Gorlice. Odwiedziliśmy dzieci na oddziale dziecięcym....

  Gorlice. Odwiedziliśmy dzieci na oddziale dziecięcym. Klimatyzacja działa!

  Agnieszka Nigbor-Chmura

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kaziu Skrobot z tatą Pawłem korzystali z oddziałowej klimatyzacji przez cały czas pobytu w szpitalu.

  Kaziu Skrobot z tatą Pawłem korzystali z oddziałowej klimatyzacji przez cały czas pobytu w szpitalu. ©Agnieszka Nigbor-Chmura

  Rodzice chorych dzieci chwalą sobię, że w salach oddziału dziecięcego jest wreszcie chłodniej. Starosta obiecał, że w ślad za dziecięcym klimatyzacja zostanie zamontowana na onkologii.
  Kaziu Skrobot z tatą Pawłem korzystali z oddziałowej klimatyzacji przez cały czas pobytu w szpitalu.

  Kaziu Skrobot z tatą Pawłem korzystali z oddziałowej klimatyzacji przez cały czas pobytu w szpitalu. ©Agnieszka Nigbor-Chmura

  Nie było lepszego dnia niż miniony czwartek na sprawdzenie, jak działa klimatyzacja, którą dzięki naszej akcji udało się zamontować w oddziale dziecięcym gorlickiego szpitala.

  Na oddziale dziecięcym inny świat

  - Żar leje się z nieba, 35 stopni w cieniu, a u nas wreszcie dzieci mogą dochodzić do siebie w odpowiednich warunkach. Nie pocą się, łatwiej też zapanować nad wysoką temperaturą, z którą nierzadko zgłaszają się do naszego oddziału - zachwalała Małgorzata Rewiś, oddziałowa.


  Jedenaście klimatyzatorów, które udało się zamontować w dwóch pokojach zabiegowych, pokoju przyjęć i sześciu salach, w których przebywają dzieci oraz w dwóch pokojach pomocniczych zdaje egzamin. Przekonała się o tym również Anna Cetnarowicz, prezeska Fundacji Beskidzka Zima, która przez blisko rok prowadziła z nami akcję charytatywną na rzecz oddziału dziecięcego.

  - Przecież zaczynając zbiórkę nikt nawet o klimatyzacji się nie zająknął - wspomina.

  Zaczęło się od biblioteczki

  Rzeczywiście wszystko zaczęło się od próby uatrakcyjnienia dzieciom pobytu w szpitalu. Wówczas wsparło nas Strzeleckie Bractwo Kurkowe z Gorlic, organizując imprezę Zdobywamy Kasztel. Gdy do worka z pieniędzmi trafiały kolejne ze zbiórek przeprowadzonych przez samorządy Gorlickiego, wiadomo już było, że na zakupie telewizora i zorganizowaniu biblioteczki się nie skończy.

  - Naszą największą bolączką od zawsze był brak klimatyzacji. Oddział jest położony na południowej ścianie budynku. Latem, w czasie upałów bywało u nas w salach nawet 38 stopni Celsjusza - tłumaczy oddziałowa.

  Klimatyzacja ważna przy gorączce

  Teraz warunki pobytu bardzo się poprawiły, o czym mówią sami rodzice. Na oddziale w miniony czwartek spotkaliśmy Pawła Skrobota ze swoim dwuletnim synem Kazimierzem z Moszczenicy.

  - Ta klimatyzacja, to prawdziwe błogosławieństwo, no i niesamowita ulga dla dzieci. Gdy przyjechaliśmy tutaj, Kaziu miał ponad 40 st. gorączki. W tych warunkach łatwiej mu było znosić chorobę. Zresztą chyba na weekend wyjdziemy już do domu - mówił.

  W tym dniu na oddziale dziecięcym byli z nami również Łukasz Petrus, prezes Kuźni Glinik i Adam Toborek, prezes spółki Narzędzie i Urządzenia Wiertnicze Glinik, którzy odpowiedzieli na nasz apel i wpłacili brakujące do montażu klimatyzacji 10 000 złotych.

  - Pomoc w zakończeniu tej akcji była dla nas oczywista. Przecież nasi pracownicy też mają dzieci i wnuki, które korzystają z opieki tutejszego oddziału. Pieniądze, które firmy przekazały na ten cel, zostały przecież wypracowane przez każdego z ludzi Kuźni czy NIUW-u - mówił Łukasz Petrus.

  Obydwaj prezesi mieli tego dnia nie lada zadanie. Od oddziałowej dostali młotek i gwóźdź, by w poczesnym miejscu, tuż obok informacji o sprzęcie z WOŚP umieścić drugą ramkę - z darczyńcami na rzecz montażu klimatyzacji na oddziale.

  Firmy dla dziecięcego, powiat dla onkologii

  - Szczególnie cieszy, że nasze wsparcie akcji charytatywnej wywołało efekt domina - dodał Łukasz Petrus.

  Obecny na spotkaniu starosta Karol Górski, dziękując przedsiębiorcom za zaangażowanie, zadeklarował, że tym razem to powiat zrobi kolejny krok, by poprawić warunki pobytu pacjentów naszego szpitala.

  - Zamontujemy klimatyzację w oddziale onkologicznym - deklarować podczas spotkania starosta.

  Na dziecięcym było chłodno, ale aż gorąco od podziękowań i ciepłych słów, które padały pod adresem darczyńców. Ci w środku lata zachowywali się jak Mikołaje i rozdawali dzieciom upominki.  13 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Posiedzenie Rady Miejskiej na rynku w Gorlicach

  Tak kiedyś wyglądały Gorlice! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Posiedzenie Rady Miejskiej na rynku w Gorlicach ©Narodowe Archiwum Cyfrowe  WIDEO: W Regietowie przychodzą na świat małe hucułki

  Źródło: GORLICE.TV Sp. z o. o.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama