Oświęcim. Sąd przyznał rację wójtowi

Oświęcim. Sąd przyznał rację wójtowi

Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Oświęcim. Sąd przyznał rację wójtowi

©Sławomir Bromboszcz

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu ponownie zajmie się sprawą niegospodarności w urzędzie gminy w Oświęcimiu. Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku wójta Alberta Bartosza i nakazał wznowienie postępowania.
Oświęcim. Sąd przyznał rację wójtowi

©Sławomir Bromboszcz

Prokuratorskie śledztwo dotyczyło okresu od stycznia 2011 r. do września 2014 r. W tym czasie ówczesna wójt Małgorzata G. nie dopilnowała, by podległy jej urzędnik Ireneusz D., kierownik wydziału zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, w terminie wydawał decyzje dotyczące publicznych inwestycji, takich jak kanalizacja, przebudowa dróg... Każdy dzień zwłoki w takich sprawach to 500 zł kary.


Małgorzata G. nie wyciągnęła wobec Ireneusza D. żadnych konsekwencji, choć w związku z „przeterminowanymi” decyzjami urząd gminy został ukarany kwotą 155 tys. zł przez wojewodę małopolskiego jeszcze za jej kadencji. Po zgłoszeniu tej sprawy do prokuratury przez obecnego wójta Alberta Bartosza w maju ub. roku Małgorzacie G. i Ireneuszowi D. prokuratura zarzuciła działanie na szkodę interesu publicznego. Jednak 18 września ub.r. umorzyła śledztwo.

Według argumentów prokuratury, nieterminowe wydawanie decyzji to zjawisko powszechne nie tylko w Oświęcimiu, inne urzędy także były za to karane. Dlatego, jak uzasadniano, w działaniach oświęcimskich urzędników trudno doszukiwać się znamion przestępstwa.

Wójt Albert Bartosz złożył zażalenie. - Nie może być tak, że ktoś przychodzi na cztery lata, robi co chce albo wręcz nic nie robi, później się pakuje i nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji - mówi wójt. Jego zdaniem jednoznacznie doszło do naruszenia interesów mieszkańców gminy. - Pieniądze, które pochodzą z podatków, były bezmyślnie wydawane na kary - dodaje wójt.

Sąd przychylił się do jego argumentów. Podkreślił, że nie należy porównywać kar nałożonych na urzędy gminy w innych miejscowościach, gdy nie są znane szczegóły spraw. Każdą należy rozpatrzyć indywidualnie.

Jak zapowiada prokuratura, śledztwo może jednak potrwać bardzo długo. - Konieczne jest przeanalizowanie setek stron dokumentów - zaznacza prokurator Mariusz Słomka.

Obecne śledztwo dotyczy nie tylko kar nałożonych wcześniej, ale również kolejnych postępowań, gdzie ten sam urzędnik nie dotrzymywał terminów. Mogą one skutkować nałożeniem dalszych kar w wysokości 900 tys. zł.

Ireneusz D. został zwolniony z pracy. Nie zgadza się jednak z tą decyzją i zamierza walczyć w sądzie.

Małgorzata G., będąc wójtem, zasłynęła z wydawania pieniędzy łatwą ręką. Do swojego gabinetu kupiła np. 55-calowy plazmowy telewizor 3 D, który kosztował 10 tys. zł, a także fotel z masażem o wartości 2 tys. zł.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żenada

sacz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Prawda jest taka ze tak beznadziejnego wójta gmina nie miała od lat - mam nadzieje ze jego następca prześwietli jego poczynania - marnowanie czasu na tym urzędzie to też przestępstwo -a chodzenie...rozwiń całość

Prawda jest taka ze tak beznadziejnego wójta gmina nie miała od lat - mam nadzieje ze jego następca prześwietli jego poczynania - marnowanie czasu na tym urzędzie to też przestępstwo -a chodzenie po imprezach to naprawdę nie praca - dzwonienie w czasie pracy do telewizji i opowiadanie głupot itd. ten człowiek jest beznadziejny -mimo wszystko daje mu szanse -może zrobi coś dobrego dla mieszkańców a nie będzie ich tyko zrażałzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o sobie samym

wilki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Wójt Albert :
- Nie może być tak, że ktoś przychodzi na cztery lata, robi co chce albo wręcz nic nie robi

To samo on robi....

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Już jest! Czytaj 2. numer Magazynu Explorer

Już jest! Czytaj 2. numer Magazynu Explorer