Od nowego roku znów droższe życie....

  Od nowego roku znów droższe życie. Odczujemy to mocno w Chrzanowie

  Zdjęcie autora materiału
  Magdalena Balicka

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Od nowego roku znów droższe życie. Odczujemy to mocno w Chrzanowie
  Największy skok cenowy dotyczy opłat wywozu śmieci w powiecie chrzanowskim, aż o 25 procent. W Olkuszu zapowiadają z kolei obniżenie cen za wodę i ścieki. O ile? Decyzja zapadnie wkrótce
  Od nowego roku znów droższe życie. Odczujemy to mocno w Chrzanowie
  Wraz z nowym rokiem mieszkańców powiatów chrzanowskiego i olkuskiego czekają zmiany w opłatach. Te szczególnie dotkliwe będą dla mieszkańców Chrzanowa, Trzebini i Libiąża (ta trójka wchodzi w struktury Międzygminnego Związku Gospodarka Komunalna). Już wiadomo, że za same śmieci przeciętna czteroosobowa rodzina, która segreguje odpady, zapłaci o 10 zł więcej w skali miesiąca, czyli 50 zł, a nie 40 zł. W skali roku to aż 120 zł więcej.


  W górę idą też ceny wody i ścieków. Za wodę trzeba będzie zapłacić 7,44 zł za metr sześcienny (aktualnie 7,02 zł). Za ścieki 6,99 zł (teraz płacą 6,37 zł). Do tego planowane są podwyżki prądu i gazu. Mieszkańcy już dziś trzymają się za portfele i pytają: Skąd na to brać?

  Nawet dzidziuś zapłaci


  Monika i Krystian Panek z Chrzanowa wraz z dwójką dzieci wydają miesięcznie na opłaty około 700 zł. Żyją w czteropokojowym mieszkaniu spółdzielczym.

  - Oszczędzamy prąd i wodę, jak tylko można, ale przy dwójce małych dzieci nie sposób nie uruchamiać pralki - wyznaje pani Monika. Wymieniła żarówki na ledowe w całym domu. Segreguje regularnie odpady. Wymieniła czajnik elektryczny na taki z gwizdkiem, na gaz, bo słyszała, że tak jest taniej.

  - Bierzemy też częściej prysznic niż kąpiel, ale po rachunkach oszczędności prawie nie widać. A co dopiero będzie po Nowym Roku? - martwi się pan Krystian. Dodaje, że podwyżki w pracy nie widział od kilku lat. - A opłaty rosną regularnie - zaznacza.

  Idalia Możdżeń z Chrzanowa niedawno przeprowadziła się z rodziną z bloków do domu teściów w Kościelcu. - Nie ma czynszu spółdzielczego, więc powinno być taniej. Tymczasem i tak wydajemy na opłaty 500 zł co miesiąc - żali się kobieta.

  Dodaje, że za dwa tygodnie ma przyjść na świat jej drugi syn.

  - To oznacza większe wydatki za wodę, gaz i prąd, a nawet śmieci, bo przecież także za maluszka będzie trzeba płacić podatek za śmieci. Rocznie 150 złotych!

  Bo wszystko drożeje

  Przemysław Deda, szef Międzygminnego Związku „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie, który zajmuje się m.in. odpadami i ma pod sobą wodociągi, twierdzi, że wzrost cen był koniecznością.

  - Podwyżka rzeczywiście jest duża, ale to konsekwencja tego, że nie została wprowadzona w kwietniu ubiegłego roku, jak planowaliśmy, gdy według wyliczeń stawka powinna wynosić 11, a nie 10 zł - twierdzi Przemysław Deda, przypominając, że na cenę śmieci wpływają koszty transportu, składowania odpadów, odbioru. Do tego dochodzi administracja, czyli m.in. pensje dla pracowników.

  W przypadku podwyżki cen wody i ścieków w Chrzanowie winny jest wyższy podatek od nieruchomości.

