Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz dostał nagrodę Karwacjana

Lech Klimek
Lech Klimek
Łukasz uczył się w szkole muzycznej w Gorlicach, dzisiaj wraca do siebie jako znany saksofonista.
Łukasz uczył się w szkole muzycznej w Gorlicach, dzisiaj wraca do siebie jako znany saksofonista. Jacek Spyra
Łukasz Dyczko, młody saksofonista z Kobylanki, ma przed sobą świetlaną przyszłość w świecie muzyki.

Miło jest dostać coś od swoich - Łukasz Dyczko, laureat nagrody Dersława Karwacjana nie ukrywał emocji, ale i wielkiej radości z wyróżnienia, które wczoraj do niego trafiło.

Udało nam się z nim chwilę porozmawiać tuż przed galą. Akurat przygotowywał się do próby.

- Występ przed swoją publicznością zawsze wiąże się z większymi emocjami, niż przed taką, która mnie jeszcze nie zna - uśmiechał się.

Nawet wędkarze nie zdołali go zniechęcić...

Łukasz to dzisiaj najbardziej rozpoznawalny młody człowiek z Gorlickiego. Wczoraj odebrał od burmistrza nagrodę Dersława Karwacjana, dzisiaj czekamy na wyniki Paszportów Polityki, jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w kraju.

- Nasz gość doskonale znany jest nam wszystkim jako zwycięzca 18. konkursu Eurowizji dla młodych muzyków w 2016 roku. Po mistrzowskim występie w Kolonii o wschodzącej gwieździe muzyki poważnej z Gorlic usłyszała cała Europa - zachwalał młodego artystę Rafał Kukla, burmistrz miasta.

Łukasz, dzisiaj student Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, to niezwykle skromny, młody człowiek. Gdy pyta się go o karierę, o instrument, granie, zwykł odpowiadać, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, a bez saksofonu czułby się jak bez ręki. Droga do sukcesów nie była łatwa, bo dom rodzinny Łukasza stoi niedaleko stawów wędkarskich w Kobylance…

- Wieść niesie, że przez wielogodzinne ćwiczenia i odgłosy gry, które niosły się po wodzie, naraził się wędkarzom - przytaczał ze śmiechem burmistrz.

- Muzyka płoszyła wędkarzom ryby, a ci nie raz złościli się na młodego artystę - dodał burmistrz.

Na szczęście, Łukasz nie dał się zastraszyć obrzuceniem przynętą i dalej rozwijał swój talent.

W muzyce, jak w teatrze. Wszystko zależy od gry

O tym, że mamy w Gorlickiem prawdziwe cudowne dziecko dowiedzieliśmy się dopiero po jego wygranej w konkursie Eurowizji dla młodych muzyków, choć już jako uczeń szkoły muzycznej, dał się zauważać. - Czasem dzieciom trzeba przypominać o zajęciach, motywować do żmudnych ćwiczeń. U Łukasza nie było z tym problemu - podkreśla Henryk Rąpała, dyrektor wspomnianej. - Zachwycał grą, interpretacją, słuchało się go z przyjemnością - opowiada.

Młody muzyk przedstawiał to obrazowo. - Muzyka klasyczna przypomina granie w teatrze - mówił.

Tak jak aktor ma tekst, tak muzyk ma nuty. Tylko od niego zależy, jak je przedstawi, co da od siebie.

- W muzyce poważnej mamy do czynienia z sytuacją, gdy jeden utwór grany jest przez wielu wykonawców. Tylko od nich zależy, jak go przekażą, czym zwrócą uwagę - tłumaczy nam dyrektor Rąpała. - Łukasz robi to doskonale - cieszy się.

Ma satysfakcję, że to właśnie spod skrzydeł gorlickiej szkoły wyszedł taki talent.

Bogusław Wacek, dyrektor Zespołu Szkół w Kobylance, zdolnego muzycznie ucznia doskonale pamięta: - Wyróżniał się swoją artystyczną duszą - wspomina. - Nie jeden raz, na uroczystościach grał dla szkolnej społeczności - dodaje.

Ma nadzieję, że uda się kiedyś zaprosić Łukasza do starej szkoły. Nie tylko, by powspominać, ale też pokazać młodszym, że pasja i praca mogą daleko zaprowadzić.

O nich też warto pamiętać

W dziedzinie kultury nagrody otrzymali:

* Krzysztof Bagnicki, nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, jego wychowankowie odnosili szereg sukcesów w konkursach krajowych i zagranicznych.

* Piotr Nowak, niegdyś członek zespołów Breakout i Blackout, w 2015 wrócił do muzyki z nowym zespołem Piotr Nowak Band, nagrał utwór „Pamięć”.

* Arkadiusz Zawiliński, gorliczanin, bluesman, poeta, autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta. W 2016 roku nagrał swój teledysk PKS Song, który promuje nasze miasto i ziemię gorlicką.

* Wilfried de Meyer, Belg zakochany w Gorlicach, mieszka tu od kilkunastu lat, kolekcjoner rzeczy powszednich, ale z niezwykłą historią.

* Henryk Rąpała, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Gorlicach, nauczyciel gry na akordeonie, członek Chóru Cantores Carvatiani.

Statuetki za organizacje i wspieranie wydarzeń kulturalnych, sportowych:

* Bożena Brudzińska, właścicielka Domu Handlowego „Peps”, współorganizator i sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście Gorlice.

* FHU Hitpol Justyna i Grzegorz Krężołek, od wielu lat współorganizator Mini Biegu Naftowego skierowanego do najmłodszych mieszkańców Gorlic.

* Iwona Budziak, organizatorka wieczerzy wigilijnej, Plaży Party oraz sponsor innych imprez kulturalnych

* Antoni Przybylski, właściciel firmy EP Przybylscy, organizator pikniku dla dzieci oraz sponsor wielu imprez kulturalnych i sportowych.

* Krzysztof Kronenberger, właściciel Jarmarku Pogórzańskiego, sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście Gorlice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łukasz dostał nagrodę Karwacjana - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska