Binarowa. Przywrócili obrazowi wygląd z XVII wieku....

  Binarowa. Przywrócili obrazowi wygląd z XVII wieku. Wspaniałe polichromie odzyskują dawny blask

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Binarowa. Przywrócili obrazowi wygląd z XVII wieku. Wspaniałe polichromie odzyskują dawny blask
  1/5
  przejdź do galerii
  Kilka miesięcy ciężkiej pracy dało spektakularny efekt. Kościół w Binarowej znalazł się o krok bliżej swojego pierwotnego wyglądu.
  By zobaczyć ostanie efekty prac konserwatorskich w binarowskim kościele trzeba wspiąć się na chór. Tam, na ścianie, za organami, znajduje się polichromia pieczołowicie odnowiona przez specjalistów. Wspaniała świątynia w Binarowej powstała około 1500 roku, powoli zyskuje wygląd, jaki miała przed wiekami.

  - Została wzniesiona z drewna jodłowego w stylu późnogotyckim - opowiada ksiądz Bogusław Jurczak, proboszcz parafii.
  Jest ona cennym zabytkiem, wpisanym w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To dla nas wielkie zobowiązanie, więc ciągle staramy się prowadzić prace mające przywrócić jej pierwotny wygląd - dodaje.

  Ciągła renowacja i konserwacja znajdujących się w binarowskiej świątyni zabytków jest możliwa głównie dzięki pozyskiwaniu przez parafię środków zewnętrznych, głównie z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  - To właśnie ministerialne środki pozwoliły nam między innymi na odnowienie kolejnego fragmentu spośród wielu dzieł malarskich, które mamy w świątyni - mówi proboszcz. - W pracach uczestniczyła pani Gabriela Stawowiak, świetny konserwator zabytków z Nowego Sącza - dodaje.

  Fragment wszechobecnych w świątyni malowideł ściennych, które ostatnio odnowiono to scena Triumfu Mądrości Bożej. - Jak zawsze w takich przypadkach była to pełna konserwacja - relacjonuje konserwator. - Tego rodzaju prace nie polegają na prostym oczyszczeniu obrazu, ale przywróceniu w miarę możliwości jego pierwotnego wyrazu artystycznego- podkreśla.

  Gabrieli Stawowiak udało się w jednym z zagranicznych archiwów odnaleźć grafikę, która była podstawą dla wyobrażenia Triumfu Mądrości Bożej namalowanego na ścianie zachodniej nawy kościoła w Binarowej.

  - Ten pierwowzór powstał w Rzymie i datowany jest na 1599 rok - opowiada - To odkrycie pozwoliło nam przywrócić dziełu kształt, jaki miało w chwili powstania - dodaje pani konserwator.

  Niestety nie wiadomo kto jest autorem tego konkretnego fragmentu.

  - Można jednak przypuszczać, że to dzieło mistrzów, którzy w XVII wieku działali w pobliskim Bieczu - informuje konserwator.

  To jak w Binarowej pracowali konserwatorzy, określa się jako prace wręcz benedyktyńskie.

  - To może nie do końca tak - mówi z uśmiechem Gabriela Stawowiak . - Oczywiście to zajęcie żmudne i wymagające cierpliwości, ale chyba nie do końca monotonne. Odkrywanie prawdy o obrazie to dla nas zawsze fascynująca podróż w przeszłość - dodaje.

  Malowidło było od czasów powstania kilkakrotnie retuszowane. Teraz odwiedzający Binarową mogą podziwiać je w kształcie pierwotnym. Konserwatorzy odsłonili wszystkie nieautorskie przemalowania i uzupełnili brakujące fragmenty.

  - To piękna alegoryczna scena - podkreśla konserwator. - Jak większość malowideł w Binarowej jest zawartym w obrazach wykładem teologicznym dla wiernych - zaznacza.

  To oczywiście nie są ostatnie prace w binarowskiej świątyni.

  - Wiek i wartość historyczna kościoła sprawiają, że jest on pod stałą opieką konserwatorską - mówi ksiądz Bogusław Jurczak. - Nadal mamy sporo miejsc jeszcze nietkniętych konserwatorską ręką. Ciągle coś nam wychodzi, co wymaga pilnej interwencji. Jeśli tylko dostajemy dotacje z ministerstwa czy też innych źródeł, to każda złotówka jest dobrze wydawana. Można ją tak naprawdę zobaczy w efektach dotychczasowych prac, zwiedzając świątynię - dodaje.

  Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic

  WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie???

  Krzyś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Binarowa czy Binczarowa?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]