  - Spłaciliśmy kredyt za fundusz spójności i nałożono nam najwyższy z możliwych dla gmin, dwuprocentowy podatek - tłumaczy Teresa Palian, rzeczniczka chrzanowskich wodociągów. Dodaje, że nowe stawki za wodę i ścieki (podane w tabelce wyżej) wejdą w życie od lutego 2017 r.

  Sprawdziliśmy, jak nadchodzące podwyżki, tylko te zależne od gminy (bez cen prądu, gazu i innych mediów), odczuje przeciętna, czteroosobowa rodzina z Chrzanowa, uwzględniając, że małżeństwo z dwójką dzieci mieszka na 10-arowej działce w 100-metrowym domu.

  Każda z osób zużywa trzy kubiki wody miesięcznie i odprowadza tyle samo ścieków. Do rachunku doliczamy roczną opłatę za śmieci, a także opłaty za nieruchomości. Z naszych wyliczeń wynika, że statystyczna rodzina do tej pory rocznie wydawała 2,66 tys. zł na te podstawowe opłaty. W 2017 r. będzie musiała wyciągnąć z kieszeni już 2,97 tys. zł, czyli 300 zł więcej.

  W Olkuszu jest lepiej

  Lepsze wiadomości mamy za to dla mieszkańców powiatu olkuskiego, gdzie woda i ścieki od lat były jedną z najdroższych w okolicy. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Olkusza, które obsługuje gminy Olkusz, Bolesław i Klucze oraz miasto Bukowno, zmieniło wreszcie obowiązujące taryfy. Nowe stawki wynoszą 6,65 zł brutto za metr sześcienny wody i 9,70 zł za ścieki. W porównaniu do cen obowiązujących od 2015 r. woda jest wprawdzie droższa o 0,32 zł, ale ścieki staniały aż o 0,48 zł. Podsumowując więc wodę i ścieki razem, taryfa jest o 0,16 zł tańsza za każdy metr.

  Zmiany wynikają m.in. z osiągnięcia tzw. efektu ekologicznego, na co PWiK miał czas do końca września 2016 r. Chodzi o zwiększenie odbiorców podłączonych do sieci. W ramach ogromnego projektu rozbudowy sieci udało się zwiększyć liczbę odbiorców o prawie 9 tys. osób.

  - Wzrost sprzedaży ma realny wpływ na wysokość taryfy - zaznacza Alfred Szylko, prezes PWiK.

  Mało tego, gminy zapowiadają dopłaty do nowych taryf. W tym roku w gminie Olkuszu było to ponad 3 mln zł, dzięki czemu mieszkaniec płacił 6,06 zł za wodę i 7,50 zł za ścieki. Dzięki dopłatom w Bolesławiu, tam obowiązywały ceny: 5,34 zł za wodę i 6,50 za ścieki. Z kolei gmina Klucze dopłaca 90 groszy do metra wody i 1,62 zł do metra ścieków.

  Na razie nie wiadomo jeszcze do końca, jak będzie w tym roku, ponieważ uchwały w tej sprawie będą podejmowane w drugiej połowie grudnia. W Olkuszu na przykład kwota zwiększy się w tym roku o niecałe 4 mln zł.

  - Na pewno ceny za wodę i ścieki nie będą wyższe. Jest plan, żeby je złagodzić - wyjaśnia Michał Latos z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

  Wójt Bolesławia, Krzysztof Dudziński, także zapowiada, że woda zostanie prawdopodobnie na tym samym poziomie.

  - Nie mamy jeszcze ustalonej ostatecznej stawki za ścieki - mówi wójt.

