Sądecczyzna. Aż 200 etatów do wzięcia

Sądecczyzna. Aż 200 etatów do wzięcia

Edyta Zając

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Sądecczyzna. Aż 200 etatów do wzięcia

©Stanisław Śmierciak

Drgnęło na rynku pracy: ZUS chce zatrudnić 53 osoby, Praktiker - 45, hotel Ibis - 30, a Szubryt - 50. Gmina Chełmiec ma etaty dla 36 osób do obsługi basenu i programu rządowego „Rodzina 500 plus”. Tomasz Łukasik szuka pracy od października 2015 roku, zarejestrował się w pośredniaku. Mówi, że praca w budżetówce dałaby mu poczucie stabilizacji. Jest w trakcie rekrutacji do Praktikera.
Sądecczyzna. Aż 200 etatów do wzięcia

©Stanisław Śmierciak

Tomasz Łukasik szuka pracy od października zeszłego roku. Ma 28 lat, średnie wykształcenie i doświadczenie w handlu. I choć przeszedł pomyślnie rekrutację do sklepu Praktiker, wczoraj na wszelki wypadek zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy.

- Sklep miał ruszyć od 1 kwietnia. Okazało się, że będzie opóźnienie, dlatego wolę się zabezpieczyć. Dopóki nie podpisałem umowy, nie mam żadnej pewności, że będę zatrudniony - opowiada.


Praktiker, sieć marketów budowlanych, otworzy na początku maja sklep na miejscu zlikwidowanego Nomi. Zatrudni 45 osób.

Najchętniej w budżetówce

- Nowy Sącz to jeden z głównych małopolskich ośrodków i, z naszego punktu widzenia, strategiczna lokalizacja - zapowiada Cezary Liśkiewicz, prezes zarządu Praktiker Polska. Rekrutacja jeszcze trwa, poszukiwani są m.in. doradcy klienta indywidualnego, szczegóły na portalu Pracuj.pl. Można też pytać w pośredniaku.

Najlepszą pracę, zdaniem bezrobotnych, oferuje jednak budżetówka.

- Pensja stała, umowa pewna, do tego dochodzą różne socjalne dodatki - rozmarza się Tomasz Łukasik.

Jeśli nie wyjdzie mu z zatrudnieniem w Praktikerze, planuje złożyć papiery w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zapowiadają utworzenie 53 nowych miejsc pracy. W Nowym Sączu przy ul. Sienkiewicza w drugiej połowie roku powstanie nowoczesne centrum telefonicznej obsługi klienta, tzw. call center.

- Na ten cel zaadaptowany zostanie budynek ZUS-u. W call center pracować będzie ponad 70 osób, w tym 20 obecnie zatrudnionych - wylicza Anna Mieczkowska, rzeczniczka prasowa sądeckiego ZUS-u. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć zainteresowani, tego jeszcze nie wiadomo. Średnia pensja w ZUS to ponad 3 tys. zł.

- Płaca będzie zależna od wykształcenia i doświadczenia kandydatów - podkreśla Mieczkowska.

W czerwcu pojawią się etaty w hotelarstwie i gastronomii. W nowym hotelu Ibis Styles, budowanym przy ul. I Brygady, trwają już prace wykończeniowe.

- Nabór rozpoczniemy na początku kwietnia. Zatrudnimy około 30 osób. Głównie pokojówki, recepcjonistów, portierów, kucharzy, kelnerów - wylicza Krzysztof Kos, prezes spółki Hotel Nowy Sącz.

Stanisława Skwarło, dyrektorka Sądeckiego Urzędu Pracy, podkreśla, że około 200 nowych miejsc pracy to wielka szansa dla bezrobotnych. Rok temu dużą rekrutację zrobiła firma Bugajski, zatrudniając prawie 100 osób przy produkcji mebli. Głównie krawcowe i tapicerów.

Stawiarski rozdaje etaty

Nadzieję bezrobotnym daje też gmina Chełmiec. Tutaj siedziby mają znane sądeckie firmy, jak Wiśniowski i Szubryt. Wójt Bernard Stawiarski na początku roku drastycznie obniżył podatki, licząc na rozwój biznesu i nowe miejsca pracy. - Dzięki oszczędnościom podatkowym zrobię modernizację i zatrudnię 50 pracowników - zapowiada Zbigniew Szubryt, właściciel Zakładów Mięsnych.

Gmina również tworzy miejsca pracy. W najbliższym czasie będzie ich 36.

- Nawet 30 etatów powstanie w związku z uruchomieniem basenu, sześć kolejnych osób trzeba zatrudnić do obsługi programu rządowego Rodzina 500 plus - zapowiada Stawiarski.

Tysiące w pośredniakach


W Sądeckim Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest ponad 3 tys. mieszkańców Nowego Sącza. Stopa bezrobocia wynosi 7,2 proc. i jest niższa od średniej krajowej.

Gorzej jest w Powiatowym Urzędzie Pracy, tu zarejestrowanych jest ponad 10 tys. bezrobotnych. Powiat nowosądecki ma jedną z najwyższych stóp bezrobocia w Małopolsce, która sięga ponad 13 proc.


Brakuje pracy dla magistrów, zwłaszcza dla kobiet. Wśród bezrobotnych z wyższym wykształceniem nawet 80 procent stanowią kobiety.Aktywizacja

Stanisława Skwarło, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy: Nowy Sącz się wyludnia. Musimy zrobić wszystko, żeby zatrzymać w mieście młodych i wykształconych. Dlatego większość programów aktywizacyjnych będziemy kierować do grupy wiekowej poniżej 30. roku życia. Pracodawcy, którzy zdecydują się ich zatrudnić, mogą liczyć na pokrycie kosztów pracy. Młodzi mogą też sięgać po środki na pierwszą działalność gospodarczą i szkolenia. Ci, którzy znajdą pracę w innym mieście, dostaną od nas tzw. bony zasiedleniowe, na dobry początek.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zusie !

rytrothebest (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Po co ZUS zatrudnia nowych pracowników. Jak padnie to kto bedzie wypłacał odprawy?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Zagłosuj na liderów medycyny [PLEBISCYT]

Zagłosuj na liderów medycyny [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Miss Lata [GŁOSOWANE]

Miss Lata [GŁOSOWANE]

Wyniki Lotto

Wyniki Lotto