Kto krytykuje burmistrza Janeczka, niech się liczy z...

  Kto krytykuje burmistrza Janeczka, niech się liczy z wezwaniem do sądu

  Zdjęcie autora materiału
  Alicja Fałek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Marzena Drzewińska (z lewej) i Kazimiera Sikorska mówią, że burmistrz Janeczek łamie zasadę wolności słowa

  Marzena Drzewińska (z lewej) i Kazimiera Sikorska mówią, że burmistrz Janeczek łamie zasadę wolności słowa ©Alicja Fałek

  Kazimiera Sikorska publicznie skrytykowała burmistrza za drogi bankiet i gabinetowe decyzje. Zbigniew Janeczek pozwał radną za naruszenie dóbr osobistych. Chce przeprosin i kary finansowej.
  Marzena Drzewińska (z lewej) i Kazimiera Sikorska mówią, że burmistrz Janeczek łamie zasadę wolności słowa

  Marzena Drzewińska (z lewej) i Kazimiera Sikorska mówią, że burmistrz Janeczek łamie zasadę wolności słowa ©Alicja Fałek

  Radna Kazimiera Sikorska jest przekonana, że burmistrz Piwnicznej łamie jej konstytucyjne prawo do wolności słowa.

  Zbigniew Janeczek i jego zastępca, pozwali radną za naruszenie ich dobrego imienia.

  - Nie złamałam prawa. Zostałam wybrana przez mieszkańców, żeby reprezentować ich głos - podkreśla Kazimiera Sikorska. - Dlatego mam prawo mówić i pisać o sprawach, które budzą moje wątpliwości i zastrzeżenia.


  Ale burmistrz Zbigniew Janeczek i jego urzędnik Mariusz Lis uznali, że radna przekroczyła dopuszczalną granicę krytyki władzy. Argumentują, że opublikowała artykuł z niesprawdzonymi informacjami, przedstawiając ich w negatywnym świetle, przez co stracili wiarygodność.

  Kto w tym sporze ma rację, rozstrzygnie sąd. Burmistrz i jego zastępca złożyli cywilny pozew przeciwko radnej.

  Kaganiec na miesięcznik

  Zaczęło się od publikacji protokołu z sesji, która odbyła się 21 października 2015 r, na łamach gminnego miesięcznika „Znad Popradu”.

  - Burmistrz zarzucił, że moje interpelacje zawierały język nienawiści i insynuacje - mówi Kazimiera Sikorska. - Napisałam więc artykuł, w którym odniosłam się do tych słów. Zdecydowałam się przybliżyć mieszkańcom o jakie sprawy pytałam. Przecież mam do tego prawo, a co więcej uważam, że to mój obowiązek - mówi radna.

  Artykuł zatytułowany „Zaszczyt nakłada ciężar” ukazał się w styczniu 2016 roku.

  - To nie był anonim. Radna podpisała się pod nim z imienia i nazwiska - zauważa Barbara Paluchowa, poetka i malarka, ówczesna redaktor naczelna miesięcznika. - Moim zdaniem nie naruszyła niczyich dóbr. Mamy w Polsce wolność słowa. Władza musi się liczyć z krytyką. Że tekst nie spodobał się burmistrzom? Trudno to komentować - mówi piwniczanka.

  Barbara Paluchowa dodaje, że przez 25 lat była tworzyła gazetę dla Piwniczan. W tym czasie wielokrotnie publikowała materiały krytyczne wobec władzy. Nigdy jednak nie spotkała się z taką reakcją.

  Burmistrz Janeczek udzielił naczelnej „reprymendy” i zażądał wglądu do artykułów, zanim pójdą do druku. Sprawę opisaliśmy, jako atak na lokalna prasę. Na łamach „Gazety Krakowskiej” Janeczek tłumaczył się wtedy, że gmina jest wydawcą pisma, dlatego publikowane w nim informacje powinny być przez nią weryfikowane. - Przygotowałam więc moje ostatnie, jubileuszowe wydanie miesięcznika i zrezygnowałam z funkcji - przypomina Paluchowa. - Nie zgodziłam się na cenzurowanie treści. Straciłabym niezależność.

  Nie przyjęli krytyki

  Burmistrz i jego urzędnik, którzy poczuli się urażeni artykułem Kazimiery Sikorskiej, wysłali radnej w kwietniu ubiegłego roku wezwanie do publicznych przeprosin. Zażądali też po 20 tys. zł zadośćuczynienia. - Odmówiłam, bo nie mam sobie nic do zarzucenia - przekonuje Sikorska. - Opierałam się na faktach i informacjach, które pozyskałam pełniąc mandat radnej. Także o odpowiedzi na moje interpretacje.

  Najbardziej oburzył Janeczka zarzut, że podejmuje decyzje w „zaciszu gabinetu, przy udziale wąskiej grupy radnych”. Jako przykład radna podała remont 14 dróg w Kosarzyskach, drogi w Zubrzyku-Łomnicy oraz naprawę nawierzchni w Majerzu.

  - Jak to inaczej nazwać, skoro niektórzy radni, w tym ja, o tych remontach dowiedzieli się po fakcie? - pyta Sikorska. - Burmistrz sam podjął decyzję o wycięciu 50 metrów sześciennych drzewa z gminnych lasów i przekazaniu go Stowarzyszeniu Nasz Dom na budowę ośrodka dla niepełnosprawnych. Sama idea była szczytna, ale moje zastrzeżenie wzbudził fakt, że uchwałę podejmowaliśmy, kiedy drzewo zostało przekazane na budowę.

  W swoim artykule odniosła się do zmiany firmy zapewniającej gminie obsługę prawną (ta sama firma reprezentuje burmistrza prywatnie - przyp. red.), dodatkowych kosztów budowy hali sportowej w Piwnicznej i ogromnych wydatków (ponad 40 tys. zł) na bankiet z okazji otwarcia obiektu.

  - Jako radna mam prawo składać interpelacje i zadawać pytania w sprawach dotyczących gospodarowania finansami publicznymi - przypomina Sikorska, która już trzecią kadencję sprawuje mandat. - W demokratycznym świecie konstruktywne różnice zdań są normą.

  Ale burmistrz dociekliwość radnej zinterpretował jako atak, który naruszył jego dobra osobiste i sprawę skierował do sądu.

  Skąd taka reakcja? Zbigniew Janeczek nie chce o tym rozmawiać. Odesłał nas do prawnika.

  - Podjęliśmy kroki pojednawcze, ale do zawarcia ugody nie doszło - podkreśla adwokat Marian Bieniek, reprezentujący burmistrza i jego zastępcę. - Naszym zdaniem radna przekroczyła dopuszczalny poziom krytyki i podała w artykule nieprawdę. Naruszyła dobra osobiste moich klientów - kwituje.

  W uzasadnieniu pozwu podnosi, że informacje podane przez radną Sikorską nie zostały zweryfikowane. Dowodzi, że przedstawiła Zbigniewa Janeczka i Mariusza Lisa w negatywnym świetle, czym naraziła ich na utratę zaufania niezbędnego do pełnienia funkcji burmistrza oraz wiceburmistrza. Obaj samorządowcy domagają się publikacji przeprosin na łamach gminnego pisma „Znad Popradu” i wpłaty 40 tys. zł na OSP w Głębokiem.

  Kara za Facebooka

  Nie tylko radna została wezwana przez burmistrzów uzdrowiska do przeprosin.

  - Na swoim prywatnym profilu facebookowym 29 listopada opublikowałam emocjonalny post, po tym jak dowiedziałam się o podwyżkach wynagrodzenia burmistrza i radnych oraz rocznych nagrodach - mówi Marzena Drzewińska, mieszkanka Piwnicznej i działaczka społeczna. - Uznałam to za hańbę, w sytuacji kiedy gmina jest bardzo zadłużona.

  Na wpis natychmiast zareagował wiceburmistrz Lis, który stwierdził, że nie dostał 5 tys. zł nagrody, tylko nieco ponad 4 tys. zł i wnioskował o publikację przeprosin. Mieszkanka Piwnicznej to uczyniła, ale z zastrzeżeniem, że zażąda od burmistrza dokładnych danych o nagrodach.

  - Kilka dni później otrzymałam listy od prawnika. Obaj panowie stwierdzili, że naruszyłam ich dobra osobiste - relacjonuje piwniczanka. Na wezwanie odpowiedziała, ale nie zamierza płacić 20 tys. zł.

  - Ogranicza nam się wolność słowa - mówi Marzena Drzewińska. - Doszło do tego, że nie można powiedzieć słowa krytyki, bo zaraz narusza się dobra osobiste i godzi w wizerunek burmistrzów - oburza się mieszkanka Piwnicznej.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  referendum w piwnicznej

  CYCON LESZEK-PRZEWODNICZACY KOMITETU REFERENDALNEGO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 20

  SZANOWNI MIESZKANCY GMINY PIWNICZNA !!! WCZORAJ IDAC Z PIWNICZNEJ DO KOSARZYSK PO 21 ZOSTALEM ZATRZYMANY PRZEZ POLICJE NA WYSOKOSCI ZAPORY, PONIEWAZ SZEDLEM LEWYM POBOCZEM...rozwiń całość

  SZANOWNI MIESZKANCY GMINY PIWNICZNA !!! WCZORAJ IDAC Z PIWNICZNEJ DO KOSARZYSK PO 21 ZOSTALEM ZATRZYMANY PRZEZ POLICJE NA WYSOKOSCI ZAPORY, PONIEWAZ SZEDLEM LEWYM POBOCZEM DROGI, A NIE CHODNIKIEM, BEZ ODBLASKU ! CHCIELI MI DAC 100 ZLOTYCH MANDATU === ODMOWILEM ! SPRAWE SKIERUJA DO SADU !!! ZGODZILEM SIE NA TO ! ALE POWIEDZIELI , MNIE BIORA NA KOMENDE == DOLEK == ZGODZILEM TYLKO , ZEBY MI PODALI PRZYCZYNE !!! ??? POWIEDZIELI : PREWENCYJNIE PYTAM : PROSZE PODAC PRZYCZYNE !!! PARAGRAF KARNY !!!??? ==== NIE UMIELI WYTLUMACZYC !!!?? ZGODZILEM SIE ! PYTAJA ILE PILEM !? === MOWIE 3 DNI ANI KROPLI ALKOHOLU !!! ZBADALI MNIE ALKOMATEM !!! WYDRUK WYKAZAL ==== UWAGA : 0,0 PROMILA !!! ZGADNIJCIE DLACZEGO ???!!! JANECZEK CHCE MNIE ZASTRASZYC , ZE ORGANIZUJE MU R E F E R E N D U M !!!! SKAD TO WIEM ??? PO PROSTU === MYSLE LOGICZNIE !!! >>> CIEZKO ODEJSC OD KORYTA zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  40 tyś. na osp

  strażak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 21

  Dziwi fakt że Pan Burmistrz każę zapłacić 40 tyś. na osp Głębokie mając za urzędem osp Piwniczna a na terenie gminy łącznie bodajże 5 jednostek osp czemu osp Głębokie jest tak wyróżnione Panie...rozwiń całość

  Dziwi fakt że Pan Burmistrz każę zapłacić 40 tyś. na osp Głębokie mając za urzędem osp Piwniczna a na terenie gminy łącznie bodajże 5 jednostek osp czemu osp Głębokie jest tak wyróżnione Panie Burmistrzu czy osp Głębokie za mało zarabia na wynajmowaniu sali na wesela i inne imprezy że jeszcze im tyle pieniędzy potrzeba ? czy po prostu otwarcie Pan faworyzuje jedną jednostkę a resztę uznaje za gorsze ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Osp

  Olaf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 1

  Jak OSP w Glebokiem dostanie te 40 tys. to chyba sie tam zapisze moze prezes zrobi jakas impreze dla strazakow za ta kase hehe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Referendum

  Franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 22

  A za referendum kto znowu zaplaci ? Bo to pierwszy i ostatni burmistrz ktory sobie podwyzki przyznaje ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obywatel

  franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

  nie mozna byc tak drazliwym na krytyke /pytania/ bo prawnicy powiedza ze mieli w piwnicznej bardzo dobrze dojna krowe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bolek

  bolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

  oo tak

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  maryjanek

  maryjanek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25

  jak sa tacy wrazliwi to nie powinni pelnic funkcji publicznych etc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  referendum w piwnicznej

  CYCON LESZEK-PRZEWODNICZACY KOMITETU REFERENDALNEGO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 24

  burmistrz sam nie wie co mowi ! zrobimy referendum to nie bedzie taki pewny , ze nie ma zadnej grupy-- bo grupa jest i to bardzo duza !!! za chwile sie przekona ! SKONCZY SIE NEPOTYZM I...rozwiń całość

  burmistrz sam nie wie co mowi ! zrobimy referendum to nie bedzie taki pewny , ze nie ma zadnej grupy-- bo grupa jest i to bardzo duza !!! za chwile sie przekona ! SKONCZY SIE NEPOTYZM I KUMOTERSTWO W URZEDZIE ! A SPRAWA ZAJMIE SIE PROKURATURA I INNE DO TEGO POWOLANE ORGANY !!1!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  referendum w piwnicznej

  CYCON LESZEK-PRZEWODNICZACY KOMITETU REFERENDALNEGO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 25

  ZA NEPOTYZM I KUMOTERSTWO, KOLESIOSTWO JEST ART 26== KODEKSU KARNEGO !!! NIELUGO IM SIE DOBIERZEMY DO SKORY !!! I ZAPLACA ZA TO W SADZIE I WYRZUCIMY ICH Z URZEDU !! POJDA TRAWE...rozwiń całość

  ZA NEPOTYZM I KUMOTERSTWO, KOLESIOSTWO JEST ART 26== KODEKSU KARNEGO !!! NIELUGO IM SIE DOBIERZEMY DO SKORY !!! I ZAPLACA ZA TO W SADZIE I WYRZUCIMY ICH Z URZEDU !! POJDA TRAWE SKUBAC ==TAM ICH MIEJSCE !!! I ZAPLACA WYSOKIE KARY ALE Z WLASNEJ KIESZENI !!! A NIE Z KASY GMINY !!! OJ BEDZIE BOLALO== BEDZIE !!! A ZA NIEGOSPODARNOSC I PRZYZNAWANE SOBIE NAGRODY ROZLICZYMY ICH !! A MIELISCIE PANOWIE ZLOTY ROG !!!! KORYTO SIE KONCZY !!! PORA WRACAC DO SZKOLY== A NIE DO PRZEDSZKOLA !!! A CO NAUKA POSZLA W LAS !! MACIE CHOC TROCHE HONORU TO ZREZYGNUJCIE SAMI !!! PRZYNAJMIEJ ZACHOWACIE TWARZ !!! ALE WY NIE MACIE HONORU !!!! Z WYSOKIEGO KONIA SPADA SIE CIEZKO I BOLI !!!! MYSLELISCIE ZE PIWNICZANIE TO NAROD CIEMNY I KAZDY KIT IM WCISNIECIE !! NIE Z NAMI TAKIE NUMERY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A RADNI CI KLAKIERZY BURMISTRZA NIECH SIE POD ZIEMIE ZAKOPIA JAK KRETY=== ZE WSTYDU ! DOBRANOC==przewodniczacy KOMITETU REFERENDALNEGO ! MUSZE ISC SPAC BO JUZPO 24-TEJ ! DO JUTRA=== NA RA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  referendum w piwnicznej

  cycon leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 25

  W PELNI ZGADZAM SIE Z RADNA SIKORSKA I PANIA DRZEWINSKA -SONS !!!!!!!!!!!!! MAJA RACJE I TEN PROCES WYGRAJA NA PEWNO ==SAM ZGLOSZE SIE NA SWIADKA !!!...rozwiń całość

  W PELNI ZGADZAM SIE Z RADNA SIKORSKA I PANIA DRZEWINSKA -SONS !!!!!!!!!!!!! MAJA RACJE I TEN PROCES WYGRAJA NA PEWNO ==SAM ZGLOSZE SIE NA SWIADKA !!! W GMINIE PANUJE NEPOTYZM I KUMOTERSTWO == TO FAKTY==ZGLOSIMY SPRAWE DO NIK-u PROKURATURY !! NIE POMOZE TO DO CBA I PROKURATARA KRAJOWEGO PANA ZBIGNIEWA ZIOBRY !! DAMY RADE !!! JESTEM CZLONKIEM PRAWA I SPRAWIEDLIWOSCI == ZNAM KILKU POSLOW Z ZIEMI SADECKIEJ I ONI NAM POMOGA !! ============= D A M Y R A DE !!!!!!!!!!!!!!!!!! JA SAM PODAJE BURMISTRZA DO SADU O NARUSZENIE DOBR OSOBISTYCH !! OBRAZIL MNIE MNIE PUBLICZNIE W RADIU RDN I FACEBOOKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płacz i szukanie poparcia

  Mieszkaniec gminy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 7

  To jest typowy lament tych ..oderwanych od koryta!
  Dobrze się komuś obrabia tyłek, sieje propagande, przygotowując sobie grunt pod własne interesy! A później jak się ktoś za Ciebie weźmie to...rozwiń całość

  To jest typowy lament tych ..oderwanych od koryta!
  Dobrze się komuś obrabia tyłek, sieje propagande, przygotowując sobie grunt pod własne interesy! A później jak się ktoś za Ciebie weźmie to szukasz poparcia wytłumaczenia wokoło byle by nie ponieść za to konsekwencji! I to finansowych!
  Bardzo dobrze że to poszło do sądu, zobaczymy co orzeknie!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marianek

  marianek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

  ze jajeeeeczka maja racje

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)