Ważne
  Sprawa Portugalczyków o uszkodzenie Bramy Śmierci przed...

  Sprawa Portugalczyków o uszkodzenie Bramy Śmierci przed sądem w Oświęcimiu

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Sprawa Portugalczyków o uszkodzenie Bramy Śmierci przed sądem w Oświęcimiu
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Bogusław Kwiecień

  Oskarżeni obywatele Portugalii nie stawili się przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu. Prokuratura postawiła im zarzut uszkodzenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury.
  Rozpoczął się proces przeciwko dwóm młodym Portugalczykom oskarżonym o niszczenie Bramy Śmierci w byłym niemieckim obozie Birkenau.

  Oskarżeni Rui Manuel F. i Joao L. nie przyjechali na wczorajszą rozprawę przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu. Byli reprezentowani przez mecenasa Marcina Surowca. Prokuratura postawiła im zarzut uszkodzenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury.

  Portugalczycy, którzy przyjechali zwiedzić były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady w ramach Światowych Dni Młodzieży, zostali zatrzymani 28 lipca ub. roku przez strażników muzealnych, gdy na zabytkowych cegłach poobozowej bramy głównej w Brzezince wyryli swoje imiona i nazwiska oraz nazwę swojego kraju i datę.

  Młodzi, wówczas 17-latkowie, przyznali się do winy. Jak tłumaczyli się, chcieli w ten sposób jedynie upamiętnić swoją wizytę w byłym obozie koncentracyjnym. Twierdzili, że nie zdawali sobie sprawy, że jest to czyn niedozwolony, tym bardziej, że widzieli podobne napisy w innych miejscach na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  Zaproponowali dobrowolne poddanie się karze jednego roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę. Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu skierowała jednak akt oskarżenia do sądu. – Było to spowodowane faktem, że uzgodnienia z oskarżonymi nie objęły wówczas jednego obligatoryjnego elementu, jakim w takim przypadku jest opublikowanie wyroku na tablicy ogłoszeń w sądzie – tłumaczy Grażyna Pniak, szefowa oświęcimskiej prokuratury.

  Muzealny konserwator potwierdził, że napis wyryty przez pierwszego z oskarżonych na Bramie Śmierci jest szczególnie wyraźny. – Widać go z odległości ok. 2 metrów – ocenił muzealny konserwator. Jeśli chodzi o drugi, to trzeba podejść blisko, aby go zobaczyć. Jego zdaniem, do wykonania napisów Portugalczycy musieli użyć metalowych narzędzi. Jak oszacował, usunięcie pierwszego uszkodzenia może kosztować od 300 do 1000 zł.

  Jak podkreślają w Muzeum Brama Śmierci ma szczególne znaczenie emocjonalne, symboliczne i historyczne. Dla prokuratury nie ulega wątpliwości, że doszło do uszkodzenia mienia o znacznej wartości. Ze względu jednak na młody wiek oskarżonych i dotychczasową niekaralność wystąpiła o karę zaproponowaną już przez samych oskarżonych, czyli rok więzienia z zawieszeniem na trzyletni okres próby, dozór kuratorski i podanie wyroku do publicznej wiadomości.

  Pełnomocnik PMAB zażądał dodatkowo nawiązki w wysokości 1000 zł na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau, z której finansowana jest ochrona zabytków muzealnych.

  Obrońca oskarżonych wystąpił o ich uniewinnienie. – Wyrządzona szkoda jest niższa niż 500 zł, a więc nie zaistniało przestępstwo. Do tego drugiego napisu dobrze nie widać – przekonywał mec. Marcin Surowiec.
  Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony przez sąd w nadchodzącą środę.


  Kradzieże w PMAB


  - W minionych latach dochodziło tu do wielu przestępstw,
  Np. w 2011 r. na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty znalezione na terenie byłego obozu Birkenau. Dobrowolnie poddali się karze.
  - Najgłośniejsza kradzież w byłym obozie miała miejsce w grudniu 2009 roku.
  Złodzieje ukradli napis „Arbeit macht frei” znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także obywatel Szwecji, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary bezwzględnego więzienia, od 2,5 roku do 2 lat i ośmiu miesięcy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!