Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie dostała super...

  Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie dostała super auto

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ten samochód sprawi, że będziemy jeszcze skuteczniejsi w działaniu - mówi prezes Artur Łukaszyk.

  Ten samochód sprawi, że będziemy jeszcze skuteczniejsi w działaniu - mówi prezes Artur Łukaszyk. ©archiwum OSP Ropa

  Takim samochodem strażacy ochotnicy z Ropy wjadą praktycznie w każde miejsce gminy. Napęd na obydwie osie świetnie sprawdzi się w górach zarówno w lecie, jak i w zimie.
  Ten samochód sprawi, że będziemy jeszcze skuteczniejsi w działaniu - mówi prezes Artur Łukaszyk.

  Ten samochód sprawi, że będziemy jeszcze skuteczniejsi w działaniu - mówi prezes Artur Łukaszyk. ©archiwum OSP Ropa

  Takiego samochodu to chyba nie ma żadna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym powiecie, pewnie niewiele jest ich w całym województwie.

  - To chyba prawda - mówi z uśmiechem Artur Łukaszyk, prezes OSP w Ropie. - Dotarł do nas dokładnie taki samochód, jaki chcieliśmy, pickup forda, potężny ranger - podkreśla.

  Samochód, o który wzbogacili się druhowie z Ropy, to cześć projektu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej finansowanego z budżetu Małopolski. W lipcu do strażaków dotarł pierwszy sprzęt. Teraz przyszła pora na samochody. Ten w Ropie to jeden z pierwszych.

  - Samochód spełnia absolutnie wszystkie wymagania, które stawiane były przez nas w specyfikacji zamówienia - podkreśla prezes Łukaszyk. - Przystosowany będzie głównie do zadań związanych z ratownictwem wodnym, choć oczywiście nie tylko - zaznacza.

  Samochód ma podwójną kabinę, jest przystosowany do przewozu pięciu osób. Co najważniejsze ma napęd na cztery koła

  - To w naszym górzystym terenie prawdziwy skarb - dodaje Łukaszyk.

  Nowy nabytek strażaków ma na dachu specjalny podest z mocowaniami do transportu sprzętu specjalistycznego na przykład łodzi w lecie, czy sań do ratowania uwięzionych na lodzie w zimie.

  - Akurat w tym konkretnym modelu, który trafił do nas, są też wszystkie układy, które zapewniają bezpieczeństwo strażakom w czasie jazdy - zaznacza prezes. - Dodatkowo ma on też choćby układ kontroli ryzyka wywrócenia pojazdu i system stabilizacji przyczepy. Tych różnych układów jest oczywiście bardzo dużo, cała lista - podkreśla.

  Nad tym by, wszystko było na najwyższym możliwym poziomie, cały czas czuwał gminny komendant OSP w Ropie, Bogdan Łukaszyk. To on pilnował terminów, ustalał szczegóły i dbał, aby wszystko przebiegło prawidłowo, zarówno przy zakupie samochodu, jak i łodzi ratowniczej, którą też trochę wcześniej dostali strażacy z Ropy. Samochód ma wartość około 180 tysięcy złotych, a łódź to blisko 55 tysięcy złotych.

  - To będzie teraz nasza duma - mówi Jan Morańda wójt gminy Ropa. - Do zakupu samochodu gmina dołożyła około 40 procent kosztów, ale jak sądzę, ten pojazd wart jest każdej złotówki. Nasz teren jest specyficzny, mamy tu i jezioro i góry. Więc trzeba strażakom też specyficznego sprzętu. Na jeziorze świetnie sprawdzi się możliwość holowania łodzi a w górach możliwości pokonywania stromych podjazdów. Wszyscy będziemy bezpieczniejsi i mieszkańcy i turyści - podkreśla wójt Ropy.

  OSP Ropa działa w bardzo szczególnym miejscu nie tylko ze względu na ukształtowanie terenu. Skrzyżowanie drogi krajowej 28 z drogą powiatową do Wysowej to prawdziwy czarny punkt. Ciągle dochodzi tu do bardzo groźnych, wypadków. Zawsze na miejscu pierwsi są miejscowi druhowie. Teraz dzięki nowemu samochodowi będą jeszcze bardziej mobilni i łatwiej będzie im działać.

  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Wirtualna rekonstrukcja

   Wirtualna rekonstrukcja "Łosia"

   Zamek na górze św. Marcina: Przywróćmy dumę Tarnowa

   Zamek na górze św. Marcina: Przywróćmy dumę Tarnowa

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów [GŁOSOWANIE]

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów [GŁOSOWANIE]

   Gry On Line - Zagraj Reklama