Ważne
  Wystawa z Muzeum Auschwitz w Akademii Wojskowej Stanów...

  Wystawa z Muzeum Auschwitz w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wystawa z Muzeum Auschwitz w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Paweł Sawicki/PMAB

  Przygotowana przez Muzeum Auschwitz ekspozycja „Forbidden Art” prezentuje historie 20 dzieł sztuki wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów obozów koncentracyjnych
  W bibliotece Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point 9 lutego otwarto wystawę pt. „Forbidden Art” (Sztuka zakazana). Wydarzenie zorganizowano z okazji obchodzonej niedawno 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
  Przygotowana przez Muzeum Auschwitz ekspozycja „Forbidden Art” prezentuje historie 20 dzieł sztuki wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów obozów koncentracyjnych.
  Na wystawie zobaczyć można znakomitej jakości reprodukcje fotograficzne tych prac artystycznych, poznać biografie autorów i przeczytać fragmenty relacji świadków. Powiększone i podświetlone reprodukcje fotograficzne zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanych drewnianych panelach wystawowych, które nawiązują do architektury obozowych baraków. Każdej pracy towarzyszy komentarz historyczny oraz fragmenty archiwalnych relacji.
  Wystawa pokazuje prace Zofii Stępień, Haliny Ołomuckiej, Józefa Szajny, Franciszka Jaźwieckiego, Włodzimierza Siwierskiego, Mieczysława Kościelniaka, Petera Edela, Josefa Sapcaru i innych nie zawsze znanych z imienia i nazwiska więźniów.
  Podczas wizyty w West Point dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński wygłosił również wykład dla studentów Akademii Wojskowej, którego głównym tematem był autentyzm Miejsca Pamięci jako fundament zrozumienia doświadczenia historycznego dla powojennych pokoleń.
  – Wystawa „Forbidden Art”, która pokazuje sztukę wykonaną przez więźniów obozów koncentracyjnych, inspiruje i uczy. Dzięki tym wyjątkowym dokumentom możemy poznać koszmar codzienności obozowego życia, ale także zobaczyć moc ludzkiego ducha, który pozwalał na tworzenie w tych najgorszych z możliwych okolicznościach. Ekspozycja przypomina nam, że musimy mieć w sobie pokorę, aby poznawać głębię zła, ale też zdobywać wiedzę o tym, jak potęga człowieczeństwa może pokonać takie zło – powiedziała podczas otwarcia wystawy generał brygady Cindy Jebb, dziekan Rady Akademickiej West Point.
  Marcin Chumiecki, dyrektor Polskiej Misji w Orchard Lake, dzięki współpracy z którą wystawa „Forbidden Art” prezentowana jest w Stanach Zjednoczonych, podkreślił, iż ma nadzieję, że ekspozycja będzie ważnym doświadczeniem edukacyjnym dla kadetów West Point. – Jesteśmy bowiem w miejscu, który można nazwać epicentrum amerykańskiej tożsamości, w miejscu gdzie wartościami są męstwo i cnota, gdzie dziedzictwo patriotyzmu i służby kształtuje nowe pokolenia Amerykanów i Amerykanek po to, aby mogli oni chronić wolność, która tak bliska jest nam wszystkim – powiedział.
  – Kiedy dziś zderzamy się z pracami artystycznymi więźniów Auschwitz, cały czas zadajemy sobie pytanie, jak to w ogóle możliwe, że w tamtym nieludzkim świecie w ogóle istniała sztuka. Za drutami obozu ekspresja artystyczna stawała się czymś więcej. Była sposobem na to, aby przetrwać, bowiem dzięki niej można było zachować i jednocześnie wyrazić własne człowieczeństwo – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
  Ekspozycja „Forbidden Art” podzielona jest na dwie części. W pierwszej ukazane są obozowe realia – różne sceny z funkcjonowania obozu, a także portrety więźniów. W drugiej natomiast zobaczyć można różne formy ucieczki od obozowej rzeczywistości: karykatury, album z życzeniami, czy też bajki pisane przez więźniów dla swoich dzieci.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!