Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM: Rozśpiewani pielgrzymi na ulicach Oświęcimia

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
W piątek towarzyszyliśmy grupie pielgrzymów z Francji, która przyjechała do Oświęcimia nie tylko by odwiedzić Muzeum Auschwitz, ale także zwiedzić miasto. Młodymi ludźmi zaopiekował się pilot Marcin Ficek, który najpierw zabrał ich do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

- Codziennie coś zwiedzają, dlatego trochę brakuje im już sił, jednak dobry humor ich nie opuszcza - mówi Marcin Ficek. U salezjan poznali historię Jana Bosko, patrona miasta.

Następnie przy akompaniamencie gitary i śpiewów poszliśmy do zakonu sióstr serafinek, które ich gorąco przywitały.

- Siostry są niesamowite. To najfajniejsze osoby, jakie tu spotkaliśmy - mówi Claudia Diara z Francji. U sióstr została odprawiona msza święta, a w rolę organisty wcielił się jeden z pielgrzymów.

Kolejnymi punktami na trasie były Centrum Romskie oraz Rynek. Tam przewodnicy PTTK-a przy pomocy tłumacza przybliżyli młodzieży historię miasta i miejsca, w którym się znajdują. W zgłębianiu tej wiedzy (nie rozumiem) pomagała m.in. Danuta Mitoraj.

W międzyczasie kolejne rozśpiewane grupy pielgrzymów z różnych stron świata przemierzały oświęcimskie ulice. Przygotowane zostały dla nich cztery trasy prowadzące po najciekawszych zakątkach starego miasta i nie tylko. Jedna z tras poświęcona została kulturze żydowskiej, na jej szlaku znalazły się muzeum i cmentarz żydowski. Zwiedzanie odbywało się według szczegółowego harmonogramu, by nie powodować tłoku. Grupy miały z góry ustalony program pobytu. Połowa z nich zwiedzanie rozpoczynała od porannej wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, a po południu przemierzała jedną z czterech tras w mieście. Druga połowa odwrotnie.

Od środy do soboty 5,3 tys. pielgrzymów, którzy zamieszkali na obszarze diecezji bielsko-żywieckiej, odwiedziło Oświęcim. To tylko oficjalne grupy. Kolejnych kilka tysięcy ludzi przyjechało tu bez rejestracji. Na własną rękę zwiedzali miasto, do Muzeum Auschwitz-Birkenau trzeba było zapisać się wcześniej.

Mieli oni okazję zobaczyć m.in. parafię św. Maksymiliana, Cmentarz Żydowski, Muzeum Żydowskie, Muzeum Zamek oraz Rynek. - Pielgrzymom bardzo podobały się wizyty u Salezjan oraz sióstr Serafitek - mówi Joanna Wija, koordynująca wizytę pielgrzymów w Oświęcimiu.

Do Oświęcimia poznać historię miasta przybyła młodzież z blisko 30 krajów m. in. z Francji, Niemiec, Słowacji, Kanady, USA, Brazylii, Malezji i Zanzibaru. Opiekowało się nimi ponad 50 wolontariuszy i przewodników.

- Pielgrzymi poznali zabytki świadczące o długiej historii miasta, społeczność oświęcimskich Żydów, miejsca, z którymi związane są postacie świętych i błogosławionych oraz Oświęcim - Miasto Pokoju - mówi Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta w Oświęcimiu.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Auschwitz-Birkenau. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży ma je odwiedzić ok. 300 tys. turystów. W tym roku przybyło to już ponad milion gości. W ubiegłym roku odwiedziła go rekordowa liczba 1,72 mln osób.

- Wszystko wskazuje na to, że i ten rok będzie pod względem frekwencji rokiem rekordowym - podkreśla Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum.

Najradośniej i najbardziej kolorowo było na Rynku, gdzie odśpiewana została Marsylianka, hymn Francji. Nie zabrakło także spontanicznego przejazdu jeepem wokół Rynku z flagami ŚDM. Radość i ogromny entuzjazm pielgrzymów udzieliły się także mieszkańcom Oświęcimia, którzy z uśmiechem obserwują gości.

W poniedziałek na placu Jana Pawła II w Wadowicach o godz. 19 rozpocznie się spotkanie integracyjne pielgrzymów pod hasłem „Poznajmy się”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska