Olkusz. Weszli do szkoły przez okno. Ukradli laptopy

  Olkusz. Weszli do szkoły przez okno. Ukradli laptopy

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Olkusz. Weszli do szkoły przez okno. Ukradli laptopy
  1/4
  przejdź do galerii
  Złodzieje znów dokonali włamania do olkuskiej „dziesiątki”. Ich łupem padły laptopy o wartości 24 tys. zł.
  W nocy z czwartku na piątek nieznani sprawcy włamali się do Szkoły Podstawowej nr 10 w Olkuszu. To kolejne włamanie do tej placówki. W lutym i marcu tego roku złodziej ukradł rzutnik i wyrwał ze ściany dwa głośniki, które wisiały nad tablicą multimedialną. Straty nie były wtedy duże, wyceniono je na ok. 2 tys. zł. Teraz będą znacznie wyższe.

  Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej w nocy. Pracownicy SP nr 10 zauważyli rano wybite okno, przez które sprawcy dostali się do budynku. Potem złodzieje wyważyli drzwi na portierni oraz w pokoju dyrekcji. Ukradli 12 laptopów i 80 zł w gotówce. - Splądrowali wszystko - powiedziała w piątek pracownica „dziesiątki”.


  Przypomnijmy, że do serii podobnych zdarzeń doszło w marcu. Wtedy aż cztery olkuskie placówki (w tym jedna dwukrotnie) zostały okradzione. Schemat działania sprawcy lub sprawców za każdym razem był podobny. Pod osłoną nocy lub w weekend, kiedy w środku nie było nikogo, ktoś wyłamywał okna lub drzwi i plądrował budynki. Znikały m.in. laptopy, rzutniki oraz pieniądze.

  W kwietniu policja zatrzymała 36-letniego włamywacza. Łącznie usłyszał 21 zarzutów, także za inne kradzieże. Bo, jak się okazało, miał na koncie jeszcze inne przewinienia. Włamywał się nie tylko do szkół i przedszkoli, ale też m.in. do sklepu monopolowego, sklepu z pieczywem, pizzerii, baru, warzywniaka, punktu dorabiania kluczy, sklepu z używaną odzieżą i pomieszczenia biurowego. Straty, jakie wyrządził, oszacowano na kwotę ponad 43 tys. zł. Nie trzeba było długo czekać, żeby włamywacz znalazł swojego naśladowcę.

  - Po ostatnich włamaniach złożyliśmy interpelację, żeby zabezpieczyć placówki. Niestety, urzędnicy nie zrobili nic w tej sprawie - zauważa Wojciech Panek, jeden z olkuskich radnych. - To jest skandal. W końcu majątek szkół to majątek gminy - dodaje.

  Jego zdaniem pół etatu dla stróża to zdecydowanie za mało. Panek za pozytywny przykład podaje placówki zarządzane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu.W tym samym budynku, co Szkoła Podstawowa nr 10, jest też liceum. Jakiś czas temu pojawiły się tam czujniki ruchu i nie ma żadnych włamań. - Może trzeba pomyśleć o podobnym rozwiązaniu w placówkach zarządzanych przez gminę? - sugeruje radny.

  Olkuscy radni klubu PiS skierowali do Ryszarda Ryzy, przewodniczący Komisji Rewizyjnej wniosek o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Komisji Rewizyjnej na piątek, 7 lipca. - Chodzi o przeprowadzenia analizy i kontroli poczynań władz gminy, dotyczących zabezpieczenia kompleksu szkół przy ul. Żeromskiego 1 w Olkuszu - wyjaśnia radny Panek.

  Michał Latos z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu nie chciał komentować sprawy zabezpieczenia szkół gminnych.

  WIDEO: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

  Autor: pomorska.pl, x-news

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To skandal

   Mieszkaniec Olkusza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jak można tak nie dbać o mienie szkoły. Ehhhhhhh

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama