CZERNIEC. Górale grożą blokadą drogi [ZDJĘCIA]

  CZERNIEC. Górale grożą blokadą drogi [ZDJĘCIA]

  Stanisław Śmierciak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  CZERNIEC. Górale grożą blokadą drogi [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Stanisław Śmierciak

  Górale z Czerńca w gminie Łącko proszą, żeby podczas przebudowy mostu w ich wiosce Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zadbał również o poprawę bezpieczeństwa kierowców wyjeżdżających z gminnej drogi na główną, wojewódzką. ZDW przebudowy skrzyżowania nie przewiduje. Według urzędników powinno wystarczyć to, że po wyburzeniu obecnego mostu powstanie szersza o ponad dwa metry przeprawa. Także bariery ochronne będą umieszczone w taki sposób, żeby nie ograniczały widoczności. Mieszkańcy Czerńca domagają się większych zmian, bo to jedyna okazja, aby poprawić ich bezpieczeństwo. Z danych policji wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat we wskazanym miejscu doszło aż do 56 wypadków i kolizji. Górale są gotowi zablokować drogę, jeśli nie poskutkują ich pisemne interwencje. Wójt Łącka Jan Dziedzina wciąż rozmawia z urzędnikami z Krakowa.
  Piotr Cebula, pszczelarz z Czerńca w gminie Łącko, omal nie zginał, wyjeżdżając ze swojej wsi na główną drogę w Łącku.

  - W październiku zeszłego roku wyjeżdżałem na drogę wojewódzką i gdy mój citroen berlingo znalazł się na szosie, w jego bok wbił się bus - wspomina Piotr Cebula. - Miałem przeciętą tętnicę w nodze. Mogłem wykrwawić się przed przyjazdem karetki. Życie uratował mi strażak z miejscowej OSP Tadeusz Gurgul, który czymś ucisnął ranę i zatrzymał krwawienie.


  Ostry kąt i barierki

  Wyjazd z drogi gminnej, prowadzącej prawym brzegiem potoku Borki, na główną szosę łączącą Nowy Sącz z Nowym Targiem, jest według mieszkańców śmiertelnie niebezpieczny. Miejscowi górale wyliczają, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w tym miejscu doszło do 56 wypadków i kolizji. - To cud, że tutaj jeszcze nikt nie stracił życia - mówi Szczepan Pasoń, gospodarz z Czerńca. - Wyjeżdżam autem lub traktorem na drogę wojewódzką przynajmniej kilkanaście razy dziennie, a każdy przejazd to stres.

  Według Tomasza Bulandy, również górala z Czerńca, przyczyną wypadków jest zła widoczność przy wjeździe z drogi podporządkowanej na główną.

  - Drogi łączą się pod bardzo ostrym kątem tuż za mostem, na łuku drogi wojewódzkiej. Boki mostu i brzeg głębokiego koryta potoku zabezpieczają metalowe barierki i to właśnie one uniemożliwiają wyjeżdżającym ze wsi kierowcom dostrzeżenie samochodów jadących od Nowego Sącza - tłumaczy Ryszard Kasprzak.

  Pomoże nowy most?

  Szansę na zlikwidowanie drogowej pułapki mieszkańcy Czerńca dostrzegli w zapowiedzianej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie przebudowie mostu nad potokiem Borki, przy którym z drogi wojewódzkiej odchodzi szosa powiatowa.

  Mieszkańcy Czerńca chcą, żeby styk dróg lokalnej i wojewódzkiej wykonano pod łagodniejszym kątem niż obecnie. Podpowiadają drogowcom, by w newralgicznym miejscu nowy most był szerszy od istniejącego. To, ich zdaniem, wystarczy, żeby poprawić bezpieczeństwo.

  Pismo z postulatem niewielkiej korekty kształtu mostu, przy okazji jego przebudowy, mieszkańcy Czerńca skierowali do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Firmuje je nazwiskiem jeden z liderów lokalnej społeczności, sadownik Andrzej Rusnak. Pod wnioskiem są podpisy jeszcze 77 mieszkańców Czerńca i sąsiednich wiosek.

  - Swoje argumenty wzmacniamy informacją, że droga, która tak fatalnie łączy się z wojewódzką, prowadzi nie tylko do centrum Czerńca - mówi Ryszard Kasprzak. - Tędy jeżdżą też ludzie z Zagorzyna i Zabrzeży oraz z osiedla Beniowa.

  Na list górali z 21 stycznia 2017 r. szybko zareagowała dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Maria Maj.

  Odpisała im: „Informuję, że w ramach inwestycji Rozbudowa Drogi Wojewódzkiej nr 969, zostanie wykonana przebudowa obiektu mostowego w miejscowości Czerniec na potoku Borki. Ze względu na zły stan techniczny przewidziano rozbiórkę istniejącego, a w jego miejscu budowę nowego mostu. Nie przewiduje się przebudowy skrzyżowania zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie mostu”.

  Już chcieli blokować drogę

  Mieszkańców Czerńca taka informacja przeraziła. Rozważali nawet blokadę drogi wojewódzkiej, żeby zwrócić uwagę na swój problem. Poprosili jednak o wstawiennictwo kierownika sądeckiego rejonu ZDW Janusza Klaga, który był w poprzedniej kadencji wójtem gminy Łącko i mieszka w Czerńcu.

  W odpowiedzi na naszą interwencje Roman Leśniak, rzecznik ZDW w Krakowie, przekazał, że most zmieni parametry. Będzie szerszy. Przesunięte zostaną też bariery ochronne drogi, które teraz ograniczają widoczność. Dodał też, że projekt mostu jest dopiero przygotowywany i będą możliwe korekty poprawiające warunki przejazdu z drogi gminnej na wojewódzką.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Głupole" nie chcą drogi!

  Komuch spod Borowe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Gdzieś ty BURAKU spod grapy znaseł taką nazwę BORKOWSKI potok. Wróć się analfabeto do POPRAWKI na tajne komplety sądeckiego WUMiL-u.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do rzeczy

  Ślązak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Przeczytałem. To wcale nie jest głupie, co mówią.
  Poza tym byłem kiedyś w Łącku, jest tam pięknie wiosną.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)