Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne znalezisko w Harmężach. W dno stawu rybackiego był wbity wrak rosyjskiego bombowca z czasów drugiej wojny światowej

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Jeden z wiązarów skrzydeł samolotu bombowca
Jeden z wiązarów skrzydeł samolotu bombowca Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Samolot został zestrzelony przez Niemców w styczniu 1945 roku podczas walk, w czasie których wyzwolony został także niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau

Kilka tygodni temu po spuszczeniu wody z jednego ze stawów hodowlanych w Harmężach (gm. Oświęcim) rybacy zobaczyli duże stalowe konstrukcje wbite w dno stawu. Przypominały elementy skrzydeł samolotu wojskowego.

Dzięki pracy pasjonatów historii z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach na stawie stało się jasne, że to wrak bombowca Iljuszyn DB3 F/IŁ 4, chluby ówczesnego sowieckiego lotnictwa, który został zestrzelony przez Niemców przed 73 laty. – Jego odkrycie to prawdziwa sensacja – mówią miłośnicy historii.

Legenda o samolocie

Artur Ciągała, wiceprezes Fundacji przypomina legendę, która od lat krążyła w okolicach Oświęcimia o samolocie zestrzelonym przez Niemców podczas działań frontowych związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau. Nikt jednak nie był w stanie powiedzieć, jaki to był samolot i gdzie spadł. – Już na pierwszy rzut oka stwierdziliśmy, że są to części samolotu. Z mułu wystawały dwa duże wiązary skrzydeł – dodaje wiceprezes Fundacji.

Małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski nie miał wątpliwości, że to bardzo ważne odkrycie związane z historią obozu Auschwitz. Szybko wydał zgodę na podjęcie prac archeologicznych.

Wydobycie było bardzo trudne i pracochłonne. – Trzeba było pół godziny brnąć w mule po kolana, żeby dotrzeć na miejsce upadku samolotu – mówi Dagmar Kopijasz, inny przedstawiciel Fundacji. – Oczywiście jeszcze większym wyzwaniem było wydobycie części – dodaje.

Co z załogą?

Pasjonatów z brzeszczańskiej Fundacji zaskoczyły rozmiary znaleziska. Okazało się, że to szczątki dużej dwusilnikowej maszyny, której załogę stanowiło czterech ludzi. Wrażenie robią jej wymiary. Rozpiętość skrzydeł wynosiła 24 m a długość 14 m.
Wraz z pracami wydobywczymi zaczęli więc poszukiwać informacji o historii odnalezionego samolotu. W ten sposób udało się ustalić datę jego zestrzelenia. Było to 19 stycznia 1945 roku.

Co stało się z załogą? Tego na razie nie wiadomo. W miejscu znaleziska części samolotu nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich. Sprawą zainteresowali się jednak dziennikarze z Rosji, którzy obiecali pomóc w dopisaniu tej historii. Fundacja zapowiada jednocześnie kontynuację prac nad poszukiwaniem pozostałych części.

Najważniejszy rosyjski bombowiec drugiej wojny światowej

Ił 4 to czteromiejscowy średni bombowiec dalekiego zasięgu produkcji ZSRR z czasów II wojny światowej. Był najważniejszym rosyjskim średnim bombowcem II wojny światowej.
Zaprojektowany pod kryptonimem DB-3F, został oblatany w styczniu 1940 roku i wszedł do służby w roku 1941. Był produkowany do roku 1944. Powstało łącznie 5256 egzemplarzy tego samolotu.
a 12 stycznia 1945 roku Armia Czerwona zaczęła ofensywę nad Wisłą.
Walkom lądowym towarzyszyły działania powietrzne. Wraz z jednostkami piechoty współdziałały 2 Armia Powietrzna, operująca nieco na południu 8 Armia Powietrzna oraz 18 Armia Lotnicza. Samolot, którego wrak znaleziono w Harmężach działał w ramach jednego z tego zgrupowań. Samoloty, które docierały do przedpoli Auschwitz, miały nękać siły wroga, dokonując bombardowań ważniejszych obiektów wojskowych, przemysłowych oraz węzłów kolejowych i drogowych.
a Ciekawsze części wydobyte z wraku będą prezentowane przy okazji uroczystości 73 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz zorganizowanych przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Obchody odbędą się jutro o godz. 13 w historycznym budynku byłej Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz w Brzeszczach Borze.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!

Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ

Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!

Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING

WIDEO: Mówimy po krakosku

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska