Złoty medal dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau za...

  Złoty medal dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau za zasługi dla Małopolski

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Złoty medal dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau za zasługi dla Małopolski

  ©PMAB/Paweł Sawicki

  Medale honorowe za zasługi dla Małopolski wręczane są od 2011 roku przez sejmik regionu osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do jego rozwoju województwa małopolskiego
  Złoty medal dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau za zasługi dla Małopolski

  ©PMAB/Paweł Sawicki

  Radni sejmiku małopolskiego jednogłośnie przyznali Państwowemu Muzeum Auschwitz Birkenau Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

  Dyrektor oświęcimskiej placówki Piotr Cywiński, który odebrał medal od marszałka województwa Jacka Krupy podczas gali w Teatrze Słowackiego w Krakowie, powiedział, że chciałby go zadedykować wszystkim ludziom, którzy każdego dnia pracują w muzeum po to, aby przyjeżdżający z całego świata mogli zobaczyć i poznać historię tego tragicznego miejsca.


  – To, że jesteśmy uznawani za jedno z najważniejszych muzeów na świecie oraz fakt, że w ubiegłym roku Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 2 mln osób, nie bierze się znikąd – zauważył dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
  Jak dodał, to zasługa ciężkiej pracy sztabu blisko 700 osób: od konserwatorów, poprzez muzealników, naukowców i przewodników, po wszystkie osoby dbające o bezpieczeństwo i obsługę odwiedzających oraz o sprawy techniczne.

  – To, że województwo małopolskie doceniło nas właśnie teraz, w roku 70. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, to rzecz bardzo miła dla mnie i wszystkich pracowników Miejsca Pamięci – podkreślił Piotr Cywiński.
  Medale honorowe za zasługi dla Małopolski wręczane są od 2011 roku przez sejmik regionu osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do jego rozwoju na różnych płaszczyznach działalności, m.in. społecznej, gospodarczej i kulturalnej.

  Do tej pory złote medale otrzymali: ks. kardynał Franciszek Macharski, Marek Nawara (pierwszy marszałek woj. małopolskiego – pośmiertnie), ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Uniwersytet Jagielloński, Królewska Katedra na Wawelu – Kapituła Metropolitalna na Wawelu, Marcin Pawlak (członek zarządu woj. małopolskiego i długoletni burmistrz Dobczyc – pośmiertnie) oraz Andrzej Wajda.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: INFO Z POLSKI 15.06 2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

  Źródło: vivi24, x-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?