Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada powiatu powołała Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Instytucja będzie przybliżać losy okolicznej ludności, która z narażeniem własnego życia niosła pomoc więźniom obozu oraz ruchu oporu, działającego za drutami Auschwitz

Rada powiatu powołała Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Placówka ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.
Muzeum będzie poświęcone historii mieszkańców ziemi oświęcimskiej w czasie drugiej wojny światowej.Będzie się ona głównie wiązała z istniejącym tutaj niemieckim koncentracyjnym obozem zagłady Auschwitz-Birkenau.

Instytucja ma przybliżać losy okolicznej ludności, która z narażeniem własnego życia niosła pomoc więźniom obozu oraz ruchu oporu, działającego za drutami Auschwitz. – Muzeum zostało oficjalnie powołane, ale nie przyjęliśmy jeszcze daty rozpoczęcia jego funkcjonowania – zaznacza starosta oświęcimski Zbigniew Starzec. Jak dodaje, to uzależnione będzie od obiecanego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku chodzi o kwotę 500 – 600 tys. zł, która ma być przeznaczona na wykonanie dokumentacji budowlanej oraz organizację biura dyrektora placówki. Już w maju starostwo na siedzibę muzeum przejęło w formie darowizny od skarbu państwa budynek dawnego magazynu zbożowego przy ul. Kolbego, będący w bliskim sąsiedztwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego ada­ptacja na potrzeby nowej placówki ma rozpocząć się w przyszłym roku. – Szacujemy, że jej koszty wyniosą 6 mln zł i także zostaną sfinansowane ze środków ministerstwa – dodaje starosta.

14 czerwca przy okazji obchodów 77 rocznicy deportacji do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów starosta podpisał z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim list intencyjny w sprawie utworzenia muzeum. Dzisiaj starostwo wysyła do ministerstwa wniosek o dofinansowanie na jego organizację. – Liczymy na pozytywną odpowiedź. Nie widzę innej możliwości – mówi Zbigniew Starzec. Według niego, placówka może zostać udostępniona dla zwiedzających w przyszłym roku.

WIDEO: Mówimy po krakosku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska