Zasole. Zrobili barierki, by chroniły... płoty

  Zasole. Zrobili barierki, by chroniły... płoty

  Zdjęcie autora materiału
  Taida Jasek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zasole. Zrobili barierki, by chroniły... płoty
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Taida Jasek

  W Zasolu wyremontowano ul. Kostka Jagiełły. Wieś zdobią teraz biało-czerwone balustrady. Ludzie dziwią się, po co je ustawiono. Za te pieniądze woleliby kolejne metry chodników
  Mieszkańcy Zasola (gm. Brzeszcze) od lat domagali się remontu ul. Kostka Jagiełły. Droga przypominała ser szwajcarski, a idąc po chodniku nie trudno było o potknięcie.

  W połowie grudnia ub. roku wyremontowaną drogę oddano do użytku, tyle że z dodatkiem. Na prawie kilometrowym odcinku pojawiły się balustrady. Wcale nie odgradzają ludzi od pędzących samochodów, na większości odcinków chronią za to płoty posesji od... pieszych. Według mieszkańców wcale nie są tam potrzebne.

  - Za te pieniądze można było poszerzyć drogę albo zrobić chodniki dalej - zauważa Lucyna Kawala, jedna z mieszkanek.
  Barierki znajdują się niecały metr od ogrodzeń posesji. Kiedyś tam były rowy, ale w czasie remontu drogi w dużej części zostały one zasypane.

  Jak tłumaczy wykonawca, w momencie projektowania rowy były głębsze niż pół metra, dlatego zgodnie z najnowszymi wymogami musiały zostać zamontowane balustrady. Dlaczego więc nie zrezygnowano ze stawiania niepotrzebnych barier, nikt tego nie potrafi wyjaśnić.

  - Nikt nie pytał nas o zdanie. Mówili, że takie są wymogi i że trzeba wydać pieniądze - denerwuje się mężczyzna spotkany pod sklepem przy tej ulicy. - Droga może i wygląda atrakcyjnie, ale te „dzieła sztuki” na nic nam się nie przydają - dodaje. Według niego jedynym miejscem, w którym barierki powinny się znaleźć, jest skarpa obok Młynówki.

  Balustrady, które miały poprawić bezpieczeństwo pieszych, utrudniają teraz życie miejscowym kierowcom. Podkreślają, że przez nie wyjazd z posesji stał się niebezpieczny.

  - Zasłaniają całą widoczność. Trzeba wyjechać na środek drogi, żeby cokolwiek zobaczyć - mówi Krzysztof Garbacz, jeden z mieszkańców.

  Dużym zagrożeniem dla kierowców jest również wysepka z przejściem dla pieszych, która według wykonawcy ma na celu spowolnienie ruchu.

  Ludzie są innego zdania. Twierdzą, że wysepka jest pułapką dla kierowców, ale też pieszych. - Co chwilę ktoś gubi tu zawieszenie albo urywa koła - mówi pani Halina, inna mieszkanka, pokazując na kołpaki, które leżą obok wysepki. - Ktoś kiedyś nimi dostanie.

  Problem mają w tym miejscu autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, które po prostu się tam nie mieszczą.
  Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, które było inwestorem, nie widzi problemu.

  - Uważamy, iż uwagi do zastosowanych rozwiązań są bezzasadne - ucina Jerzy Chrząszcz, naczelnik wydziału promocji powiatu. Podkreśla, że powodem zahaczania pojazdów o wysepkę nie jest jej budowa, tylko brak zastosowania się kierowców do ograniczenia prędkości. - Interweniowaliśmy już w tej sprawie kierując pismo do policji celem częstszych kontroli - dodaje Jerzy Chrząszcz.

  Opinii starostwa w sprawie wysepki nie podziela sołtys Zasola Zofia Wójcik. - Faktycznie ta wysepka to problem. Działałam w tej sprawie i ma ona zostać poprawiona - mówi sołtyska.

  Remont ulicy Kostka Jagiełły w Zasolu kosztował około 2,9 mln zł.
  Autorka: Taida Jasek

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Barierki

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Te barierki mają powstrzymać Sołę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O jej

  endi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Więcej Remi.nitów im nie robić.powiertać dziury w drodze niech jezdzą po dziurach jak im nie pasuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zasole

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przeciez na tej pseudo wysepce to nawt plug w zimie sie nie miesci i jest ona nie odsniezona. Bo w polsce zamiast poprawiac bezpieczenstwo nasi urzenicy go psuja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezmózgowcy

  yassio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Pamiętajcie! Każdy urzędnik jest debilem i co można spodziewać się po debilnym mózgu? Jak można zatwierdzić taki kształt azylu? Urzędasy, radni a przede wszystkim inspektorzy nadzoru, gminni i...rozwiń całość

  Pamiętajcie! Każdy urzędnik jest debilem i co można spodziewać się po debilnym mózgu? Jak można zatwierdzić taki kształt azylu? Urzędasy, radni a przede wszystkim inspektorzy nadzoru, gminni i powiatowi, sołtys itd. Wszyscy mają to głęboko w czterech literach. Ręce opadają. Po to całe zamieszanie. Czy ktoś policzył ilu pieszych przechodzi przez to przejście? Czy ktoś będzie zastanawiał się, gdzie przejść na drugą stronę drogi? Przejdzie w każdym miejscu bo to wioska gdzie auto przejeżdża jedno na minutę a może rzadziej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)