Ważne
  Ostatni kuśnierz, co Zagórzanom takie portki szył

  Ostatni kuśnierz, co Zagórzanom takie portki szył

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Gajdosz

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Odszedł Józef Kotarba, ostatni kuśnierz z Kasinki Małej. Spod jego rąk wychodziły zagórzańskie serdaki i spodnie. Nie znalazł następcy.
  Józef Kotarba ur. 18 listopada 1932r. Zmarł 21 stycznia 2017 r.

  Józef Kotarba ur. 18 listopada 1932r. Zmarł 21 stycznia 2017 r. ©Arch. UG w Mszanie Dolnej

  W Kasince Małej chyba nie ma osoby, która go nie znała. Józef Kotarba był jedynym i ostatnim kuśnierzem w miejscowości. Przeżył 85 lat.

  Całe swoje życie pracował na gospodarstwie rolnym. Jego ojciec był kuśnierzem i to właśnie on przekazał synowi podstawy rzadkiego dziś fachu. Przy ojcu Józef Kotarba zaczął naukę fachu od naprawiania starych kożuchów.

  W latach 60. zaczął już samodzielnie robić spodnie góralskie, a potem serdaki. Niemal wszyscy członkowie Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej występują w strojach przez niego wykonanych.

  - Wiele z nich otrzymaliśmy od niego zupełnie za darmo - wspomina Franciszek Leżański, były kapelmistrz „Echa Gór”. Przyjaźnili się.

  - Takich ludzi to dziś ze świecą szukać - dodaje pan Franciszek, opowiadając, że do Józefa Kotarby ludzie chętnie zaglądali na herbatkę.

  - On też chętnie przychodził pooglądać występy naszej orkiestry. Był dumny z tego, jak się prezentujemy w jego strojach, a my byliśmy dumni, że tak uszytych żaden zespół ludowy nie ma - wspomina pan Franciszek.

  Opowiada, że Józef Kotarba był niezwykle pracowity. Dopiero dwa lata temu przestał szyć. Podupadł na zdrowiu. Brakowało mu już sił.

  - Tak bardzo chciał znaleźć kogoś, komu mógłby przekazać tajniki tego zawodu. Niestety, nie znalazł swojego następcy. Było mu bardzo przykro - mówi Franciszek Leżański. Dodaje, że Kotarba przepytywał niemal każdego nowego członka orkiestry, czy chce nauczyć się kuśnierstwa.

  - To jednak trudny, pracochłonny zawód. Wymaga ogromnej cierpliwości i precyzji, a dziś młodzież chce szybko osiągnąć wszystko - mówi pan Franciszek. Młodych nie zachęcał nawet argument, że pracy w tym fachu nie brakuje. Józef Kotarba miał zawsze bardzo wiele zleceń. Kiedy skończyła się moda na kożuchy, w których kochały się panie, przyszła moda na folklor. Zaczął wykonywać stroje góralskie dla mężczyzn.

  - Osiągnął mistrzostwo. Dla mnie nie był rzemieślnikiem, ale prawdziwym artystą. Portki spod jego igły to prawdziwe działa sztuki - stwierdza Franciszek Leżański, opłakując przyjaciela.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!