Ważne
  Po reformie zamiast gimnazjów w Oświęcimiu będą nowe...

  Po reformie zamiast gimnazjów w Oświęcimiu będą nowe podstawówki

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zamiast Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu powstanie Szkoła Podstawowa nr 2
  1/4
  przejdź do galerii

  Zamiast Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu powstanie Szkoła Podstawowa nr 2 ©Bogusław Kwiecień

  Szkoły miejskie szykują się do reformy oświaty. Wszystkie budynki będą nadal wykorzystywane. Część nauczycieli obawia się o utratę pracy. Wszystko będzie zależało od naboru uczniów
  Od 1 września br. w Oświęcimiu będzie osiem miejskich szkół podstawowych, w tym dwie nowe, które zostaną utworzone na miejsce wygaszanych zgodnie z reformą dwóch gimnazjów.

  Wszystkie dotychczasowe budynki szkolne, także te po dwóch pozostałych gimnazjach, będą nadal wykorzystane na cele oświatowe.

  W dwóch budynkach


  Na kilku zmienią się szyldy. I tak Miejskie Gimnazjum nr 2 stanie się Szkołą Podstawową nr 2, Miejskie Gimnazjum nr 3 będzie Szkołą Podstawową nr 3, z kolei Miejskie Gimnazjum nr 4 zostanie włączone w strukturę Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5.


  – W naszym budynku przy ul. Kalicińskiego nie ma jednak obecnie możliwości, aby przy zachowaniu jednej zmiany mogło uczyć się tutaj więcej uczniów – zaznacza Renata Biesik-Myśliwiec, dyrektor „piątki”.

  Dlatego przyszłe klasy siódme i ósme będą uczyć się w budynku obecnego gimnazjum nr 4 przy ul. Wyzwolenia, a to oznacza m.in., że część nauczycieli będzie musiała przechodzić z jednego budynku do drugiego. Dzieli je odległość ok. kilometra
  .
  – Będziemy tak grupować godziny zajęć, aby było to dla nich jak najmniej uciążliwe. Poza tym jest zamysł, aby obecne klasy szóste przeszły do nowego budynku z wychowawcami, co powinno być także z korzyścią dla uczniów – dodaje dyrektor SP nr 5.

  Nie wyklucza, że z czasem wszyscy uczniowie podstawówki zmieszczą się w jednym budynku.

  – Na odpowiednie dostosowanie do nauki w jednym budynku mamy pięć lat – zauważa Barbara Rokowska, dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich w Oświęcimiu.

  Uczniów nie zabraknie


  Z szacunków ZSiPM wynika, że w każdej z nowych, zreformowanych podstawówek powstaną po dwa oddziały.

  – Ostatecznie wszystko okaże się po zakończeniu naboru, czyli w kwietniu – podkreśla Barbara Rokowska.

  Jak dodaje, w mieście obowiązuje rejonizacja, ale należy się liczyć z tym, że część rodziców zechce posłać dzieci do klas sportowych czy muzycznej i w związku wybierze szkoły za wydzielonymi obwodami dla podstawówek.Rodzice mogą szukać szkół poza obwodami też z innych powodów.

  – Prawdopodobnie dla córki wybiorę, którąś z podstawówek na os. Chemików. Chodzi o to, że pracuję do późna poza Oświęcimiem, a tam mam mamę, która będzie mogła odebrać dziecko ze szkoły – mówi Justyna Kupiec, mama Oliwki, która 1 września idzie do szkoły.

  Anna Pieczarka, prezes oświę­­cimskiego Oddziału Zwią­zku Nauczycielstwa Polskiego nie ukrywa, że od liczby uczniów będzie zależało, czy nauczyciele będą mieć pracę.

  – Na razie w ogólnych założeniach wygląda na to, że zmiany nie będą miały skutków na zatrudnienie nauczycieli, chociaż są także pewne obawy – mówi Anna Pieczarka.

  Problemy mogą być w SP nr 11, gdzie obecnie uczy się 130 dzieci z Zaborza (gm. Oświęcim).

  Niewykluczone, że część rodziców z tej okolicy może wybrać podstawówkę, która ma powstać w obecnym Gminnym Gimnazjum nr 2.

  Problemy będą za dwa lata


  Według szefowej oświęcimskiego Oddziału ZNP, duże problemy mogą pojawić się za dwa lata, gdy ostatecznie znikną gimnazja i ze szkół podstawowych ubędzie cały rocznik.

  – To jest ponad 300 uczniów, czyli 15 oddziałów – podkreśla Anna Pieczarka.

  O pracę od nowego roku szkolnego martwią się już nauczyciele nauczania początkowego. W związku z odejściem od obowiązku szkolnego dla sześciolatków liczba uczniów w najmłodszych rocznikach spadła w ub. roku, a w nowym roku szkolnym będzie ich jeszcze mniej.

  Utraty pracy boją się nauczyciele języków obcych. W Miejskim Gimnazjum nr 2 uczono np. trzech języków. W podstawówkach takiej potrzeby raczej nie będzie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Debilna reforma czyli deforma

  były belfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Te zmiany nie będą dla nikogo z korzyścią, dla żadnej z podstawówek i ich nauczycieli. Dla tych dwóch nowych musieli wyznaczyć obwody, czyli zmniejszyć obwody wszystkim pozostałym. I jak liczą, że...rozwiń całość

  Te zmiany nie będą dla nikogo z korzyścią, dla żadnej z podstawówek i ich nauczycieli. Dla tych dwóch nowych musieli wyznaczyć obwody, czyli zmniejszyć obwody wszystkim pozostałym. I jak liczą, że nabór do poszczególnych szkół nie będzie gorszy? Za 2 lata, jak wyjdą ostatnie klasy III gimnazjum, w budynkach nowych podstawówek będą się uczyły nieliczne oddziały klas I, II i III. Czy policzono koszty i ekonomiczność takich rozwiązań? Może by wysłać kłamliwej pani minister prognozę kolosalnych kosztów i zwolnień nauczycieli w gminie Oświęcim? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!