Pięć medali Andrzeja Haja z Oświęcimia w mistrzostwach Europy osób po tranplantacjach

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień, Archiwum
Sportowiec z Oświęcimia trzy lata temu przeszedł przeszczep wątroby. To kolejne jego międzynarodowe sukcesy. Na podium stawał już podczas poprzednich ME oraz mistrzostw świata w Argentynie

Pięć medali zdobył Andrzej Haj podczas podczas rozegranych w Helsinkach - Vantaa IX Mistrzostw Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych. Sportowiec z Oświęcimia, który trzy lata temu przeszedł przeszczep wątroby, trzy razy stał na najwyższym podium, zwyciężając w biegu na 200 m, w skoku wzwyż i w skoku w dal, ponadto zdobył jeden medal srebrny w pchnięciu kulą oraz jeden brązowy w rzucie dyskiem. To kolejne sukcesy Andrzeja Haja, który zdobywał już medale także podczas poprzednich ME oraz mistrzostw świata w Argentynie.
W Helsinkach reprezentacja Polski liczyła 17 osób po transplantacji narządów, w tym: 11 po przeszczepie nerki i 6 wątroby. Wszyscy zawodnicy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji z siedzibą w Iwoniczu –Zdroju. Biało-czerwoni rywalizowali w: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym i zdobyli 51 medali w tym: 17 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych. W sumie w mistrzostwach uczestniczyło 370 uczestników z 23 krajów, w tym 91 kobiet.
– W klasyfikacji startujących państw Polska z 51 medalami zdobytymi przez 17 zawodników zajęła 6 miejsce. Po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach międzynarodowych, poza granicami kraju, polscy zawodnicy zdobyli tak dużą liczbę medali. Dotychczasowy rekord wynosił 20 medali – podkreśla Krystyna Murdzek, prezes Polskiego Sportu po Transplantacji.