  Mieszkańcy z takich wieści bardzo się cieszą. - Od kilku lat mówi się w Olkuszu o tym, że konieczna jest obniżka. Wreszcie coś się w tym kierunku dzieje - mówi Agnieszka Maj.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Axpo - tani prąd

  MEgaman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nalezy szukac oszczednosci juz teraz. ja pol roku temu zmienilem dostawce pradu nakloniony przez kolege. polecil mi firme axpo i powiem wam ze jestem bardzo zadowolony. rachunki za prad sa duzo...rozwiń całość

  nalezy szukac oszczednosci juz teraz. ja pol roku temu zmienilem dostawce pradu nakloniony przez kolege. polecil mi firme axpo i powiem wam ze jestem bardzo zadowolony. rachunki za prad sa duzo nizsze a zuzycie takie samo jak wczesniej. zero wyrzeczen a same oszczednosci. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dbajmy o siebie sami

  OlekM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jeśli nic nie robimy i tylko czekamy aż ktoś za nas przyjdzie i zmieni coś na lepsze to prawda jest taka, ze możemy się nigdy nie doczekać. Ludzie, mamy wybór, trzeba brać sprawy w swoje ręce i...rozwiń całość

  Jeśli nic nie robimy i tylko czekamy aż ktoś za nas przyjdzie i zmieni coś na lepsze to prawda jest taka, ze możemy się nigdy nie doczekać. Ludzie, mamy wybór, trzeba brać sprawy w swoje ręce i działać. Ceny wszystkiego idą w górę i nie zapowiada się by to się zmieniło. Tak jak mówię, trzeba działać. Prąd drożeje, to szukamy tańszej taryfy, racjonalnie nim gospodarujemy. Warto też zwyczajnie obniżyć cenę, co ma bezpośredni wpływ na wysokość naszych rachunków. W internecie są strony takie jak Ogarniamprad.pl gdzie można dołączyć do grupy ludzi, którzy chcą zmienić sprzedawce prądu i cenę energii. Taka grupa licytuje się ze sprzedawcą, im więcej osób w grupie tym lepszą cenę możemy ugrać. Nie ma co czekać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojnie - wszystko jest zapisane w scenariuszu...

  Tak miało być i jest... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci, podwyżki których beneficjentami będą zagraniczne...rozwiń całość

  „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci, podwyżki których beneficjentami będą zagraniczne koncerny" - samorzady.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa  ... Niech więc nikogo nie dziwi to, że biedne polskie rodziny płacą już więcej niż bogaci Niemcy -  rp.pl/Zadania/311289920-Za-odbior-smieci-placimy-wiecej-niz-Niemcy-a-ma-byc-jeszcze-drozej.html  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak POwrócimy - to wodę też uregulujemy

  Tadek z L. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ci którzy chcą obniżyć opłaty za wodę już są w Polsce - portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez jaj

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  700 zł za 4 pokojowe mieszkanie to smiech na sali... 2 dorosłych ludzi z dwójką dzieci nie jestb w stanie sie utrzymac??? co maja powiedziec ludzie którzy mysza płacic za wynajem klity 1500 zł......rozwiń całość

  700 zł za 4 pokojowe mieszkanie to smiech na sali... 2 dorosłych ludzi z dwójką dzieci nie jestb w stanie sie utrzymac??? co maja powiedziec ludzie którzy mysza płacic za wynajem klity 1500 zł... wstyd w ogóle sie odzywac
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra zmiana

  Kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  PiS doprowadzi do tego ze za chwilę ludzi nawet nie będzie stać na podstawowe opłaty . Wszystko idzie do góry Oc ,akcyza na Stare samochody bo na Nowe Polaków nie stać woda,śmieci ,prąd ,gaz itd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wredny pis !!!

  Anty pisowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Ci którzy głosowali za dobrą zmianą i pisuar mogą teraz mieć pretensje do siebie a będzie jeszcze gorzej bo te mendy gotują się do następnych podwyżek i do puki nie zostaną zmieceni z tego świata...rozwiń całość

  Ci którzy głosowali za dobrą zmianą i pisuar mogą teraz mieć pretensje do siebie a będzie jeszcze gorzej bo te mendy gotują się do następnych podwyżek i do puki nie zostaną zmieceni z tego świata będzie jeszcze gorzej i gorzej .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaczyński

  Kolega Jarka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Wszystko załatwi Jarek wszystko ludzie bez obaw obłęd tez jest wspaniały

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)