Łukasz dostał nagrodę Karwacjana

  Łukasz dostał nagrodę Karwacjana

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Łukasz uczył się w szkole muzycznej w Gorlicach, dzisiaj wraca do siebie jako znany saksofonista.

  Łukasz uczył się w szkole muzycznej w Gorlicach, dzisiaj wraca do siebie jako znany saksofonista. ©Jacek Spyra

  Łukasz Dyczko, młody saksofonista z Kobylanki, ma przed sobą świetlaną przyszłość w świecie muzyki.
  Łukasz uczył się w szkole muzycznej w Gorlicach, dzisiaj wraca do siebie jako znany saksofonista.

  Łukasz uczył się w szkole muzycznej w Gorlicach, dzisiaj wraca do siebie jako znany saksofonista. ©Jacek Spyra

  Miło jest dostać coś od swoich - Łukasz Dyczko, laureat nagrody Dersława Karwacjana nie ukrywał emocji, ale i wielkiej radości z wyróżnienia, które wczoraj do niego trafiło.

  Udało nam się z nim chwilę porozmawiać tuż przed galą. Akurat przygotowywał się do próby.

  - Występ przed swoją publicznością zawsze wiąże się z większymi emocjami, niż przed taką, która mnie jeszcze nie zna - uśmiechał się.


  Nawet wędkarze nie zdołali go zniechęcić...

  Łukasz to dzisiaj najbardziej rozpoznawalny młody człowiek z Gorlickiego. Wczoraj odebrał od burmistrza nagrodę Dersława Karwacjana, dzisiaj czekamy na wyniki Paszportów Polityki, jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w kraju.

  - Nasz gość doskonale znany jest nam wszystkim jako zwycięzca 18. konkursu Eurowizji dla młodych muzyków w 2016 roku. Po mistrzowskim występie w Kolonii o wschodzącej gwieździe muzyki poważnej z Gorlic usłyszała cała Europa - zachwalał młodego artystę Rafał Kukla, burmistrz miasta.

  Łukasz, dzisiaj student Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, to niezwykle skromny, młody człowiek. Gdy pyta się go o karierę, o instrument, granie, zwykł odpowiadać, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, a bez saksofonu czułby się jak bez ręki. Droga do sukcesów nie była łatwa, bo dom rodzinny Łukasza stoi niedaleko stawów wędkarskich w Kobylance…

  - Wieść niesie, że przez wielogodzinne ćwiczenia i odgłosy gry, które niosły się po wodzie, naraził się wędkarzom - przytaczał ze śmiechem burmistrz.

  - Muzyka płoszyła wędkarzom ryby, a ci nie raz złościli się na młodego artystę - dodał burmistrz.

  Na szczęście, Łukasz nie dał się zastraszyć obrzuceniem przynętą i dalej rozwijał swój talent.

  W muzyce, jak w teatrze. Wszystko zależy od gry

  O tym, że mamy w Gorlickiem prawdziwe cudowne dziecko dowiedzieliśmy się dopiero po jego wygranej w konkursie Eurowizji dla młodych muzyków, choć już jako uczeń szkoły muzycznej, dał się zauważać. - Czasem dzieciom trzeba przypominać o zajęciach, motywować do żmudnych ćwiczeń. U Łukasza nie było z tym problemu - podkreśla Henryk Rąpała, dyrektor wspomnianej. - Zachwycał grą, interpretacją, słuchało się go z przyjemnością - opowiada.

  Młody muzyk przedstawiał to obrazowo. - Muzyka klasyczna przypomina granie w teatrze - mówił.

  Tak jak aktor ma tekst, tak muzyk ma nuty. Tylko od niego zależy, jak je przedstawi, co da od siebie.

  - W muzyce poważnej mamy do czynienia z sytuacją, gdy jeden utwór grany jest przez wielu wykonawców. Tylko od nich zależy, jak go przekażą, czym zwrócą uwagę - tłumaczy nam dyrektor Rąpała. - Łukasz robi to doskonale - cieszy się.

  Ma satysfakcję, że to właśnie spod skrzydeł gorlickiej szkoły wyszedł taki talent.

  Bogusław Wacek, dyrektor Zespołu Szkół w Kobylance, zdolnego muzycznie ucznia doskonale pamięta: - Wyróżniał się swoją artystyczną duszą - wspomina. - Nie jeden raz, na uroczystościach grał dla szkolnej społeczności - dodaje.

  Ma nadzieję, że uda się kiedyś zaprosić Łukasza do starej szkoły. Nie tylko, by powspominać, ale też pokazać młodszym, że pasja i praca mogą daleko zaprowadzić.  O nich też warto pamiętać

  W dziedzinie kultury nagrody otrzymali:

  * Krzysztof Bagnicki, nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, jego wychowankowie odnosili szereg sukcesów w konkursach krajowych i zagranicznych.

  * Piotr Nowak, niegdyś członek zespołów Breakout i Blackout, w 2015 wrócił do muzyki z nowym zespołem Piotr Nowak Band, nagrał utwór „Pamięć”.

  * Arkadiusz Zawiliński, gorliczanin, bluesman, poeta, autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta. W 2016 roku nagrał swój teledysk PKS Song, który promuje nasze miasto i ziemię gorlicką.

  * Wilfried de Meyer, Belg zakochany w Gorlicach, mieszka tu od kilkunastu lat, kolekcjoner rzeczy powszednich, ale z niezwykłą historią.

  * Henryk Rąpała, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Gorlicach, nauczyciel gry na akordeonie, członek Chóru Cantores Carvatiani.

  Statuetki za organizacje i wspieranie wydarzeń kulturalnych, sportowych:

  * Bożena Brudzińska, właścicielka Domu Handlowego „Peps”, współorganizator i sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście Gorlice.

  * FHU Hitpol Justyna i Grzegorz Krężołek, od wielu lat współorganizator Mini Biegu Naftowego skierowanego do najmłodszych mieszkańców Gorlic.

  * Iwona Budziak, organizatorka wieczerzy wigilijnej, Plaży Party oraz sponsor innych imprez kulturalnych

  * Antoni Przybylski, właściciel firmy EP Przybylscy, organizator pikniku dla dzieci oraz sponsor wielu imprez kulturalnych i sportowych.

  * Krzysztof Kronenberger, właściciel Jarmarku Pogórzańskiego, sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście Gorlice.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super muzyk

  Franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Byłem na koncercie Łukasza w GCK-u, ale czad wykonanie utworu z akompaniamentem akordeonu super.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)