Sanepid zamknął „Lejlę” po zatruciach salmonellą

  Sanepid zamknął „Lejlę” po zatruciach salmonellą

  Monika Pawłowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Bakteria salmonelli

  Bakteria salmonelli ©Wikipedia

  Sanepid zamknął dom weselny w Porębie Wielkiem po tym, jak goście dwóch uroczystości trafili do szpitali z zatruciem. Bakterię wykryto w panierowanych filetach drobiowych, które tam serwowano. Lekarz weterynarii zlecił kontrolę farmy, skąd pochodziło mięso.
  Bakteria salmonelli

  Bakteria salmonelli ©Wikipedia

  Nie na jednym, jak pierwotnie przypuszczano, a na dwóch przyjęciach weselnych zaserwowano gościom salmonellę w jedzeniu. Bakterię wykryto w panierowanych filetach drobiowych. Kto zawinił: właściciel domu weselnego czy dostawca mięsa, ustali sanepidowskie i weterynaryjne dochodzenie. Dom Weselny został zamknięty w poniedziałek. Nie wiadomo, kiedy będzie mógł przyjąć kolejną młodą parę i jej gości.

  Stoły w domu weselnym „Lejla” uginały się od jedzenia. - Wszystko było smaczne - mówi uczestniczka przyjęcia z 10 czerwca, która woli pozostać anonimowa. - Kiedy dopadły mnie perypetie, pomyślałam, że to grypa żołądkowa, a okazało się, że zatrucie - opowiada kobieta. Nie ona jedna „odchorowała” przyjęcie. - Cztery osoby z tego wesela trafiły na nasz oddział chorób zakaźnych - mówi Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. - Leczenie trwało kilka dni - dodaje. Kolejnych kilka pojechało do szpitala w Wadowicach, m.in. członek zespołu, który grał na weselu.

  Do pierwszego zatrucia pokarmowego doszło 10 czerwca. Wówczas oświęcimski sanepid przeprowadził kontrolę, podczas której okazało się, że czterech pracowników nie miało stosownych badań do pracy w gastronomii. Osoby te zostały odsunięte od pracy, a mimo to doszło do następnego zatrucia na przyjęciu zorganizowanym w Boże Ciało.

  - O kolejnych dwóch zatrutych ludziach poinformował nas lekarz dyżurny SOR w Oświęcimiu - mówi Karolina Lewicka-Pyrz, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu.

  W sumie potwierdzonych zatruć salmonellą sanepid ma dziewięć. Cztery osoby trafiły do szpitala w Tychach, reszta do szpitala w Wadowicach. Na bóle brzucha skarżyło się w sumie ponad 30 gości.

  - W związku z tym, że sytuacja się powtórzyła, powiatowy inspektor sanitarny zamknął lokal aż do odwołania - wyjaśnia rzeczniczka sanepidu. Do pracy znowu ruszyli inspektorzy. Pobrali próbki i wymazy ze sprzętu kuchennego i sanitariatów oraz losowo wybranych partii jaj. Na ślad salmonelli wpadli dzięki żywności zamrożonej przez panią młodą z pierwszego wesela.

  - Przebadaliśmy sześć różnych próbek żywnościowych. Salmonellę wykryliśmy w panierowanym filecie drobiowym - informuje Karolina Lewicka-Pyrz. - Znamy dostawcę tego drobiu, w związku z czym poinformowaliśmy Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Oświęcimiu o konieczności skontrolowania zakładu rozbioru mięsa - dodaje. Wczoraj lekarze weterynarii udali się pod wskazany adres w Oświęcimiu. Wyniki kontroli i badań pobranych próbek będą znane za kilka dni.

  - To mało prawdopodobne źródło zakażenia, ale oczywiście niczego nie możemy wykluczyć - mówi Krzysztof Zieliński, powiatowy lekarz weterynarii w Oświęcimiu, wyjaśniając, że salmonella ginie w 70 st. C.

  Właściciel Domu Weselnego„Lejla” jest przekonany, że zatruciu pokarmowemu winny jest drób. - Mamy najwyższe standardy obsługi, wyposażenia i żywienia - przekonuje Sebastian Kulig. - Od czterech lat prowadzimy gastronomię i nigdy nie zdarzyło się żadne zatrucie, bo dbamy o klienta i nie oszczędzamy na produktach - dodaje.

  Jak przekonuje, zależy mu na jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy i oczyszczeniu dobrego imienia „Lejli”.

  Dla pary młodej i jej gości, którzy w sobotę mieli się tutaj bawić, za dopłatą wynajął inną salę. Zapewnia, że kolejne wesela odbędą się już w Porębie Wielkiej.
  ZOBACZ RÓWNIEŻ: INFO Z POLSKI 15.06 2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

  Źródło: vivi24, x-news

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tutaj też

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   coś z odmianą nazw miejscowości krucho u dziennikarzy GK... "Porębie Wielkiem"?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama