu mężczyzna został natychmiast aresztowany - mówią słowaccy policjanci. - Tłumaczył się, że nie wiedział, iż w tym kraju takie tatuaże są zakazane. Twierdził, że w Polsce jest inaczej (to akurat nie jest zgodne z prawdą - przyp. red.).

Mężczyzna został więc aresztowany i przewieziony do popradzkiej komendy Narodnej Kryminalnej Agencji (odpowiednik polskiego CBŚ). Tam stwierdzono, że aresztowany może mieć problemy psychiczne i odwieziono go na oddział psychiatryczny w jednym z pobliskich szpitali.

Słowacki NKA nie udziela szczegółów, co do wyników badań. Nie wiadomo też kiedy Polak stanie przed sądem. Wiadomo, że za propagowanie faszyzmu (za taki właśnie akt uznano jego tatuaże) grozi mu do 5 lat więzienia.

*****************
Słowacja ma bardzo ostre prawo "antynazistowskie" bo w tym kraju osoby głoszące takie przekonania nie są rzadkością. U naszych południowych sąsiadów spora popularnością cieszy się Faszystowska Partia Ludowa Nasza Słowacja Martina Kotleba, która głośno mówi o swojej niechęci m.in. do Romów i potrzebie ich odseparowania od Słowaków. Ugrupowanie to w różnych rejonach kraju ma aż 25 – 30 procent poparcia.

Słowacja w latach 1939 - 1945 była też państwem faszystowskim - satelickim do hitlerowskich Niemiec. Wraz z Hitlerem Słowacy napadli na Polskę w 1939 roku. Anektowali wówczas polskie kawałki Spisza i Orawy.

*****************
Wracając do tłumaczeń zatrzymanego na Słowacji Polaka. W naszym kraju sam znak swastyki nie jest prawnie zakazany. Dzieje się tak dlatego, że symbol ten jest uważany w niektórych religiach (np. buddyźmie) za bardzo szczęśliwy. Zakazane jest jednak takie używanie swastyki i innych symboli nazistowskich tak, by inni ludzie byli agitowani do takich przekonań.

Artykuł 256 i 257 Kodeksu Karnego mówi: Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowo zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2002 r.: Propagowanie symboli faszystowskich i nazistowskich, w rozumieniu art. 256 i 257 k.k., oznacza każde zachowanie polegające na publicznym prezentowaniu, w zamiarze przekonania do niego, faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska