Nowy Sącz. W piątek ulicami miasta przejdzie Orszak Długosza...

  Nowy Sącz. W piątek ulicami miasta przejdzie Orszak Długosza

  Zdjęcie autora materiału
  Tatiana Biela

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nowy Sącz. W piątek ulicami miasta przejdzie Orszak Długosza

  ©Damian Radziak

  13 kwietnia, między godziną 10.30, a 13 ulicami Nowego Sącza już po raz czwarty przejdzie kolorowy Orszak Jana Długosza. Imprezie organizowanej przez I Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu towarzyszyć będzie także m.in. pokaz średniowiecznej mody, konkurencje zręcznościowe i tańce.
  Nowy Sącz. W piątek ulicami miasta przejdzie Orszak Długosza

  ©Damian Radziak

  Pierwszy Orszak Długosza wyruszył z dziedzińca sądeckiego liceum w 2015 roku, w kolejną rocznicę urodzin Jana Długosza. Miał on uświadomić sądeczanom, że w ich mieście gościł Jan Długosz i królewscy synowie, których był wychowawcą. W tym roku, orszak wplata się w dwie ważne daty okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200 - lecia I LO. Jacek Tomasik, nauczyciel z sądeckiego liceum zdradza trasę tegorocznego orszaku.


  - Zaczynamy o 10.30 na dziedzińcu I LO, potem przechodzimy na planty, tam zatrzymamy się na krótko pod Dębem Wolności, który ma dla nas symboliczny wymiar. Później ruszymy ulicą Długosza, Kościuszki, wejdziemy na ulice Jagiellońską i udamy się na sądecki rynek - wyjaśnia Jacek Tomasik.

  Pod ratuszem odbędą się m.in. konkurencje zręcznościowe, scenki rodzajowe oraz pokaz mody średniowiecznej. Jak co roku, Michał Zacłona, nauczyciel I LO, wcielający się w Jana Długosza, wygłosi specjalną mowę. W tym roku poświęcona ona zostanie tematowi społeczeństwa, Państwa i patriotyzmu.

  Prezydent Nowak nie ukrywa zadowolenia ze zbliżającej się imprezy.

  - Nie ukrywam, że jest to znakomity pomysł i świetna realizacja. Wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, a ponieważ w tym roku obchodzimy 200-lecie istnienia I Liceum, tym bardziej orszak jest znaczący i znamienny - podkreśla prezydent Nowak.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stylizacja

  MoniaLisaxD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Proponuję żeby oddając klimat 15 wieku niektórzy uczestnicy zrezygnowali z obuwia sportowego a już na pewno niedopuszczalne są szpilki. Dlatego przebrania wzorowane na stanie chłopskim i...rozwiń całość

  Proponuję żeby oddając klimat 15 wieku niektórzy uczestnicy zrezygnowali z obuwia sportowego a już na pewno niedopuszczalne są szpilki. Dlatego przebrania wzorowane na stanie chłopskim i mieszczańskim nie powinny zawierać tego rodzaju obuwia. Najbardziej trafnym pomysłem będą sandały lub przechadzka na boso.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange