Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staże w pośredniakach. Chętni są mile widziani

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Koniec roku szkolnego to dla wielu absolwentów szkół początek kariery zawodowej. Urzędy pracy w Małopolsce zachodniej mają w br. pieniądze na zorganizowanie łącznie 2100 staży i starają się o kolejne. Dla młodych często to jedyna możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, które jest wymagane przez pracodawców.

Nie tylko dla absolwentów

Staż może odbyć osoba zarejestrowana jako bezrobotna i nieposiadająca doświadczenia w danym zawodzie, np. absolwenci, ale też ludzie zwolnieni z wcześniejszej pracy i szukający nowej w innej branży. Każdy urząd może mieć inne kryteria organizacji staży, w zależności od źródła finansowania.

Pieniądze mogą pochodzić z budżetu państwa lub z Unii Europejskiej. Wynagrodzenie za staż wynosi 800 - 1000 złotych (dokładnie 997,40, jeżeli pieniądze przeznaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).

Szukając takiego zatrudnienia ważne jest odpowiednie wybranie pracodawcy.

- Nic się tam nie nauczyłam, poza chodzeniem po pączki oraz parzeniem kawy pracownikom - wspomina swój staż w biurze rachunkowym w Chrzanowie pani Barbara. - W dodatku, choć się starałam, nie zatrudnili mnie. Po prostu byłam dla nich darmowym pracownikiem. Teraz mają kolejnego - mówi z goryczą.

Pracodawcy organizujący staż w umowie z urzędem pracy nie muszą deklarować późniejszego zatrudnienia, ale przedsiębiorcy, którzy się na to zdecydują, mają pierwszeństwo w pozyskiwaniu stażystów.

Wyjątkiem są różne urzędy oraz firmy, które mogą przeszkolić w zawodach tzw. deficytowych, głównie absolwentów studiów w zawodach, w których bardzo trudno zdobyć doświadczenie np. biotechnolog, inż. ochrony środowiska, prawnik, geofizyk, architekt, farmaceuta, weterynarz.

Oceniane za efektywność

Pośredniaki są oceniane pod względem efektywności. - Zobowiązanie do zatrudnienia osoby po zakończonym stażu jest jednym z kryteriów oceny tzw. efektywności zatrudnieniowej - mówi Małgorzata Chowaniec, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowi- cach. W naszym regionie najgorzej pod tym względem wypada PUP w Chrzanowie, a najlepiej wadowicki.

Prawdopodobnie na 2100 stażach w tym roku się nie skończy. - Urząd będzie sięgał po dodatkowe środki na ten cel. Liczymy, że umożliwi to zwiększenie realizacji staży na poziomie minimum poprzedniego roku, czyli ponad 700 osób - obiecuje Barbara Babijczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu w 2016 r. planują zorganizować staże dla 800 osób. W Chrzanowie będzie ich przynajmniej 500, w Oświęcimiu ok. 520, natomiast w Wadowicach 252.

PUP w Chrzanowie
ul. Słowackiego 8
tel. 32 75 33 800

PUP w Olkuszu
ul. Minkiewicza 2
tel. 32 643 05 38

PUP w Oświęcimiu
ul. Wyspiańskiego 10
tel. 33 842 49 07

PUP w Wadowicach
ul. Adama Mickiewicza 27
tel. 33 873 71 00

Efektywność zatrudnieniowa to procent osób, które po odbyciu stażu podpisały umowę o pracę na minimum 3 miesiące.

PUP w Chrzanowie
- ok. 66 proc. - zatrudniono 462 osób z 700 stażystów

PUP w Olkuszu

- 68 proc. - 566 z 829

PUP w Oświęcimiu
- 71 proc. - 659 z 924 osób

PUP w Wadowicach

- 91 proc. - 376 z 413

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska