Olkusz. W szpitalu wybudują nowy SOR [WIZUALIZACJE]

  Olkusz. W szpitalu wybudują nowy SOR [WIZUALIZACJE]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Obecny SOR
  1/5
  przejdź do galerii

  Obecny SOR ©Katarzyna Ponikowska

  Nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Szpitalu w Olkuszu zostanie podzielony na kilka różnych obszarów. Dzięki temu będzie więcej miejsca. Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Inwestycja kosztować będzie ponad 6 milionów.
  Dobra wiadomość dla pacjentów olkuskiej lecznicy. Już wkrótce będą mogli korzystać ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z prawdziwego zdarzenia. Obecny pozostawia wiele do życzenia. - Niedawno babcia miała wypadek i złamała nogę. Przyjechałyśmy pod wieczór i kilka godzin stałyśmy w tłoku czekając na to, aż nas przyjmie lekarz - wspomina Agnieszka Wróbel. - Jest tu bardzo mało miejsca. Nie ma za bardzo nawet jak usiąść, jak jest więcej osób. Poza tym wszyscy siedzą w jednym miejscu - dodaje kobieta.

  Teraz się to zmieni. - Nowy SOR zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostanie podzielony na obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć. Będzie też obszar resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacyjny - wylicza Marta Pióro z Grupy Nowy Szpital.

  Obecny oddział funkcjonuje w zaadoptowanych pomieszczeniach po dawnej izbie przyjęć. Już jakiś czas temu mówiono o konieczności polepszenia warunków. Analizy architektoniczne pomieszczeń wykazały, że nie ma możliwości dostosowania ich do oczekiwań pacjentów czy wymogów prawnych. Stąd decyzja o budowie całkiem nowego budynku, który powstanie na działce po byłym nieczynnym już lądowisku dla helikopterów.

  Zostanie również wybudowany dodatkowy bezkolizyjny wjazd na teren szpitala dla ambulansów. Pacjenci lecznicy zastanawiają się, czy jeden wjazd to nie za mało. Boją się, żeby w przyszłości nie było kolejek karetek, tak jak ma ostatnio miejsce we Wrocławiu czy Krakowie.

  Marta Pióro uspokaja jednak, że korki przed SOR tworzą się nie dlatego, że jest jeden wjazd dla karetek. Zależy to od tego, czy jest możliwość przekazania pacjenta. Nawet w dużych szpitalach pracownicy SOR nie nadążają czasem przyjmować chorych. - Przy olkuskim szpitalu nie mieliśmy na razie tego problemu. Nawet jeśli wydarzy się większy wypadek i kilka osób jest poszkodowanych, zwykle są oni rozwożeni pomiędzy inne szpitale w okolicy, np. do Sosonowca, Krakowa - wyjaśnia Marta Pióro.

  Oddział ratunkowy zostanie ponadto wyposażony w nowy sprzęt do ratowania życia i zdrowia pacjentów. W planie zakupów znajdują się m.in. aparaty do znieczulania, przenośny aparat RTG i USG, defibrylatory z teletransmisją, kardiomonitory, respiratory, analizator parametrów krytycznych, aparaty EKG czy urządzenie do masażu serca.

  Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 6,2 mln zł, z czego 5,8 mln to dofinansowanie ze środków unijnych przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej, a 1,4 mln zł to wkład własny. Planowe zakończenie projektu to koniec 2017 r.

  - Bardzo cieszymy się z tej dotacji. Przede wszystkim zyskają pacjenci, ponieważ nowy budynek będzie przestronniejszy i bardziej komfortowy niż obecny oddział. Zwiększą się również możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji, SOR zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny - mówi Norbert Kubański, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.

  Do pomieszczeń od starym SOR planowane jest z kolei przeniesienie poradni specjalistycznych, które są obecnie w innych budynkach poza terenem szpitala.

  Również w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie przygotowują się powoli do modernizacji SOR, by sprostać wymogom Ministerstwa Zdrowia. - Obecnie w naszej placówce trwa opracowywanie wniosku o pozyskanie zewnętrznych środków na modernizację oddziału. Jeżeli szpital otrzyma pieniądze, prace rozpoczną się końcem bieżącego roku - mówi Agnieszka Dyba, rzecznik prasowy Powiatowego Szpitala w Chrzanowie.

  Współpraca SB

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!