Rytro samo sobie zbuduje kotłownię

  Rytro samo sobie zbuduje kotłownię

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Gajdosz-Krzak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Bogumił Ogrodnik pokazuje, jak ma przebiegać sieć ciepłownicza

  Bogumił Ogrodnik pokazuje, jak ma przebiegać sieć ciepłownicza ©Katarzyna Gajdosz-Krzak

  Polska Spółka Gazownictwa chce do 2020 roku poprowadzić sieć gazową z Sącza do Piwnicznej. Władysław Wnętrzak: Czekamy na to 40 lat, więc rozpoczęliśmy sami starania o własną centralę ciepła
  Bogumił Ogrodnik pokazuje, jak ma przebiegać sieć ciepłownicza

  Bogumił Ogrodnik pokazuje, jak ma przebiegać sieć ciepłownicza ©Katarzyna Gajdosz-Krzak

  Mieszkańcy Rytra i Piwnicznej od lat 80. starają się o gazyfikację gminy. W końcu Polska Spółka Gazownictwa podjęła decyzję o rozbudowie sieci. Tymczasem wójt Rytra zapowiada budowę własnej kotłowni na biomasę.

  - Nie zasypiamy gruszek w popiele. Ponieważ ciągle tylko słyszymy zapowiedzi o gazyfikacji, to, gdy nadarza się sposobność budowy własnej kotłowni, chcemy ją wykorzystać - mówi Władysław Wnętrzak, wójt Rytra.
  I wyjaśnia, że gmina będzie partnerem dla prywatnego inwestora, który wybuduje kotłownię na biomasę (odpady roślinne). Ma ona stanąć w pobliżu stacji kolejowej. Jej koszt szacuje się na 13 mln zł.

  - To byłoby nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu Rytro ma szansę stać się zieloną wyspą - twierdzi Wnętrzak.

  Mirosław Bieniek, inwestor, zaznacza, że budowę kotłowni uzależnia od pozyskania środków unijnych na ten cel.

  - Do końca września trzeba złożyć projekt o dofinansowanie inwestycji - informuje wójt Rytra, czekając do końca tygodnia na deklaracje mieszkańców, którzy są gotowi przyłączyć się do sieci ciepłowniczej. Informuje, że zainteresowane są tym także największe ośrodki wypoczynkowe w Rytrze.
  47 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Narodowe Archiwum Cyfrowe


  - Kotłownia ogrzewałaby również budynki gminy - informuje wójt. - Dzięki niej mielibyśmy załatwiony problem oczyszczania gminy z chaszczy - dodaje wójt. Bowiem wszelkie ścięte krzaki, nawet te pochodzące z przydomowych ogródków, można byłoby oddawać do kotłowni, która przetworzyłaby je na biomasę, a potem spaliła.

  - Wypełnię ankietę, bo ona do niczego nie zobowiązuje. To, czy przyłączę się do sieci ciepłowniczej będzie uzależnione od ceny ogrzewania. Chętnie zrezygnuję z ciągłego podkładania do pieca, ale decyzję podejmę, gdy poznam cenę - mówi Piotr Brzeski, właściciel pensjonatu Relaks w Rytrze.

  Zbigniew Pasiut też skorzystałby z takiej możliwości. Jednak inwestycja zakłada na razie ułożenie dwóch kilometrów rur ciepłowniczych i to tylko od stacji kolejowej w stronę Perły Południa.

  - Mieszkam w innej części Rytra i też liczę na to, że doczekamy się w końcu gazu - mówi Zbigniew Pasiut.

  Jak informuje Janusz Sidor, dyrektor departamentu komunikacji PSG, gazyfikacja gminy Piwniczna i Rytro została zgłoszona do planu inwestycyjnego na lata 2018 - 2020, z terminem zakończenia prac do 2020 roku. - Będziemy w tym czasie rozbudowywać sieć gazową od strony Nowego Sącza - podkreśla Janusz Sidor. W ramach tej inwestycji PSG wybuduje około 50 km sieci gazowej. Jej koszt szacuje się na 49 mln zł.

  - Do tej pory nikt nie złożył konkretnych propozycji. Wszystko to obietnice i plany. Deklarujemy więc przyłączenie się do sieci ciepłowniczej, albo do gazowej. Obie obniżyłyby koszty naszej działalności. Teraz czekamy na rozwój wypadków. A kto pierwszy, ten lepszy - mówi Joanna Walter, prezes hotelu Perła Południa.

  Do 2020 r. gaz ma popłynąć także do mieszkańców Żegiestowa. Tam PSG zdecydowała się na budowę stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG). - Do mieszkańców popłynie gaz ziemny zmieniony w tej stacji z postaci skroplonej do postaci gazowej - wyjaśnia Sidor. Zaznacza, że koszty budowy każdej z sieci są po stronie spółki, a inwestycje nie mają wpływu na cenę gazu dla mieszkańców. Tę ustalają jego sprzedawcy.

  WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 20

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co ze śmieciami

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W gminie tej b.dużo mieszkańców (podobno 10%) zadeklarowało, że nie" wytwarza śmieci" (nie płacąc opłaty śmieciowe) więc wątpliwe aby byli zainteresowani płaceniem za "zbiorcze ciepło". Ciekawe ile...rozwiń całość

   W gminie tej b.dużo mieszkańców (podobno 10%) zadeklarowało, że nie" wytwarza śmieci" (nie płacąc opłaty śmieciowe) więc wątpliwe aby byli zainteresowani płaceniem za "zbiorcze ciepło". Ciekawe ile z nich wytwarza ciepło paląc śmieci, których nie ma.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Wirtualna rekonstrukcja

   Wirtualna rekonstrukcja "Łosia"

   Zamek na górze św. Marcina: Przywróćmy dumę Tarnowa

   Zamek na górze św. Marcina: Przywróćmy dumę Tarnowa

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów [GŁOSOWANIE]

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów [GŁOSOWANIE]

   Gry On Line - Zagraj Reklama