Oświęcim. Otwierają się na turystów

  Oświęcim. Otwierają się na turystów

  Monika Pawłowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Oświęcim. Otwierają się na turystów
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Monika Pawłowska

  Prawie 900 miejsc noclegowych w Oświęcimiu to zbyt mało, by pomieścić wszystkich turystów. Hotelarze podejmują wyzwanie i otwierają nie tylko hotele, ale również wille oraz apartamenty
  Niczym grzyby po deszczu wyrastają w Oświęcimiu hotele, apartamenty i pensjonaty. - To potrzeba chwili - przekonują hotelarze, którzy w grupach zorganizowanych i turyście indywidualnym widzą wielki potencjał.
  Otwierają się nie tylko dla ponad dwa miliony odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, również dla gości Energylandii, Life Festival Oświęcim czy przejeżdżających tranzytem przez nasz kraj. Co mogą znaleźć w mieście nad Sołą?

  Przytulnie i smacznie
  W maju otworzył podwoje trzygwiazdkowy Hotel Dąbrowski, przy ul. Dąbrowskiego 139. To szósty tak duży obiekt w mieście.
  Właścicielka hotelu Irena Grygiel, dotąd skupiała się na bazie noclegów pracowniczych - w Oświęcimiu, Pławach i Rajsku oferuje 120 miejsc noclegowych. Z czasem doszła do wniosku, że potrzeba w Oświęcimiu noclegów o wyższym standardzie, gdzie klient nie tylko może odpocząć w klimatyzowanym pokoju, ale również zjeść w hotelowej restauracji.

  - Możemy przyjąć 58 gości - mówi Małgorzata Wójcik-Kopczyńska, manager hotelu. - Jesteśmy dopiero od dwóch miesięcy, ale na brak gości nie narzekamy, mamy 100 proc. obłożenia - dodaje.
  Klientami hotelu są głównie indywidualni turyści, którzy odwiedzają były obóz koncentracyjny. Wielu z nich przyciągnęła także malownicza ziemia oświęcimska z parkami rozrywki.

  Niemal jak u mamy
  Polską kuchnią, domowym ciastem i klimatycznymi wnętrzami kusić będzie Villa Astra przy ul. Olszewskiego 28, która pierwszych gości przyjmie najpóźniej we wrześniu.
  - W Astra Apartments przy ulicy Dworcowej mamy już 12 miejsc noclegowych, a tu na razie będzie ok. 40. Docelowo planujemy 70 - opowiada Mirela Błaszkiewicz-Bogacz, właścicielka. - Jak wynika z naszych doświadczeń, ludzie chcą takich przytulnych miejsc, gdzie czują się jak w domu, gdzie pachnie kawą i ciastem. Jest na to popyt - dodaje. Twierdzi, że dla miasta rozpoczął się prawdziwy turystyczny boom.

  Potwierdza to również Patrycja Ziemba, która zdecydowała się na prowadzenie apartamentów. Przed sześcioma laty była prekursorką, teraz inni idą w jej ślady.
  - Mogę przenocować 11 osób w trzech apartamentach - mówi hotelarka. - 90 procent gości to obcokrajowcy, którzy wpadają na kilka dni w drodze na wakacje. Norwegowie, jadący na południe i ci z południa, jadący na północ - dodaje.

  Baza noclegowa rośnie
  W Oświęcimiu funkcjonuje w sumie sześć hoteli.
  W styczniu uruchomiono czterogwiazdkowy Hotel Imperiale przy ul. St. Leszczyńskiej, który oferuje 200 miejsc noclegowych. Tuż obok jest Hotel Olecki, oznaczony trzema gwiazdkami. Może w nim przebywać 73 gości. Trzy gwiazdki ma również Hotel Galicja Wallness&SPA przy ul. Dądrowskiego 119, który pomieścić 108 gości. W sąsiedztwie, przy ul. Chemików 22 funkcjonuje również trzygwiazdkowy Hotel Olimpijski oferujący 36 miejsc noclegowych. Hotel Kamieniec pod szyldem PTTK mieści się przy ul. Zajazdowej 2 i może przenocować 39 gości. Hotel Dąbrowski jest szóstym.

  Tu też znajdziesz nocleg
  Bazę noclegową uzupełniają m.in.: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży ( 100 miejsc plus pole namiotowe), Centrum Dialogu i Modlitwy (150 miejsc i pole namiotowe), Zakład Salezjański im. ks. Bosko (60 miejsc plus 150 w czasie wakacji) i mniejsze pensjonaty.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama