Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: Weź udział w projekcie „Kulinarna Sądecczyzna”

Iga Michalec
Iga Michalec
Iga Michalec
„Kulinarna Sądecczyzna” jest to projekt rekomendujący gastronomię Sądecczyzny któremu patronuje „Gazeta Krakowska”. Rekomendowane i wyróżnione lokale gastronomiczne otrzymają dyplom oraz naklejkę rekomendującą, a laureaci programu statuetkę gastronomiczne „Jabłko Sądeckie”. Znajdą się też w wydanym katalogu „Kulinarna Sądecczyzna”.

„Kulinarna Sądecczyzna”, jak przyznaje Aleksander Giertler, honorowy prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej jest projektem wspomagającym Sądecką Markę Turystyczną.

Projekt „Kulinarna Sądecczyzna” zainicjowała Nowosądecka Izba Turystyczna. Jest on realizowany we współpracy z Urzędem Miasta oraz Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu, Radą Konsultacyjną ds Turystyki przy prezydencie Nowego Sącza i staroście nowosądeckim, nowosądeckim oddziałem Federacji Konsumentów, Kongregacją Kupiecką, lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami turystycznymi, samorządami Sądecczyzny, szkołami gastronomicznymi, stowarzyszeniami przewodnickimi oraz lokalnymi mediami.

Potrwa do 31 marca przyszłego roku.

Koordynatorem „Kulinarnej Sądecczyzny” jest Andrzej Danek, prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej, który sprawuje tę funkcję od maja br.

- Celem projektu jest nie tylko promocja lokali gastronomicznych Sądecczyzny, ich oferty gastronomicznej, ale również potraw kuchni regionalnej (sądeckiej). Taki był nasz zamysł – mówi Aleksander Giertler, honorowy prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej. – Sądecczyzna ma się czym pochwalić jeśli chodzi o lokalną gastronomię i ma w tym względzie bardzo duży potencjał. Co roku zwiększa się liczba turystów odwiedzających nasz region. Tylko w 2016 roku przyjechało na Sądecczyznę ponad 1,5 mln osób. Chcemy rekomendować lokalną gastronomię, bo m. in. dzięki niej przybliżymy turystom nasz region.

Projekt realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy polega na zgłaszaniu lokali gastronomicznych do jednej z trzech obowiązujących kategorii: „Sądecka kuchnia regionalna”, „Kuchnia międzynarodowa” i „Rozmaitości kulinarne”. Ponadto lokale mogą zgłaszać się również w kategoriach specjalnych: „Lokal dla wymagających smakoszy”, „Lokal przyjazny dla rodzin z dziećmi”, „Lokal dysponujący udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych”. Właściciele lokali gastronomicznych chcąc uczestniczyć w programie rekomendującym muszą w pierwszej kolejności zgłosić się do kategorii głównej.

W drugim etapie członkowie powołanych, w porozumieniu z partnerami programu „zespołów oceniających” odwiedzą zgłoszone lokale gastronomiczne, a następnie Kolegium Sądeckiej Marki Turystycznej, w oparciu o przedłożone „kwestionariusze oceny” wybierze do pięciu lokali w każdej kategorii, które otrzymają rekomendację.

Kolegium rekomendując poszczególne lokale weźmie pod uwagę następujące kryteria: menu (w tym specjalność lokalu, tłumaczenie na języki obce) oraz formę prezentacji, lokal, obsługę. Dodatkowo premiowane będą: lokal przyjazny dla rodzin z dziećmi, dostępność lokalu dla osób niepełnosprawnych, lokal dla wymagających smakoszy.

W programie „Kulinarna Sądecczyzna 2018” mogą wziąć udział lokale działające na terenie Sądecczyzny posiadające pełną obsługę kelnerską, oferujący zróżnicowany asortyment potraw i napojów. Program nie obejmuje lokali, które nie posiadają „własnej” toalety znajdującej się w lokalu.

- W ramach wspomnianego projektu zostanie wydany „katalog lokali gastronomicznych posiadających rekomendację na dany rok” w trzech wersjach językowych – dodaje honorowy prezes NIT. - Warto jest promować lokale z naszą regionalną kuchnią. To również ona będzie przyciągała turystów na Sądecczyznę. Mamy nadzieję, że udział w tym projekcie będzie też jednym z elementów podnoszenia jakości świadczonych usług gastronomicznych.

Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest wypełnienie karty zgłoszeniowej i dostarczenie jej do siedziby Nowosądeckiej Izby Turystycznej w Nowym Sączu (ul. Rynek 19). Karta dostępna jest w siedzibie NIT oraz na stronie internetowej www.nit.mnet.pl.
Wypełnione kartę zgłoszeniową należy składać do 15 grudnia 2017 roku.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska