Pierwsze w Polsce kuracje kąpielą w basenie wypełnionym...

  Pierwsze w Polsce kuracje kąpielą w basenie wypełnionym szczawą.

  Zdjęcie autora materiału
  Alicja Fałek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  - Basen powstanie w miejscu starych garaży, które już wyburzyliśmy - mówi Maria Golba. - Niebawem będziemy szukać wykonawcy.
  1/27
  przejdź do galerii

  - Basen powstanie w miejscu starych garaży, które już wyburzyliśmy - mówi Maria Golba. - Niebawem będziemy szukać wykonawcy. ©Damian Radziak

  Ośrodek Lwigród wykorzysta wodę mineralną. Napełni nią basen, który wybuduje do końca 2018 r. Prywatna inwestycja otrzymała ponad pięć milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych.
  Do tej pory kuracjusze odwiedzający Krynicę popijali małymi łyczkami zdrowotną wodę mineralną. Za półtora roku będą się także w niej kąpać.

  W Ośrodku Sanatoryjno-Wypoczynkowym Lwigród powstanie nowoczesny zakład przyrodoleczniczy z basenem wypełnionym szczawą.

  - Takiego obiektu nie ma w Polsce. Są baseny z wodą siarkowa, solankową, ale ze szczawą nie ma nigdzie - podkreśla Maria Golba, wiceprezes i dyrektorka Lwigrodu.


  Krynicka spółka właśnie otrzymała pięciomilionową dotację z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego na realizację tej wartej 8 mln zł inwestycji.

  Wykorzystać dar natury  Okazały budynek Lwigrodu został oddany do użytku w 1928 roku, a od 1934 roku działa jako sanatorium. Od 2006 jest własnością spółki Lwigród, która przez lata zmodernizowała i wyremontowała ten ośrodek.

  - Dokupiliśmy nowy sprzęt, wprowadziliśmy nowe zabiegi. Jesteśmy nie tylko sanatorium, ale też szpitalem uzdrowiskowym ze specjalnością reumatologiczną i ginekologiczną - podkreśla Maria Golba. - Oferujemy również turnusy rehabilitacyjne dla komercyjnych klientów. Z myślą o nich wszystkich trzy lata temu zaczęliśmy planować budowę basenu z wodą mineralną i nowej bazy zabiegowej.

  Zobacz galerię

  Budynek będzie miał ponad 1100 m kw. powierzchni użytkowej. Sam basen z podświetlaną stalową niecką będzie liczył 96 m kw. Wartość całej inwestycji to 8,17 mln zł. Prywatna spółka pozyskała 5,28 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

  - Jako pierwsi wykorzystamy dar natury. Kuracjusze będą mogli gimnastykować się w wodzie nasyconej CO2 i minerałami oraz w niej odpoczywać - zaznacza Golba. - Bez dotacji z pewnością nie bylibyśmy w stanie podjąć się tak dużej inwestycji.

  Budowa rozpocznie się niebawem, po wyłonieniu wykonawcy. Obiekt ma być skończony w grudniu 2018 r. Szczawę do Lwigrodu będzie dostarczać Uzdrowisko Krynica-Żegiestów.

  Promocja uzdrowiska  Otwarcia basenu nie mogą się doczekać kuracjusze. Rehabilitacja w wodzie mineralnej wskazana jest zwłaszcza kobietom po mastektomii, czy odczuwającym bóle kręgosłupa.

  Jan Wiesław Sobolewski z Lublina, który w Lwigrodzie jest po raz 17 na turnusie sanatoryjnym, cieszy się na przyszłoroczną atrakcję. - W tym ośrodku jest wszystko. Brakuje tylko basenu - mówi.

  Daniel Lisak, kierownik Krynickiej Organizacji Turystycznej uważa, że basen łączący właściwości lecznicze z atrakcją turystyczną będzie dobrą promocją lokalnej wody i podniesie walor turystyczny Krynicy. - Do tej pory nikt w Polsce nie zdecydował się wykorzystać szczawy do kąpieli, ze względu na wysokie koszty- mówi.
  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama