Gmina Gnojnik. Którędy przebiegać będzie Sądeczanka?

  Gmina Gnojnik. Którędy przebiegać będzie Sądeczanka?

  Zdjęcie autora materiału
  Robert Gąsiorek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Gmina Gnojnik. Którędy przebiegać będzie Sądeczanka?

  ©Robert Gąsiorek

  Mieszkańcy Gnojnika odrzucili pięć wariantów przebiegu drogi krajowej nr 75 przygotowane przez GDDKiA. Chcieliby odsunąć Sądeczankę daleko od swoich domów. Mogą nawet zablokować budowę trasy
  Gmina Gnojnik. Którędy przebiegać będzie Sądeczanka?

  ©Robert Gąsiorek

  Budowa nowej drogi łączącej Brzesko z Nowym Sączem wyczekiwana jest już od lat. Trasa w obecnym stanie jest utrapieniem dla wielu kierowców oraz mieszkańców. Na wąskiej jezdni dochodzi często do wypadków, w których życie straciło kilkadziesiąt osób.

  Wymarzona droga określana mianem Sądeczanki zaczęła nabierać realnych kształtów w kwietniu tego roku. To właśnie wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała pięć wariantów przebiegu nowej trasy.
  Problemy pojawiły się, gdy rozpoczęły się konsultacje społeczne. Z propozycjami GDDKiA nie chcą się zgodzić przede wszystkim mieszkańcy gminy Gnojnik.- Żaden z przedstawionych wariantów nie może być przez nas zaakceptowany. Ideą budowy nowej drogi jest odciążenie mieszkańców od dużego ruchu pojazdów, a żaden z wariantów tego nie oznacza - tłumaczy Anna Stolarczyk, sołtys stolicy gminy Gnojnik.

  Wysiedlą setki osób

  Cztery spośród pięciu wariantów trasy przygotowanych przez GDDKiA przebiegają przez ścisłe centrum gminy Gnojnik. - Wybudowanie drogi według nich, może spowodować wysiedlenia ok 150 gospodarstw domowych - przyznaje Sławomir Paterek, wójt gminy Gnojnik.

  I to stanowi największy powód do niezadowolenia mieszkańców. - Jeśli zrobią to tak, jak teraz proponują, wtedy pół wsi wysiedlą. Ja sama będę miała drogą koło ogrodzenia - kręci głowa pani Maria z Gnojnika.

  - Droga jest potrzebna i nikt tego nie kwestionuje. Chodzi jednak o to, aby zrobić ją w sposób najmniej inwazyjny dla ludzi. Nikt nie będzie się godził na duży ruch samochodów za oknami lub przesiedlenia - podkreśla Dorota Musiał, sołtys sąsiedniej Gosprzydowej.

  Proponują zmiany

  Władze Gnojnika, widząc sprzeciw mieszkańców, proponują nowy wariant Sądeczanki.

  - Jest to w zasadzie modyfikacja koncepcji, która przechodzi przez zachodnią część gminy. Przesuwamy po prostu przebieg trasy na tereny mniej zurbanizowane - przyznaje Sławomir Paterek. Samorządowcy już przedstawili swoją wizję GDDKiA. Drogowcy nie przyjęli tego entuzjastycznie. - Chcą odepchnąć drogę jak najdalej od siebie: po wzgórzach, lasach i terenach osuwiskowych co zwiększy koszty inwestycji - zaznacza Iwona Mikrut, rzecznik prasowy GDDKiA w Krakowie.

  Samorządowcy z Gnojnika odpierają te zarzuty i zaznaczają, że po wyborze ich koncepcji koszty budowy Sądeczanki mogą być znacznie niższe. - Zmodyfikowany przez nas wariant skraca długość całej trasy o dziesięć procent, co może dać oszczędności rzędu 400 milionów złotych. Dodatkowo są oszczędności z tytułu wywłaszczeń i odszkodowań - zaznacza wójt Paterek.

  GDDKiA ma wkrótce Gnojnikowi zaproponować własny nowy wariant. - Brak porozumienia poważnie zagrozi budowie nowej drogi - podkreśla Iwona Mikrut.

  Mieszkańcy Gnojnika grożą jednak, że jeśli drogowcy nie uwzględnią ich poprawek, wtedy będą protestować. - Przedstawione propozycje to jakaś pomyłka. Chcą zrobić drogę, która w żaden sposób nie pozwoli nam dobrze żyć - zaznacza Anna Stolarczyk.


  Autor: Robert Gąsiorek

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama