Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Policja przestrzega przed zagrożeniami w internecie

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
KPP Oświęcim, Archiwum GK
Rodzice powinni czuwać nad bezpieczeństwem swoich pociech również, gdy korzystają z internetu

Policjanci odwiedzili uczniów szkół, gdzie w ramach realizowanego cały rok programu pn. „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, przeprowadzili prelekcje. Policjanci przestrzegali, informowali i podawali dobre rady niezbędne podczas korzystania z internetu.W trakcie zajęć z uczniami z klas IV do VI, policjanci podawali dzieciom przykłady przestępstw oraz sposoby postępowania w przypadku stania się ofiarą cyberprzemocy, a także informowali o osobach i instytucjach udzielających pomocy.

Uświadomili również młodych internautów o konsekwencjach, które grożą nieletnim za różnego rodzaju czyny dokonane za pośrednictwem Internetu lub telefonu np. umieszczanie obraźliwych wpisów pod adresem innych osób lub publikowanie zdjęć i filmów bez zgody osoby.

- Dzieciom najtrudniej zrozumieć fakt, że po drugiej stronie łącza może czyhać zagrożenie, a osoba z którą korespondują może mieć złe intencje. Dlatego też rodzice powinni czuwać nad bezpieczeństwem swoich pociech również, gdy korzystają z internetu. Dzieci mające zaufanie do rodzica i odpowiednio uświadomione będą lepiej potrafiły poradzić sobie z zagrożeniem i w porę o nim powiadomią - podkreśla Małgorzata Jurecka, rzecznik KPP w Oświęcimiu.

Rozmowa z Małgorzatą Jurecką, oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu

Niedawno obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tę akcję włącza się także oświęcimska policja. Na czym polegają wasze działania?
Spotykamy się z uczniami szkół, ale również nauczycielami i rodzicami, informując z jednej strony o zagrożeniach, jakie czyhają na młodych ludzi w sieci, a z drugiej uświadamiając o konsekwencjach grożących nieletnim za czyny dokonane za pośrednictwem internetu. W ciągu ponad pięciu lat w takich spotkaniach wzięło udział ponad 5 tys. dzieci i młodzieży oraz ok. 2 nauczycieli i rodziców.
Jak można ochronić swoje dzieci przed takimi zagrożeniami?
Przede wszystkim powinniśmy starać się je obserwować, gdy przesiadują przed komputerami. Tym bardziej gdy dostrzegamy w związku z tym zmianę ich zachowania. Na pewno w takich sytuacjach warto z dzieckiem porozmawiać. Jeśli unika szczerej rozmowy, wtedy w sposób dyskretny można spróbować sprawdzić, czym dzieci interesują się w sieci, na jakie strony wchodzą. Nie można zgodzić się, aby dzieci miały zahasło­wane komputery. Rodzice mają przecież swoje możliwości wpływania na dziecko, na przykład przez zakaz dostępu do komputera i internetu. Oczywiście lepiej jest przekonać dziecko, aby samo informowało nas o zauważonych przejawach przemocy, nienawiści, hejterstwa. Jednocześnie trzeba zwrócić dziecku uwagę, że to, co publikuje w sieci, nigdy nie jest w pełni anonimowe. Zawsze można dotrzeć do autora komentarza lub wpisu.
Co mają zrobić rodzice, gdy dowiedzą się, że ich dziecko mogło paść ofiarą przestępstwa w sieci?
W ostatnim czasie mieliśmy przypadek 13-latki, która nawiązała przez internet znajomość z nieznanym mężczyzną. Przesłała mu swoje zdjęcie, które stało się dla niego potem pretekstem do szantażowania dziewczynki. Na szczęście rodzic zauważył zmianę w zachowaniu córki. Zgłosił sprawę na policję. Dzięki temu udało się zatrzymać podejrzanego, którym okazał się mieszkaniec województwa śląskiego, miał więcej takich przestępstw na koncie. Zgłaszając więc takie sprawy, możemy pomóc innym.
Jak można bronić się przed obraźliwymi treściami w internecie?
Użytkownicy internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych treści. Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów.
W niektórych przypadkach tak zwane hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze mogą wyczerpywać znamiona przestępstw, między innymi groźby karalnej, znieważenia osoby. Karana jest także mowa nienawiści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska