Pobiegli i dołożyli swoje cegiełki do domu dla Kuby

  Pobiegli i dołożyli swoje cegiełki do domu dla Kuby

  Zdjęcie autora materiału
  Alicja Fałek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Pobiegli i dołożyli swoje cegiełki do domu dla Kuby
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Alicja Fałek

  Ponad 350 osób, od przedszkolaków po seniorów, wzięło udział w „Biegu po Dom”. Dzięki nim Fundacja Renovo wybuduje dom rodzinie Tuczyńskich.
  - Jestem szczęśliwy. To ważny dzień dla mnie. Tak dużo ludzi przyszło, żeby mi pomóc. Dzięki nim będę miał nowy dom - mówi Kuba Tuczyński z Nawojowej. U ośmiolatka rok temu lekarze wykryli guza mózgu centralnego układu nerwowego.

  Sześcioosobowa rodzina Tuczyńskich kilka lat temu rozpoczęła budowę. Udało im się wylać ławicę, a w te wakacje dzięki odkładanym pieniądzom z 500 plus, zamierzali kontynuować prace.
  Plany przerwała nagła choroba Kuby. Ich losem zainteresowała się Fundacja Renovo, która zorganizowała wczorajszy charytatywny „Bieg po Dom”, z którego dochód przeznaczony zostanie na spełnienie marzeń rodziny z Nawojowej.

  Nieoperacyjny guz

  Kubuś to brat bliźniak Izy. Na świat przyszli 14 lutego 2009 r. Dziewczynka okazała się wulkanem energii, chłopczyk był spokojny. Dopiero przed rokiem okazało się, że jest chory.

  W październiku 2006 r. Kubę męczyły wymioty. Gdy trafił do szpitala, stracił przytomność. Dostał drgawek. Były to objawy wylewu, który spowodował u chłopca niedowład lewej części jego ciała. - Załamaliśmy się, gdy poznaliśmy diagnozę. Lekarze nie byli w stanie usunąć całego guza bez naruszenia układu nerwowego, więc wycięli zaledwie część - wspomina Agnieszka Tuczyńska, mama Kuby. - Została kuracja lekami i chemioterapia. Do tego intensywna rehabilitacja, żeby zniwelować skutki wylewu.

  Tuczyńscy wszystkie oszczędności wydali na walkę o zdrowie syna. Pani Agnieszka nie pracuje, poświęciła się Kubie i wychowaniu dzieci. Jej mąż szuka stałego zajęcia. Rodzinie się nie przelewa, a potrzeby są duże. Marzenia o dokończeniu budowy domu musieli odłożyć.

  Dokładają cegiełki

  Losem Kuby i jego rodziny Fundację Renovo zainteresowało Stowarzyszenie Nawojowska Grupa Wsparcia. Wspólnie zorganizowali wczorajszy „Bieg po Dom” z trasami dla biegaczy w różnym wieku. W sumie na mecie startu na stadionie w Nawojowej stanęło ponad 350 uczestników, a każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do nowego domu dla Tuczyńskich.

  - To wspaniała inicjatywa - uważa Paweł Rogóż z Muszyny, który do Nawojowej przyjechał z żoną i synami. Wszyscy wystartowali w zawodach. - Obiecałem sobie, że na 40 urodziny przebiegnę 100 km, dlatego staram się uczestniczyć we wszystkich zawodach. Te są szczególne, bo biegnąc, dołożyliśmy swoje cegiełki do budowy.

  O sukcesie charytatywnej akcji mówią prezesi Fundacji Renovo. - Zabrakło nam pakietów startowych i to nas cieszy - przyznaje Łukasz Koczenasz. - Liczymy na dalsze wsparcie.
  Podczas niedzielnej imprezy udało się zebrać prawie 17 tys. zł.

  Osoby, które chciałyby przekazać materiały budowlane, mogą kontaktować się z Fundacją, tel. 502 234 299. Można też dokonać wpłat na numer bankowy: 47 88110006 0000 0049 4670 0001.

  WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama